powrót

Kredyt odnawialny - jak to działa?

Kredyt odnawialny, to kredyt związany rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, czyli stale dostępna linia kredytowa z przeznaczeniem na dowolny cel. Często błędnie utożsamia się go z debetem, pomimo, że są to dwa różne produkty finansowe. 

Uruchomienie

Kredyt odnawialny powiększa saldo środków dostępnych na Twoim rachunku. W mBank uruchamiany jest na
12 miesięcy z możliwością automatycznego przedłużenia na kolejny rok. Kwota przyznanego limitu może wynosić od 500 nawet do 150 000 PLN w zależności m.in. od długości relacji z Bankiem i zdolności kredytowej (ustalanej
m.in. na podstawie analizy średnich wpływów, na przykład z tytułu wynagrodzenia za pracę na konto w mBanku). Podstawowym zabezpieczeniem są regularne wpływy na powiązany rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Finansowe bezpieczeństwo może zapewnić także opcjonalne Ubezpieczenie Spłaty Kredytu Odnawialnego.

Jak korzystać?
Kredyt odnawialny przeznaczasz na dowolnie wybrany cel. Jest w pełni elastycznym produktem, co oznacza, że to Ty decydujesz o tym kiedy i w jaki sposób będziesz go używać. Dodatkowe pieniądze dostępne są na koncie jak własne środki. Możesz z nich swobodnie korzystać wykonując przelew, wypłacając gotówkę w bankomatach kartą wydaną do rachunku, dokonując transakcji bezgotówkowych w sklepach, czy płacąc online mTransferem. Masz możliwość monitorowania swego kredytu na bieżąco. Jest przydatny zwłaszcza gdy pod koniec miesiąca potrzebujesz większej sumy pieniędzy na codzienne lub te niekoniecznie zaplanowane wydatki. Jeśli przyznana kwota z jakiej dodatkowo korzystasz okaże się za niska, w każdej chwili istnieje możliwość złożenia wniosku o podwyższenie limitu kredytowego. Poniżej przedstawiamy mechanizm funkcjonowania kredytu odnawialnego w koncie:

 

Schemat działania kredytu odnawialnego
 

Wygodnie i bezpiecznie
Jeśli w danym miesiącu posiadasz w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym 3000 PLN w postaci własnych środków oraz 2000 PLN przyznanego limitu kredytu odnawialnego, możesz korzystać swobodnie z łącznego salda
o wysokości 5000 PLN. Z kredytu zaczynasz korzystać dopiero wtedy, gdy na Twoim koncie pozostanie mniej niż 2000 PLN. Dla przykładu: gdy na Twoim koncie pozostało 1400 PLN (czyli wykorzystałeś/łaś łącznie 3600 PLN), bank naliczy odsetki tylko od rzeczywiście wykorzystanej kwoty kredytu o wartości 600 PLN i tylko za okres wykorzystania tej kwoty. Przy kolejnym wpływie np. pensji 3600 PLN na konto następuje automatyczna spłata całości kredytu odnawialnego. Od spłaconej kwoty bank przestaje naliczać odsetki.


 
Odsetki
Jeśli nie korzystasz z kredytu odnawialnego, bank nie nalicza żadnych odsetek – niczym więc nie ryzykujesz posiadając dodatkowy limit. Stanowi on wtedy jednak ważny bufor bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych wydatków czy problemów finansowych. Jeśli korzystasz z limitu, odsetki naliczane są miesięcznie, tylko od rzeczywiście wykorzystanej kwoty. Nie musisz martwić się o spłatę odsetek . Zobowiązanie możesz zapłacić nawet w ostatnim dniu obowiązywania umowy. Inne koszty, z którymi możesz spotkać : jednorazowa prowizja za udzielenie kredytu lub podwyższenie limitu kredytowego lub jego odnowienie po roku.

Spłata i odnowienie kredytu
Podstawową zaletą kredytu odnawialnego jest możliwość wielokrotnego wykorzystania przyznanych przez bank pieniędzy. Każda spłata wykorzystanej sumy zmniejsza jednocześnie Twoje zadłużenie i pozwala ponownie dysponować spłaconymi środkami i pozostałą resztą kredytu. Pomimo, że kredyt uruchamiany jest na rok nie musisz także pamiętać o jego przedłużeniu. Wystarczy, że regularnie zasilasz swój rachunek wpływami z pensji, emerytury lub np. stypendium.

Przyznanie kredytu odnawialnego uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przez mBank S.A. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma on charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z kredytem odnawialnym są określone w: Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. (mBank – dawny MultiBank) dostępnej na: http://www.mbank.pl/multi/oplaty/, Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnej na: http://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/osoby-fizyczne.html, w Warunkach udzielania odnawialnego Kredytu konsumpcyjnego dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz w Regulaminie udzielania kredytów konsumpcyjnych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., dostępnych na: http://www.mbank.pl/pomoc/info/regulaminy/kredyty.html
 


Dowiedz się więcej