Otwarta bankowość – bezpieczny podgląd Twoich finansów

04
.
11
.
2021
Otwarta bankowość – bezpieczny podgląd Twoich finansów

Otwarta bankowość to model usług bankowych, z którego możesz korzystać od 2019 roku. To wszystko za sprawą unijnej dyrektywy o usługach płatniczych – PSD2. Być może pamiętasz, że 2019 rok przyniósł zmiany w sposobie logowania się do banków, ale nie tylko… Wejście nowego prawa pozwoliło wprowadzić nowe usługi płatnicze ( np. otwartą bankowość).


mBank API

API to usługa, która pozwala firmom zewnętrznym (np. innym bankom, fintechom)  świadczyć nowe usługi. Dzięki wykorzystaniu danych z innych banków (chodzi np. o historię transakcji):

 • masz podgląd swoich finansów z różnych kont w jednym miejscu -
  to pomoże Ci łatwiej zarządzać domowym budżetem,
 • możesz korzystać z  płatności bezpośrednio z Twoich rachunków, dzięki usługom jakie przygotują tzw. dostawcy trzeci (TPP).

Oczywiście jeśli chcesz korzystać z otwartej bankowości, będzie na to potrzebna Twoja wyraźna zgoda.
Pamiętaj. Jako Twój bank dbamy o bezpieczeństwo wymiany tych informacji.


Bezpieczeństwo a otwarta bankowość

Otwarta bankowość jest bezpiecznym rozwiązaniem, w którym to Ty decydujesz, czy pozwolisz na dostęp do informacji związanych z prowadzeniem konta. Dane udostępniane są wyłącznie za Twoją wyraźną zgodą oraz wiedzą. Zgodę możesz też w każdej chwili wycofać. Co najistotniejsze? Żadne podmioty TPP nigdy nie dostaną dostępu do danych logowania.


Musisz też wiedzieć, że podmioty TPP nie są na rynku tego typu usług przypadkowo. Muszą być one zarejestrowane przez państwowy organ nadzoru. To, jak działają, możesz sprawdzić na stronie Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA).


Bezpieczeństwo a otwarta bankowość w mBanku

Zasady bezpieczeństwa dla wszystkich usług otwartej bankowości  znajdziesz w jednym dokumencie (Regulatory Technical Standards). Dla nas oznacza to m.in. że:

 • wymagamy dodatkowego potwierdzenia logowania SMS-em/mobilną autoryzacją (silnego uwierzytelnienia) klienta, gdy dostawca trzeci próbuje inicjować usługę,
 • sprawdzamy certyfikat dostawcy trzeciego,
 • stosujemy bezpieczne metody komunikacji w ramach API,
 • udostępniamy tylko te dane, na które zgadza się nasz klient.

Cały proces integracji informacji z innych banków przebiega zgodnie z regulacjami dyrektywy PSD2.

 

Pamiętaj też, że:

 • z usługi możesz zrezygnować w każdej chwili,
 • Twój login i hasło do innych banków nie zostaną nigdzie udostępnione,
 • żaden inny bank nie będzie miał dostępu do Twoich danych i konta w mBanku.

 

Masz pytania? Dowiedz się więcej.

Nota prawna

To nie jest oferta. Szczegółowe informacje oraz warunki korzystania z usługi dostępu do informacji o rachunkach z innych banków dostępne są w Regulaminie usług płatniczych dla osób fizycznych i klientów Private Banking w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. Wyjaśnienie pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, objętym tym materiałem, znajdziesz na www.mbank.pl/slowniczek