powrót

Vademecum kredytobiorcy-spłata kredytu

Artykuł został zaktualizowany 17.02.2023 r.

 

Masz kredyt w mBanku i chcesz sprawdzić szczegóły z nim związane? Zaloguj się do serwisu transakcyjnego i zobacz podsumowanie kredytów.

Wybierz interesujący Cię kredyt, a zobaczysz informacje o:

  • przyznanej kwocie kredytu,
  • kwotę kredytu, która jest już spłacona,
  • kwotę kredytu oraz liczbę rat pozostałych do spłaty,
  • kwotę oraz datę spłaty najbliższej raty,
  • harmonogram i historię spłat Twojego kredytu.

Możesz także wcześnej spłacić kredyt lub złożyć wniosek o karencję.


Elektroniczny harmonogram spłaty kredytu

Harmonogram spłat to dokument stanowiący integralną część umowy, który określa kwoty i terminy wymaganych rat z tytułu udzielonego przez bank kredytu.
Harmonogram wraz z historią spłat Twojego kredytu, pozwalają nie tylko sprawdzić wysokości i ilości rat do spłaty, ale również historię spłaty raty kredytu i odsetek, pobranej prowizji czy opłaty ubezpieczeniowej.

Informacje te sprawdzisz logując się do serwisu transakcyjnego. Wybierz Produkty >Kredyty > Wszystkie.
Po wybraniu kredytu, wybierz Harmonogram i sprawdź informacje o kredycie.

 

Jak wydłużyć okres kredytowania

W zależności od tego, jaki masz kredyt w banku i jakiego wsparcia potrzebujesz, możesz złożyć wniosek o wydłużenie okresu kredytowania – pozwoli Ci wydłużyć czas spłaty kredytu i płacić w tym czasie niższe raty. Dowiedz się więcej.

 
Jak zmienić dzień płatności raty

Jeżeli chcesz zmienić dzień płatności raty, możesz zrobić w kilku prostych krokach. Wybierz Produkty > Kredyty > Wszystkie > Szczegóły kredytu> Dzień spłaty – Zmień.

 

 lub

Wybierz Pomoc > Załatw swoje sprawy > Inna sprawa > Kategorie > Kredyt Gotówkowy > Zmiany warunków umownych kredytu > Zmiana dnia spłaty raty > dalej.

Wcześniejsza spłata kredytu

Wcześniejszej spłaty kredytu możesz zlecić przez internet, mLinię lub w placówce bez opłat i prowizji. Wybierz
Produkty > Kredyty > Wszystkie > Szczegóły kredytu > Wcześniejsza spłata - Spłać.


Możesz wybrać:

  • spłatę bez skrócenia okresu kredytowania - wtedy zmniejszy się wysokość kolejnych rat,
  • spłatę ze skróceniem okresu kredytowania - wtedy wysokość przyszłych rat nie ulegnie zmianie.


W dniu wcześniejszej spłaty oprócz nadpłaty kapitału kredytu (w kwocie jaką zadeklarujesz) zostaną naliczone i pobrane odsetki za okres od dnia ostatniej spłaty kredytu do dnia poprzedzającego dzień wcześniejszej spłaty włącznie. Kolejną ratę kredytu spłacisz w terminie wynikającym z aktualnego harmonogramu przy czym odsetki naliczane są za okres od dnia wcześniejszej spłaty do dnia spłaty wynikającego z harmonogramu.
Pamiętaj, że wcześniejsza spłata kredytu możliwa jest w każdym dniu z wyłączeniem dnia zapadalności raty przypadającego na dzień wolny (sobotę/niedzielę, Święta).

Karencja kredytu

Zawsze możesz w prosty sposób dopasować kredyt do swoich możliwości finansowych. Możesz zawiesić spłatę raty kapitałowej nawet na okres 3 miesięcy. W tym czasie spłacasz tylko część odsetkową raty.
O karencję zawnioskujesz składając prosty wniosek w serwisie transakcyjnym lub na mLinii.

Zaloguj się do serwisu transakcyjnego. Wybierz Produkty > Kredyty > Wszystkie > Szczegóły Kredytu > Karencja – Złóż Wniosek.

lub

Pomoc > Załatw swoje sprawy > Inna sprawa. Skorzystaj z wyszukiwarki lub wybierz Kredyt Gotówkowy > Restrukturyzacja > Wsparcie w spłacie kredytów.Co ważne, karencja nie powoduje zmiany okresu kredytowania. Kapitał pozostały do spłaty rozkładany jest na mniejszą liczbę rat przypadających po zakończeniu karencji. Z karencji możesz skorzystać po upływie co najmniej 6 miesięcy od daty uruchomienia kredytu.


Zobacz również:
Twoja dobra historia kredytowa ma znaczenie...