powrót

Znamy zwycięzców dziewiątej edycji mPotęgi

W IX edycji mPotęgi granty otrzyma 114 projektów z całej Polski: 83 dla uczniów klas 4-6 oraz 31 dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Łączna kwota, jaką w tym roku mFundacja przeznaczy na dofinansowanie, wyniesie blisko 632 tys. zł.  

Celem programu mPotęga jest popularyzacja matematyki wśród uczniów szkół podstawowych. – Zachęcamy nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężania rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu. Dofinansowujemy projekty, które w nieszablonowy sposób pokazują dzieciom i młodzieży, że matematyka to przydatna w codziennym życiu umiejętność – mówi Iwona Ryniewicz, prezeska Fundacji mBanku.

Zwycięzcy tegorocznej edycji mPotęgi będą szukać matematyki m.in. w podróżach, przyrodzie, krawiectwie, kuchni czy na zakupach. Większość projektów będzie realizowana w mniejszych miejscowościach. W ten sposób mFundacja przyczynia się do wyrównywania szans edukacyjnych.

Jak co roku, 30 projektów (po 15 w każdej kategorii), które uzyskały najwyższe noty kapituły konkursu, walczyło o Nagrodę Publiczności. W IX edycji „mPotęgi” oddano blisko 7 tys. głosów. Decyzją internautów, nagrody otrzymają projekty: „Manufaktura matematycznych pomysłów” (klasy 4-6) oraz „Młodzi inżynierowie: tworzymy rynek w Ożarowicach” (klasy 7-8). Do zwycięzców trafią dodatkowe granty w wysokości 5 tys. zł.

„Manufaktura matematycznych pomysłów” to projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 w Świerklanach "Inicjatywa". Autorzy zaplanowali m.in. międzyklasowy turniej na czas („Ekspresowe liczenie tabliczki mnożenia i dzielenia”), matematyczną grę terenową „Gdzie jest ukryty skarb?” i warsztaty „Gotuj z matematyką!”. W ramach projektu „Młodzi inżynierowie: tworzymy rynek w Ożarowicach”, uczniowie Szkoły Podstawowej w Ożarowicach stworzą makietę, kosztorys i plan budowy rynku w ich miasteczku. Będą ćwiczyć umiejętności obliczeniowe i związane z geometrią przestrzenną.

mPotęga to program, który Fundacja mBanku realizuje od 2014 r. W tym czasie dofinansowała blisko 1,3 tys. projektów kwotą 7,5 mln złotych.