powrót

Złośliwe oprogramowanie na telefon komórkowy

Informujemy, że obecnie w internecie funkcjonuje kolejne złośliwe oprogramowanie mogące stwarzać zagrożenie dla klientów korzystających z bankowości elektronicznej i mobilnej.

W pierwszej kolejności zainfekowany wirusem (złośliwym  oprogramowaniem) zostaje komputer, z którego przestępcy mogą przejąć wpisywane podczas procesu logowania zarówno identyfikator klienta jak i hasło. Następnie, po zalogowaniu, prezentowany jest fałszywy komunikat informujący o konieczności zainstalowania na telefonie komórkowym specjalnego oprogramowania o nazwie Trusteer Rapport, rzekomo podnoszącego poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z bankowości elektronicznej. (W rzeczywistości jest to złośliwe oprogramowanie, imitujące oryginalny produkt stworzony z myślą o ochronie użytkowników sieci).

Użytkownik w  pierwszym kroku proszony jest o wskazanie systemu operacyjnego urządzenia:

Fałszywa strona mBanku

mBank ostrzega przed nowym zagrożeniem dla klientów bankowości elektronicznej

Dalej następuje prośba o wprowadzenie numeru telefonu, z jakiego klient korzysta akceptując transakcje w banku
i na ten numer wysyłana jest wiadomość SMS zawierająca link  do instalacji wspomnianego wyżej oprogramowania. Po zakończeniu instalacji (faktycznej infekcji urządzenia mobilnego), przestępcy mają możliwość przejęcia pełnej kontroli, a co za tym idzie również haseł SMS-owych niezbędnych do autoryzacji transakcji.

Przypominamy, że bank nigdy nie wymaga instalacji na urządzeniach mobilnych żadnego dodatkowego oprogramowania, zwłaszcza takiego, które miałoby podnosić poziom bezpieczeństwa wykonywanych operacji lub dostępu do serwisu transakcyjnego.

Przypominamy, aby nie pobierać i nie instalować oprogramowania z nieznanych źródeł! Zalecamy również wyłączenie w ustawieniach systemowych telefonu opcji dotyczącej możliwości instalacji oprogramowania
z niezaufanych źródeł.

W przypadku zainstalowania na telefonie złośliwej aplikacji, zalecamy w takim przypadku przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu. 
W przypadku zidentyfikowania opisanego powyżej oprogramowania prosimy o kontakt z mLinią pod numerem
801 300 800
lub 42 6 300 800 lub  wysłanie zgłoszenia wraz z załączonymi printscreenami na adres spam@mbank.pl.