powrót

Dotyczy projektu ustawy ws. przepisów o mechanizmie podzielonej płatności VAT (ang. split payment)

Szanowni Państwo,

9 listopada 2017 roku, Sejm przyjął i skierował do Senatu projekt Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, dotyczący  mechanizmu podzielonej płatności (Split Payment).
Projekt Ustawy przewiduje (zgodnie z obecnym stanem prac legislacyjnych), że z mocy prawa banki otworzą tylko jeden rachunek VAT dla przedsiębiorcy niezależnie od liczby  prowadzonych dla niego rachunków rozliczeniowych w polskich złotych, chyba że sam przedsiębiorca zażyczy sobie inaczej.   Ustawa wchodzi w życie 1 kwietnia 2018 roku.

W związku z powyższym mBank będzie otwierał i prowadził dla Klienta jeden rachunek VAT powiązany z wszystkimi jego rachunkami rozliczeniowymi prowadzonymi w walucie polskiej.  Rachunek VAT będzie prowadzony w walucie polskiej. Otwarcie i prowadzenie przez bank rachunku VAT nie będzie wymagało zawarcia odrębnej umowy.

Mechanizm rozliczeń płatności na rachunkach VAT

Projekt  ustawy zakłada,  że przedsiębiorca, który otrzyma fakturę VAT ze wskazaną w niej kwotą podatku VAT, dokonując płatności powinien stosować mechanizm podzielonej płatności.
W związku z powyższym  mBank pracuje nad udostępnieniem formularzy przelewów umożliwiających wskazanie kwoty podatku VAT oraz danych wymaganych ustawą w celu identyfikacji płatności - w szczególności numeru płatnika podatku VAT i numeru faktury VAT. Zakres wskazanych w ustawie danych wymusza, aby każdy przelew realizowany z zastosowaniem mechanizmu płatności podzielonej regulował zobowiązanie z tytułu podatku VAT za pojedynczą fakturę.

Obciążanie rachunków VAT

Techniczne rozliczenie przelewu z zastosowaniem mechanizmu płatności podzielonej (realizowanego w ciężar rachunku rozliczeniowego klienta mBanku) będzie wykonywane wg. następującej sekwencji księgowań:
1. obciążenie rachunku VAT kwotą nie większą niż wskazana w dyspozycji kwota podatku VAT,
2. uznanie rachunku rozliczeniowego kwotą podatku VAT,
3. obciążenie rachunku rozliczeniowego kwotą brutto przelewu wskazanego w dyspozycji.
W przypadku braku środków na rachunku VAT na pokrycie wskazanej kwoty podatku, brakująca kwota podatku VAT pobrana zostanie ze środków z rachunku rozliczeniowego.

Uznawanie rachunków VAT

Uznanie rachunku VAT z tytułu transakcji przychodzącej z zastosowaniem mechanizmu płatności podzielonej realizowane będzie wg. następującej sekwencji księgowań:
1. uznanie rachunku rozliczeniowego kwotą brutto płatności podzielonej,
2. obciążenie rachunku rozliczeniowego kwotą podatku VAT wskazaną w płatności podzielonej,
3. uznanie rachunku VAT kwotą podatku VAT wskazanej w zleceniu z płatności podzielonej.
Powyższe księgowania wykonywane będą automatycznie przez system rozliczeniowy banków. Klienci mBanku nie będą zobowiązani do samodzielnego przeksięgowywania środków z podatku VAT na powiązane rachunki VAT.

Płatność podatku VAT ze środków zgromadzonych na rachunku VAT

Zgodnie z zapisami ustawy, Klienci mBanku będą mogli regulować zobowiązania wobec urzędów skarbowych ze środków zgromadzonych na rachunkach VAT. Będzie do tego służył dedykowany formularz podatkowy, ze wskazaniem obciążenia rachunku rozliczeniowego oraz uznania rachunku Urzędu skarbowego. Mechanizm rejestracji rozliczeń na rachunku VAT oraz rachunku rozliczeniowym działać będzie wg. następującej sekwencji księgowań:
1. obciążenie rachunku VAT kwotą nie większą niż wskazany w dyspozycji podatek VAT,
2. uznanie rachunku rozliczeniowego kwotą podatku przeksięgowywaną z rachunku VAT,
3. obciążenie rachunku rozliczeniowego kwotą zleconej płatności podatkowej.

W przypadku braku na rachunku VAT środków na pokrycie wskazanej kwoty podatku, brakująca kwota podatku VAT pobrana zostanie ze środków rachunku rozliczeniowego.

Zgodnie z wymogami ustawy, wszystkie płatności związane z podatkiem VAT będą rozliczane za pośrednictwem rachunku rozliczeniowego, bez możliwości bezpośredniego obciążenia lub uznania rachunku VAT.

Więcej informacji przekażemy w kolejnym komunikacie.

mBank S.A.
 

Kategorie:

MSP i Korporacje