powrót

Zielona transformacja i zdrowe finanse klientów – realizujemy strategię zrównoważonego rozwoju

Wspieramy transformację energetyczną gospodarki. W 2022 roku, na finansowanie nowych, dużych farm wiatrowych i fotowoltaicznych przeznaczyliśmy prawie 636,5 mln zł. Ponadto przeprowadziliśmy cztery emisje zielonych obligacji na łączną kwotę 275 mln zł. Klientom MŚP udostępniliśmy nową ofertę leasingu fotowoltaiki oraz leasing na samochody elektryczne z dopłatami z programu “Mój elektryk”. Wprowadziliśmy też ekokredyt zabezpieczony i ekopożyczkę dla firm.


Klientom indywidualnym udzieliliśmy w zeszłym roku ekokredyty hipoteczne o wartości 314 mln zł. Klienci bankowości prywatnej 32 proc. swoich inwestycji ulokowali w strategiach, które uwzględniają aspekty społeczne i środowiskowe. W kwietniu do klientów trafiły też pierwsze karty z plastiku pochodzącego w 85 proc. z recyklingu. W zeszłym roku wydaliśmy 695 tys. takich kart i 136 tys. tych wyłącznie cyfrowych, dzięki czemu zaoszczędziliśmy 3,7 ton plastiku.

By zmniejszyć nasz bezpośredni wpływ na środowisko, korzystamy z prądu z odnawialnych źródeł. Na koniec 2022 roku było to 100% zakupionej energii elektrycznej (z uwzględnieniem zakupionych gwarancji pochodzenia). W zakresie zaraportowanym rok wcześniej, w 2022 roku zmniejszyliśmy nasze emisje gazów cieplarnianych o ponad 8000 ton ekwiwalentu CO2, czyli o przeszło jedną trzecią. Przystąpiliśmy też do inicjatywy Science-Based Targets (SBTi). To oznacza, że w ciągu dwóch lat opracujemy ścieżkę dekarbonizacji zgodną z celami porozumienia paryskiego.


Zdrowe finanse klientów


Dbamy o kondycję finansową naszych klientów. Wspieramy ich w bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniu z usług bankowych oraz w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych.
W grudniu podpisaliśmy „Deklarację dotyczącą wspierania zdrowia finansowego i bankowości włączającej” opracowaną przez UNEP-FI, organizację z rodziny ONZ. Udostępniliśmy też edukacyjną stronę Spokojna głowa, która ułatwia dbanie o zdrowe finanse. Stale rozwijamy też usługę Menedżera finansów (PFM), która pomaga odpowiedzialnie zarządzać domowym budżetem. Na koniec roku z tej funkcji korzystało już 1,5 mln użytkowników miesięcznie.

Prowadzimy też regularne działania edukacyjne w zakresie cyberbezpieczeństwa. W 2022 roku w ramach kampanii „Ludzie są niesamowici” zwracaliśmy uwagę na najczęstsze błędy, które ludzie popełniają w sieci i które mogą doprowadzić do utraty danych i pieniędzy. Kampania dotarła do ponad 17 mln odbiorców.


Odpowiedzialność społeczna


Od lat angażujemy się w kwestie społeczne. W jubileuszowy, 30. Finał WOŚP włączyło się 1170 naszych pracowników z całej Polski. Z okazji Finału wpłaciliście łącznie 20 mln zł, a my dodaliśmy 2 mln zł w ramach akcji „100 za 100”. W ciągu pięciu lat wspólnego grania z Orkiestrą, przekazaliśmy jej 16,7 mln zł, a Wasze wpłaty wyniosły aż 76 mln zł.

Wspieramy też ofiary wojny w Ukrainie. Umożliwiliśmy łatwe i bezpieczne wpłaty online na ten cel, który realizuje Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Do końca 2022 roku przekazaliście Fundacji PCPM blisko 13,8 mln zł. Ponadto, w naszych byłych biurach w Warszawie działają placówki edukacyjne. Codziennie korzysta z nich nawet 440 dzieci z Ukrainy i ich opiekunów.

W 2022 roku mFundacja przeznaczyła ponad 2,7 mln zł na edukację i promocję matematyki. Fundacja wydała m.in. bezpłatną książkę „Matematyka na zielono”, która łączy edukację matematyczną i ekologiczną. Książka trafiła do ponad 37 tys. czytelników.

Z kolei dzięki stworzonemu w 2020 roku funduszowi „m jak malarstwo” wspieramy obiecujących, młodych polskich artystów. W latach 2020-2022 kupiliśmy 98 prac 62 autorów.

 

 

Nota prawna

To nie jest oferta. Ten materiał ma charakter wyłącznie informacyjny.

Kredyt hipoteczny

Jeśli pozytywnie ocenimy Twoją zdolność kredytową, otrzymasz kredyt w mBanku. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, objętych tym materiałem znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek.

Ekopożyczka dla firm
Jeśli pozytywnie ocenimy Twoją zdolność kredytową, będziesz mógł otrzymać EKOpożyczkę. Oferta specjalna to wyliczona przez bank na podstawie dotychczasowej współpracy klienta z mBankiem kwota EKOpożyczki, którą możesz otrzymać bez dokumentów. Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z EKOpożyczką oraz promocją „EKOpożyczka dla Firm”, są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla firm, Tabeli stóp procentowych dla firm, Ogólnym Regulaminie kredytowania działalności gospodarczej, Regulaminie udzielania pożyczki dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie promocji „EKOpożyczka dla Firm”, dostępnych na stronach https://www.mbank.pl/firmy/promocje/EKOpozyczka-dla-firm
Ekokredyt zabezpieczony
Przyznanie kredytu inwestycyjnego z VAT lub wielocelowego kredytu zabezpieczonego uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przez mBank SA. Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z kredytem inwestycyjnym z VAT oraz z wielocelowym kredytem zabezpieczonym są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Tabeli stóp procentowych dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie udzielania Kredytu VAT dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie udzielania Kredytu inwestycyjnego dla firm w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie udzielania wielocelowego kredytu firmowego zabezpieczonego dostępnych na https://www.mbank.pl/firmy/kredyty/dlugookresowe-zarzadzanie-firma/ekokredyt
Karencja w spłacie kredytu dotyczy niektórych kredytów dla firm. Szczegóły sprawdzisz w regulaminach produktów dostępnych na www.mbank.pl/karencja

Karta debetowa
Szczegółowe informacje, w tym warunki naliczania opłat za kartę debetową są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulamin kart debetowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnych na www.mBank.pl/indywidualny/karty/karty-debetowe/karta-do-ekonta/

 

Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, objętych tym materiałem znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek.