powrót

Zwiększ czujność w okresie świątecznym podczas zakupów w internecie

Bądź ostrożny podczas zakupów w internecie, szczególnie gdy kupujesz towar na portalach aukcyjnych/ogłoszeniowych lub w sklepach internetowych. Jeżeli przedmiot jest w atrakcyjnej cenie, to może być to jeden ze sposobów cyberprzestępców aby przyciągnąć Twoją uwagę.
Uważaj na wszelkie próby podszywania się pod znajomych. Poprzez media społecznościowe, proszą o podanie kodu BLIK do wypłaty środków z bankomatu, ponieważ potrzebują wsparcia finansowego.

Kupując w internecie uważaj również na fałszywe linki wysłane na Twój telefon lub e-mail proszące o wykonanie płatności za zakupy lub kuriera. Cyberprzestępcy w ten sposób mogą próbować przejąć Twoje dane do logowania w serwisie bankowości internetowej lub wyłudzić kody autoryzacyjne SMS. Jeżeli podałeś na takiej stronie swoje dane do logowania – jak najszybciej zmień hasła dostępu. Jeżeli dodatkowo podałeś kody autoryzacyjne SMS, sprawdź czy z Twojego rachunku nie zlecono przelewu lub dodano zaufanego odbiorcę. Jak najszybciej skontaktuj się z mLinią pod numerem 801 300 800 lub 42 6 300 800!

Pamiętaj!

 

  • Nigdy nie loguj się do banku lub stron integratora płatności z linków wysłanych w mailach, SMS-ach lub na portalach społecznościowych. Zawsze wpisuj adres strony bankowej ręcznie.
  • Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS przesłane z banku. Jeśli nie zlecałeś żadnego przelewu, nie dodawałeś zaufanego odbiorcy lub dane z przelewu są niezgodne to nie wpisuj na stronie kodu autoryzacyjnego. Nikomu nie podawaj takiego kodu.
  • Nie otwieraj wiadomości e-mail i nie korzystaj z podsyłanych linków od nadawcy, którego nie znasz.
  • Przed zakupem sprawdź opnie na temat sklepu internetowego i sprzedawcy.
  • Podchodź ostrożnie do towarów oferowanych w atrakcyjnych cenach.
  • Szczególnie uważaj jeśli chcesz kupić produkt na portalach ogłoszeniowych. Zwróć uwagę na to, czy osoba, od której chcesz kupić ma historię sprzedaży.
  • Sprawdź, jak długo działa sklep. Dłuższa obecność na rynku to większe bezpieczeństwo.
  • Nie podawaj kodów BLIK w mediach społecznościowych. Skontaktuj się ze znajomym telefonicznie aby potwierdzić taką prośbę.


UWAGA!

Przeczytaj jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej: Bezpieczny komputer oraz w jaki sposób potwierdzać operacje wykonywane w serwisie transakcyjnym kliknięciem w aplikacji mobilnej: mobilna autoryzacja.