powrót

Regulacje PRIIP i MiFID II – zmiany w eMaklerze i SFI

3 stycznia 2018 r. wchodzą w życie regulacje PRIIP i MiFID II. Będą one miały znaczny wpływ na praktyczną stronę inwestowania na giełdzie (eMakler) i w fundusze inwestycyjne (SFI). Poniżej opis zmian, które będą widoczne podczas składania zleceń kupna.

Zmiany w związku z PRIIP (dotyczy eMaklera)

Dla instrumentów finansowych, których wycena zależy od innych instrumentów (w przypadku eMaklera są to kontrakty terminowe, ETF, certyfikaty) regulacja PRIIP wprowadza wymóg sporządzania i dostarczania klientom dokumentów zawierających kluczowe informacje (KID) na temat instrumentu finansowego, którego dotyczy zlecenie w wystandaryzowanej formie.
W praktyce będzie to wyglądało tak, że każdorazowo podczas składania zlecenia kupna (tylko kupna) na instrument PRIIP  będziemy wyświetlali na formatce zlecenia komunikat z prośbą o potwierdzenie znajomości dostarczonej aktualnej wersji KID. Jeśli klient nie potwierdzi, składając zlecenie telefonicznie lub przez internet, będzie mógł potwierdzić, że został poinformowany, że dostarczenie KID przed złożeniem zlecenia nie jest możliwe oraz może odstąpić od złożenia zlecenia na czas niezbędny do zapoznania się z KID, ale nie wyraża zgody na odstąpienie od złożenia zlecenia i zapozna się z dostarczonym KID niezwłocznie po złożeniu zlecenia.
W takim przypadku dostarczenie KID odbywa się w formie linku, gdy klient wcześniej udzielił zgody na dostarczanie dokumentu KID w formie elektronicznej lub w formie papierowej w Punkcie Usług Maklerskich (PUM) mDM, jeżeli zgody nie udzielił.

Zmiany w związku z MiFID II (dotyczy eMaklera i SFI)
Każdy klient będzie zobowiązany do wypełniania nowej ankiety MiFID. Dotychczasowe ankiety MiFID, ze względu na zmieniony zakres wymaganych informacji, nie będą miały zastosowania. Na podstawie nowej ankiety MiFID będziemy oceniać wiedzę i doświadczenia  w zakresie inwestycji oraz profilować klientów w celu określenia grupy docelowej, czyli grupy nabywców instrumentu finansowego, z których potrzebami, cechami lub celami instrument finansowy jest zgodny.
Wynikiem ankiety będzie zaklasyfikowanie klienta do grup docelowych instrumentów oferowanych w ramach usług inwestycyjnych mBanku oraz informacja czy usługi te są dla klienta odpowiednie.
Brak wypełnionej ankiety lub brak odpowiedzi na niektóre pytania w ankiecie oznaczać będzie brak możliwości zaklasyfikowania klienta do grup docelowych, a co za tym idzie klient będzie poza wszystkimi grupami docelowymi nabywców instrumentów finansowych.
Skutkiem tego będzie ostrzeganie klienta o tym, że nie jest w grupie docelowej danego instrumentu każdorazowo podczas składania zlecenia kupna w eMaklerze lub nabycia lub konwersji funduszu w SFI. Ostrzeżenie takie klient będzie musiał dodatkowo zatwierdzić.
W przypadku klienta, który będzie zaklasyfikowany, na podstawie ankiety, do grupy docelowej nabywców danego instrumentu, takie ostrzeżenie podczas zlecenia na ten instrument nie będzie występowało. Zachęcamy do wypełnienia nowej ankiety MiFID już dzisiaj. Jest ona dostępna w serwisie transakcyjnym w Pasaż>Inwestycje>kafel Ankieta MiFID, a także TUTAJ.