powrót

Zmiany w ustawie Prawo dewizowe

BRE Bank informuje, iż z dniem 21 kwietnia 2007 r. odstąpi od wykonywania kontroli dewizowej. Decyzja ta jest spowodowana wejściem w życie w dniu 21 kwietnia 2007 r. ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo dewizowe oraz innych ustaw (Dz.U. z dnia 6 kwietnia 2007 r., Nr 61, poz. 410), która m.in. zmieni lub uchyli większość dotychczasowych przepisów Prawa dewizowego dotyczących obowiązków:
rezydentów związanych z przekazami pieniężnymi za granicę oraz rozliczeniami w kraju
z nierezydentami,
nierezydentów dokonujących przekazów gotówkowych za granicę oraz dokonujących wpłat gotówkowych na ich własne rachunku bankowe oraz rachunki bankowe innych nierezydentów oraz
rezydentów, związanych ze sprzedażą przez uprawniony bank rezydentowi, w celu wywozu lub wysłania za granicę, czeku lub innego dokumentu płatnego za granicą.
 Co warto podkreślić, zgodnie ze znowelizowanym art. 25 ust. 1 Prawa dewizowego, rezydenci i nierezydenci będą zobowiązani dokonywać przekazów pieniężnych za granicę oraz rozliczeń w kraju związanych z obrotem dewizowym za pośrednictwem uprawnionych banków, jeżeli kwota przekazu lub rozliczenia przekroczy równowartość 15 000 euro. W efekcie nowelizacji ustawodawca zwiększył zatem kwotę przekazu lub rozliczenia, po przekroczeniu której, aktualizuje się obowiązek Klienta do skorzystania przy realizacji przekazu lub rozliczenia z pośrednictwa uprawnionego banku (z 10 000 euro do wysokości 15 000 euro). Warto również odnotować fakt, że obowiązkiem tym – w odróżnieniu od przepisów dotychczasowych – objęto również nierezydentów i że dotyczy on przekazów i rozliczeń związanych z obrotem dewizowym w ogólności (a nie jedynie z obrotem dewizowym z zagranicą). Natomiast w myśl nowych przepisów Klient nie będzie w żadnym wypadku zobowiązany do przedstawiania w BRE Banku (uchylone przepisy art. 26-28 Prawa dewizowego):

indywidualnego zezwolenia dewizowego,


dokumentów potwierdzających tytuł prawny przekazu lub rozliczenia,


dokumentów potwierdzających wygaśniecie zobowiązania podatkowego wynikającego z obowiązku podatkowego nierezydenta,

a bank nie będzie żądał od Klienta tych dokumentów. BRE Bank będzie wymagał od Klienta składającego zlecenie realizacji dyspozycji płatniczej podania danych niezbędnych do sporządzenia przez Narodowy Bank Polski bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej i dotyczących realizowanego za pośrednictwem BRE Banku obrotu dewizowego (tzw. „kody statystyczne płatności”). Podstawą żądania od Klienta tych informacji będzie – tak jak dotychczas – art. 32 ustawy Prawo dewizowe (w znowelizowanym brzmieniu), zgodnie z którym bank będzie mógł żądać od Klienta w szczególności informacji o przeznaczeniu środków pieniężnych będących przedmiotem obrotu dewizowego. Bank od dnia 20 kwietnia 2007 r. będzie publikował listę „kodów statystycznych płatności” w ramach Portalu internetowego Grupy BRE Banku (www.brebank.pl/info).
 W najbliższym czasie zmodyfikowane zostaną formatki dyspozycji składanych w ramach systemów bankowości elektronicznej BRESOK i iBRE w ten sposób, aby ułatwić Klientom składanie zleceń (usunięcie zbędnych już oświadczeń związanych z obrotem dewizowym, kasacja znacznika określającego status beneficjenta zlecenia „rezydent/nierezydent”, itp.).

Kategorie:

MSP i Korporacje