powrót

„Krok w przyszłość” z mFundacją – nabór do V edycji konkursu na najlepsze prace studenckie z matematyki już trwa!

20 000 złotych oraz statuetka STEFCIO, która powstała na cześć wybitnego matematyka Stefana Banacha, czekają na zwycięzcę V edycji organizowanego przez fundację mBanku konkursu „Krok w przyszłość”. Najlepsze prace studenckie z dziedziny matematyki można zgłaszać do końca października.

Do realizowanego od 2016 roku konkursu można zgłaszać prace licencjackie, magisterskie lub naukowe z dowolnej dziedziny matematyki. Warunkiem jest by prace były obronione lub opublikowane w 2020 roku. Prace konkursowe powinny promować nowatorskie, oryginalne rozwiązania lub wskazywać nowe kierunki, bądź metody badawcze. Do ubiegłorocznej edycji zgłoszono 52 prace.

- Matematyka to królowa nauk. Chcemy wspierać jej adeptów w poznawaniu i rozbudowie tej dziedziny, a także szukaniu nieszablonowych, nowatorskich rozwiązań otwartych problemów. Co roku do konkursu zgłaszane są prace na najwyższym poziomie z wielu obszarów matematyki. Z pewnością podobnie będzie w tym roku. Zachęcamy do udziału! – mówi profesor Paweł Strzelecki, Dziekan Wydziału Matematyki i Mechaniki UW, przewodniczący Jury konkursu.

Nadesłane publikacje ocenia jury w składzie:

  • Prof. dr hab. Paweł Strzelecki - Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego
  • Prof. dr hab. Dariusz Buraczewski - Instytut Matematyczny, Uniwersytet Wrocławski
  • Dr Włodzimierz Waluś - mBank
  • Dr hab. Łukasz Pańkowski - Wydział Matematyki i Informatyki, Uniwersytet Adama Mickiewicza
  • Prof. dr hab. Paweł Rowiński - Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk
  • Prof. dr hab. Dov Bronisław Wajnryb - Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej, Politechnika Rzeszowska
  • Dr hab. Grzegorz Kapustka - Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie


Nagrodą główną w konkursie jest 20 000 zł oraz statuetka STEFCIO. Przyznane zostaną również trzy wyróżnienia po 10 000zł każde. Zeszłoroczną, czwartą edycję wygrał Wojciech Wawrów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i jego praca licencjacka pt. „Algebraic curves and Jacobian varieties” napisana pod kierownictwem prof. dr hab. Wojciecha Gajdy. Wyróżnienia zdobyli Daniel Danielski z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę magisterską pt. „Prostokątne grupy Coxetera o brzegu homeomorficznym z krzywą Mengera” i Kamil Rychlewicz z Uniwersytetu Warszawskiego za pracę magisterską „Formal sums of lattice points in cones and toric geometry”. Zarząd mFundacji przyznał również nagrodę specjalna w wysokości 10 000zł dla Jakuba Skrzeczkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego za pracę magisterską „Differentiability of solutions to perturbed structured population models with respect to perturbation parameter”

O konkursie

Do V edycji konkursu można zgłaszać prace studenckie z matematyki przedstawione i obronione w 2020 roku. Na pulę nagród (nagrodę główną oraz trzy wyróżnienia) mFundacja przeznaczyła 50 000 zł. Prace można składać do 31 października 2020 roku. Ogłoszenie finalistów nastąpi 30 marca 2021 roku - w rocznicę urodzin Stefana Banacha.
Więcej informacji o konkursie, regulamin oraz wniosek znaleźć można na stronie mFundacji.