powrót

Bez zakupów w niedzielę?

Zaledwie dziewięć z 28 państw Unii Europejskiej wprowadziło graniczenia dotyczące handlu w niedziele i święta. Najsurowsze restrykcje panują w Niemczech, Austrii, Belgii i Holandii.
W pozostałych państwach Unii, zakupy można robić niemal bez ograniczeń.

 

Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów na świecie, dlatego choćby ze względów czasowych, chętnie robimy zakupy w weekendy. Pokusą - szczególnie w dużych miastach, są również długo otwarte w niedziele galerie handlowe, które w tym czasie organizują najwięcej promocji i wyprzedaży.

 

Jaki więc stosunek do robienia zakupów w niedziele mają Polacy? Czy robimy wtedy zakupy? Zobaczcie wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut ARC Rynek i Opinia.

 

Okazuje się, że po połowie rozkładają się głosy zwolenników i przeciwników zakazu handlu w niedziele. 23% to osoby, które zdecydowanie się z takim zakazem zgadzają. Co piąty respondent jest zdecydowanym przeciwnikiem zakazu handlu w niedzielę. Mimo to większość badanych – bo aż 93% przyznaje, że zdarza im się robić zakupy w niedzielę.

 

Najwięcej przeciwników zakazu handlu w niedzielę pojawia się wśród mieszkańców dużych miast (powyżej 500 tys.). Za zakazem handlu opowiada się 56%. Więcej przeciwników wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę jest też wśród najmłodszych respondentów w wieku 15-24 lata.

 

Źródło: www.arc.com.pl