powrót

Pracujesz w samorządzie? Oszuści wyłudzają pieniądze od samorządów na fałszywe lokaty bankowe np. „Lokatę bliżej samorządów”

FinCERT.pl (Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP) ostrzega jednostki administracji samorządowej. Przestępcy podszywają się pod pracowników banków. Próbują oni wyłudzić pieniądze i proponują założenie lokaty terminowej w banku np. „Lokaty bliżej samorządów”.

Scenariusz oszustwa:           
1. Telefon lub e-mail od osoby podszywającej się pod pracownika banku do skarbnika urzędu miasta/gminy.
2. Oszust przedstawia ofertę lokaty terminowej  – „Lokata bliżej samorządów”. Proponuje, że otworzy rachunek techniczny do obsługi lokaty, przesyła również na e-mail umowę/parametry lokaty terminowej na ustaloną kwotę.
3. Klient ma zlecić przelew na numer rachunku technicznego.
4. Klient ma odesłać umowę o rachunek i lokatę terminową po tym, jak wyśle przelew.
5. Pieniądze przekazane na (rzekomo) konto techniczne lokaty terminowej trafiają na rachunek słupa, skąd trafiają dalej na konta przestępcze. 

Uwaga. Wszystkie formalności w tym procesie przestępcy realizują za pośrednictwem poczty elektronicznej. Dokumenty lub warunki lokaty wysyłają z adresu e-mail podszywającego się pod bank.

Dlatego rekomendujemy zachowanie najwyższej ostrożności!

 

Zastosuj się do kilku ważnych zasad

 

1. Nie podawaj żadnych informacji poufnych związanych z funkcjonowaniem jednostki samorządowej oraz danych dostępowych, w tym loginu i hasła do bankowości internetowej. Pracownik banku nigdy o to nie zapyta.
2. Jeżeli rozmowa wzbudza jakiekolwiek wątpliwości lub niepokój, rozłącz się. Poczekaj minimum 30 sekund, a następnie połącz się z bankiem, z którego rzekomy przedstawiciel dzwonił.
Wybierz oficjalny numer banku na klawiaturze numerycznej (nie oddzwaniaj na wcześniejsze połączenie).
3. Zwróć uwagę na adres e-mail. Upewnij się, że należy do banku, z którym masz relacje biznesowe (wyświetlany adres e-mail może być podobny do adresu e-mail Twojego banku).

Jeśli podejrzewasz próbę popełnienia przestępstwa lub przestępstwo zostało już popełnione, poinformuj o tym swój bank. Złóż też zawiadomienie na policję lub do prokuratury.