powrót

Bądź ostrożny podczas zakupów w internecie

Bądź ostrożny podczas zakupów w internecie, szczególnie gdy kupujesz na portalach aukcyjnych/ogłoszeniowych lub w sklepie internetowym. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić twoje dane logowania do banku. Wysyłają fałszywy link do płatności za zakupy lub kuriera. Zwiększ czujność, jeżeli przedmiot jest darmowy lub w szczególnie atrakcyjnej cenie, bo może być to zabieg przyciągający uwagę.

Cyberprzestępcy w ten sposób mogą próbować przejąć Twoje dane do logowania w serwisie bankowości internetowej lub wyłudzić kody autoryzacyjne SMS. Jeżeli podałeś na takiej stronie swoje dane do logowania – jak najszybciej zmień hasła dostępu. Jeżeli dodatkowo podałeś kody autoryzacyjne SMS, sprawdź czy z Twojego rachunku nie zlecono przelewu lub dodano zaufanego odbiorcę. Jak najszybciej skontaktuj się z mLinią pod numerem 801 300 800 lub 42 6 300 800!


Pamiętaj!

  • Nigdy nie loguj się do banku lub stron integratora płatności z linków w mailach, SMS-ach lub na portalach społecznościowych. Zawsze wpisuj adres strony bankowej ręcznie.
  • Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS przesłane z banku. Jeśli nie zlecałeś żadnego przelewu, nie dodawałeś zaufanego odbiorcy lub dane z przelewu są niezgodne to nie wpisuj na stronie kodu autoryzacyjnego. Nikomu nie podawaj takiego kodu.
  • Nie otwieraj wiadomości e-mail i nie korzystaj z podsyłanych linków od nadawcy, którego nie znasz.
  • Przed zakupem sprawdź opnie na temat sprzedawcy.
  • Podchodź ostrożnie do towarów oferowanych w atrakcyjnych cenach.
  • Szczególnie uważaj jeśli chcesz kupić produkt na portalach ogłoszeniowych. Zwróć uwagę na to, czy osoba, od której chcesz kupić ma historię sprzedaży.
  • Sprawdź, jak długo działa sklep. Dłuższa obecność na rynku to większe bezpieczeństwo.


UWAGA!
Przeczytaj jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej: Bezpieczny komputer oraz w jaki sposób potwierdzać operacje wykonywane w serwisie transakcyjnym kliknięciem w aplikacji mobilnej: Mobilna autoryzacja.


 

Jeśli często robisz zakupy w internecie, aktywuj usługę CyberRescue.
Eksperci zadbają o Twoje bezpieczeństwo w sieci.  Więcej dowiesz się tutaj.