Będziemy Ci wysyłać e- mailem szyfrowane dokumenty – sprawdź jak je otworzyć

27
.
07
.
2020
Będziemy Ci wysyłać e- mailem szyfrowane dokumenty – sprawdź jak je otworzyć

Rozpoczęliśmy proces szyfrowania dokumentów

 

Zapowiadaliśmy go już jakiś czas temu. Teraz już nie tylko wyciągi, ale też inne dokumenty, które będziemy wysyłać do Ciebie mailem, możemy zabezpieczać hasłem.

Chcesz przypomnieć sobie dlaczego to robimy i jak poprawnie korzystać z Dokumentów szyfrowanych?

Szczegóły znajdziesz w tym artykule.

 


Ważna zmiana związana z dokumentami szyfrowanymiNiedawno wysłaliśmy do Ciebie informację, że od 30 lipca br. oprócz wyciągów do rachunku, stopniowo będziemy szyfrować także inne dokumenty, które otrzymujesz od nas mailem. Potrzebujemy jednak więcej czasu, aby wprowadzić to rozwiązanie w sposób w pełni bezpieczny.

Co możesz zrobić teraz?
Obecnie możesz korzystać z usługi Wyciągów szyfrowanych. Dzięki temu informacje zawarte w Twoich wyciągach do rachunków będą jeszcze bezpieczniejsze. Przypominamy też, że jeśli skorzystasz z usługi Wyciągów szyfrowanych, Twoje hasło do otwierania szyfrowanych dokumentów nie zmieni się. Zmieni się jedynie nazwa usługi z Wyciągi szyfrowane na Dokumenty szyfrowane.

Kiedy będziemy wysyłać dokumenty w zaszyfrowanej formie?
O dacie, od której będziemy wysyłać dokumenty z załącznikami w zaszyfrowanej formie powiadomimy Cię w oddzielnej wiadomości. Informację otrzymasz w serwisie transakcyjnym oraz na naszej stronie www.

 

 


 

Dbamy o Twoje bezpieczeństwo w sieci. Dlatego będziemy stopniowo szyfrować dokumenty, które wyślemy do Ciebie mailem. W ten sposób spełniamy wymogi prawa, dotyczące ochrony danych osobowych (RODO).

Z tego artykułu dowiesz się:

 • które dokumenty będziemy szyfrować
 • od kiedy będziemy wysyłać do Ciebie dokumenty w formie zaszyfrowanej
 • w jaki sposób otworzysz szyfrowane dokumenty
 • jak i gdzie zmienisz, oraz jak sprawdzisz hasło do szyfrowanych dokumentów
   

Szyfrowanie dokumentów

Przykładami załączników, które będziemy wysyłać Ci w zaszyfrowanej formie są: wyciągi, harmonogramy spłaty kredytów, potwierdzenia zawartych z nami umów. 

 • Twój numer PESEL
  Jeśli masz numer PESEL, to właśnie za jego pomocą będziesz otwierać Twoje załączniki. Rekomendujemy Ci jednak zmianę na ustalone przez siebie hasło. Masz wtedy pewność, że nikt go nie zna i nikt go nie sprawdzi. By to zrobić zaloguj się do serwisu transakcyjnego i zmień hasło. Nowe hasło możesz ustawić przed 30 lipca.

 • hasło, ustawione przez mBank
  Jeśli nie masz numeru PESEL, to my utworzymy dla Ciebie pierwsze hasło,  które pozwoli Ci otworzyć dokumenty. Możesz jednak w każdej chwili zmienić samodzielnie w serwisie transakcyjnym, nawet przed 30 lipca.

 • hasło, które już używasz do otwierania wyciągów szyfrowanych
  Jeśli już korzystasz z usługi wyciągów szyfrowanych, Twoje hasło się nie zmieni.
  Zmieni się jednak nazwa usługi z wyciągi szyfrowane na dokumenty szyfrowane.

 • hasło jednorazowe sms, które prześlemy na Twój numer telefonu
  Jeśli zrezygnujesz z funkcji szyfrowania dokumentów, nadal będziemy wysyłać Ci niektóre załączniki w formie szyfrowanej (pakiet aktywacyjny, dyspozycja RODO, niektóre wnioski – np. hipoteczny). Otworzysz je przy pomocy hasła jednorazowego sms, które wyślemy na Twój numer telefonu.

Będziemy robić to stopniowo. Pierwsze dokumenty w zaszyfrowanej formie wyślemy do klientów już 30 lipca br. (będziemy to jednak robić stopniowo). Wtedy też sprawdzisz dokładną datę, od kiedy do Ciebie będziemy wysyłać w ten sposób załączniki.  Jeśli nie masz numeru PESEL, od tego dnia sprawdzisz również swoje hasło. Wszystko to zrobisz w serwisie transakcyjnym.

Możesz otrzymać jeden z dwóch rodzajów szyfrowanych załączników.

 • Pojedynczy plik pdf:
  Otworzysz go przy użyciu dowolnej przeglądarki plików pdf (np. Adobe). Przy otwarciu pliku program poprosi Cię o wpisanie hasła. Zaraz po tym jak to zrobisz, zawartość dokumentu będzie od razu widoczna.

 • Plik pdf z załącznikami:
  1. Do prawidłowego otwarcia takiego pliku będzie Ci potrzebna jedna z dwóch aplikacji Adobe Acrobat Reader lub Foxit Reader. Upewnij się że jedna z nich jest zainstalowana na Twoim urządzeniu.
  2. Otwórz dokument w jednej z dwóch podanych aplikacji.
  3. Wpisz hasło w wyznaczonym miejscu.
  4.  Po wpisaniu hasła:
  a. na komputerze: wybierz ikonę spinacza po lewej stronie. W panelu „Załączniki” wybierz dokument, który chcesz otworzyć.
  b. na smartfonie (Android, IOS): kliknij w ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu, wybierz „Załączniki”, wybierz dokument który chcesz otworzyć.

Wszystko to sprawdzisz w serwisie transakcyjnym. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 • zaloguj się do serwisu transakcyjnego, wybierz Pomoc, Ustawienia, Wszystkie, a następnie Bezpieczeństwo, Dokumenty szyfrowane, lub

 • zaloguj się do serwisu transakcyjnego, wybierz koło zębate, Ustawienia, Bezpieczeństwo, Dokumenty szyfrowane.


W tym miejscu możesz ustawić nowe hasło, sprawdzić jakie masz aktualnie ustawione lub wyłączyć szyfrowanie dokumentów.
Pamiętaj, że nowe hasło musi składać się z co najmniej 10 znaków.

Możesz też zrezygnować z szyfrowania dokumentów, które od nas otrzymujesz. Nawet jeśli zrezygnujesz, nadal możemy wysyłać Ci niektóre załączniki w formie szyfrowanej (pakiet aktywacyjny, dyspozycja RODO, niektóre wnioski – np. wniosek o kredyt hipoteczny). Otworzysz je przy pomocy hasła jednorazowego sms, które wyślemy na Twój numer telefonu.

Zależy nam na Twoim bezpieczeństwie, dlatego zachęcamy Cię do korzystania z opcji Szyfrowanych dokumentów. Jest szczególnie przydatna osobom oraz podmiotom, którym zależy na zachowaniu wyjątkowej ostrożności przy dostępie do ich danych osobowych i finansowych.

 
Hasło możesz zmienić w dowolnym momencie oraz dowolną ilość razy, pamiętaj jednak o podaniu hasła, które było aktualne w chwili generowania przez mBank wybranego przez ciebie wyciągu.

Obowiązujące dla danego okresu hasło sprawdzisz w serwisie transakcyjnym.