powrót

Blisko 50 tys. zł przyznanych przez mFundację w czerwcowych dotacjach

mFundacja przyznała blisko 50 tys. zł na realizację 6 projektów edukacyjnych, promujących matematykę wśród dzieci i młodzieży.
Decyzją zarządu fundacji dofinansowanie w czerwcowych dotacjach otrzymują:   

Fundacja Równym Krokiem na projekt „Zabawy logiczne i matematyczne”
Warsztaty matematyczno-logiczne organizowane podczas ogólnopolskiego, dwudniowego zjazdu dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową  „Przez życie równym krokiem”. W pracy z dziećmi będą wykorzystane gry planszowe. 50 młodych uczestników – przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych weźmie udział w mini rozgrywkach, podczas których będą rozwiązywali zagadki i łamigłówki logiczne. Zjazd odbędzie się po raz trzeci. Organizatorzy dążą do tego, by dzieci wiedziały, że pomimo swoich ograniczeń, mogą aktywnie żyć, rozwijać swoje talenty i pasje.

Polskie Towarzystwo Matematyczne na projekt „KOALA - Kombinatoryka, Algorytmy, Logika”
7 edycja konkursu drużynowego dla uczniów szkół podstawowych i średnich Wielkopolski i Dolnego Śląska. W Wielkopolsce konkurs ma 3 etapy, uczniowie rozwiązują zadania z pogranicza matematyki dyskretnej i informatyki teoretycznej. Pierwszy etap jest korespondencyjny, drugi stacjonarny (zawody 1-dniowe na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM), trzeci, finał, ma postać meczu między 3 drużynami, w czasie którego drużyny prezentują rozwiązania przed publicznością. Końcowa klasyfikacja jest osobna dla szkół podstawowych i dla szkół średnich. Po finałach reprezentacja Wielkopolski rozgrywa mecz z reprezentacją Dolnego Śląska. Jest to jedyny w Polsce - i jeden z nielicznych na świecie - konkurs poświęcony popularyzacji wśród uczniów kombinatoryki, algorytmiki i logiki, niekładący przy tym nacisku na programowanie. 7 edycję konkursu organizować będą: Oddział Poznański PTM, Wydział Matematyki i Informatyki UAM, Instytut Informatyki PP i grupa nauczycieli z poznańskich liceów.

Małopolskie Stowarzyszenie Matematyczne KANGUR na warsztaty matematyczne: "Matematyk zrobi to lepiej"
Wakacyjne spotkania z matematyką - zajęcia matematyczne z wykorzystaniem technik origami oraz niestandardowych strategii rozwiązywania problemów matematycznych. Zwieńczeniem spotkań będzie matematyczna terenowa gra miejska nad Zalewem Nowohuckim. Podczas zajęć będą wykorzystane różnorodne metody i techniki edukacyjne - warsztaty, pokazy, ćwiczenia, wykłady i gry. Projekt odpowiada na potrzebę aktywizacji dzieci w wieku szkolnym na czas wakacji. Przedstawi matematykę jako dobrą zabawę i pomocne narzędzie w życiu codziennym.

Szkoła Podstawowa w Janiszewicach na projekt „Matematyczny świat gier i zabaw”
Warsztaty matematyczne dla 130 uczniów klas II-V. Dzieci i młodzież poprzez zabawę poznają podstawowe pojęcia matematyczne. Każda klasa weźmie udział w 12h spotkań, na których będą grać w takie gry jak Super Farmer (doświadczenie losowe), Robale (strategiczne myślenie), Rummikub (działania w zbiorze liczb naturalnych i logiczne myślenie), klocki BAMP (kształtowanie wyobraźni przestrzennej), karty grabowskiego (nauka tabliczki mnożenia). Gry zakupiono z budżetu Gminy Zduńska Wola. mFundacja sfinansuje wynagrodzenia nauczycieli prowadzących zajęcia oraz nagrody dla uczestników projektu. Na zakończenie projektu uczniowie wybiorą najfajniejszą grę. Podczas rozgrywek szkolnych wyłoniony będzie jej mistrz.

STOWARZYSZENIE I LOVE MATH na projekt „Matma - lubię to!”
Cykl warsztatów dla dzieci podzielonych na dwa moduły: zajęcia logiczno-matematyczne z wykorzystaniem TIK oraz zajęcia komputerowe. W pierwszej części uczestnicy spróbują swoich sił w grach logiczno-matematycznych (z wykorzystaniem tangramów, gier planszowych, ćwiczeń komputacyjnych). Dzieci będą też uczestniczyć w zabawach z figurami, podczas których będą rysować, wycinać i sklejać bryły geometryczne. Z kolei podczas zajęć komputerowych młodzi matematycy poznają tajniki programowania gier komputerowych oraz prostych programów obliczeniowych, a także budowy, sterowania i programowania przykładowych robotów. W ostatnim tygodniu wakacji w Parku Klepacza w Łodzi zostanie przygotowany piknik rodzinny, który będzie promował matematykę.

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Pilczynie na projekt „Posmakuj matematyki”
Cykl zajęć dla 30 dzieci w wieku 7-13 lat. Dzieci poprzez czynny udział, doświadczenie i zabawę poznają matematykę i odczują chęć jej uczenia się. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy wiekowe. Warsztaty kreatywnej matematyki odbędą się w lipcu i sierpniu w systemie 10 spotkań po 4 godziny dla każdej grupy. Tematy zajęć: matematyka w kuchni, origami, mój pokój w miniaturze, zmierzmy siebie, zagadkowe łamanie głowy, robotyka i programowanie, mały chemik. Dzieci doświadczą różnych pojęć matematycznych: miary, ułamki, czas, figury i bryły geometryczne, skala, średnia, wykres, tabela, statystyka, i inne. Dzieci pojadą też do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na zakończenie projektu uczestnicy wezmą udział w pikniku rodzinnym z grami i animacjami.