Wybierz otwartą bankowość w mBanku

04
.
11
.
2021
Wybierz otwartą bankowość w mBanku

Być może pamiętasz zmiany we wrześniu 2019 r. Po wejściu w życie dyrektywy PSD2, banki musiały zapewnić swoim klientom dostęp do otwartej bankowości. Wiązało się to z wprowadzeniem rozwiązań, dzięki którym zewnętrzne podmioty, np. banki, serwisy płatnicze czy finetechy, mogły dostać dostęp do rachunków klientów. To wszystko zawsze za zgodą użytkowników i z zachowaniem największych standardów bezpieczeństwa. Możesz zastanawiać się po co?


Otwarta bankowość

Otwarta bankowość ma przede wszystkim dać Ci większą swobodę w korzystaniu z banków w których masz produkty, aplikacji finansowych i oczywiście Twoich pieniędzy. Ma pozwolić Ci z jednego miejsca (np. serwisu transakcyjnego) na dostęp do rachunków w systemach i aplikacjach z których korzystasz.  Dzięki temu w jednym miejscu masz podgląd swoich finansów bez logowania do wszystkich serwisów.
Mniej kłopotu sprawi też weryfikacja Twojej zdolności kredytowej, ponieważ dostęp do kilku kont ułatwia wnioskowanie o kredyt.

Przykład:
Twoja wypłata wpływa na konto w innym banku. Wniosek o kredyt możesz złożyć w serwisie transakcyjnym lub przez stronę banku. Twoje dochody sprawdzimy na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody i pobranej jednorazowo z innego banku historii. Taką możliwość daje nam usługa AIS (ang. Account Information Service) wprowadzona właśnie przez Dyrektywę PSD2.

Co to jest fintech? Z ang. financial technology – to technologia związana z działaniem świata finansów i produktami finansowymi. Jednak najczęściej fintechy możesz kojarzyć z firmami, które zajmują się opracowywaniem i udostępnianiem narzędzi przydatnych w codziennym zarządzaniu finansami.

 

Jak korzystać z otwartej bakowości?

Dodaj swoje konta z innych banków w kilku prostych krokach.

1. Zaloguj się na swoje konto w serwisie transakcyjnym i zakładce historia > Inne banki kliknij Dodaj nowe konto.
2. Poprosimy Cię o potwierdzenie wybranych rachunków. Możesz nadać im własną nazwę oraz określić, jak mają być prezentowane.
Pamiętaj, dostęp do informacji o kontach przedłużasz co 90 dni.
3. Kliknij przycisk i dodaj konta z innych banków.


Z których banków możesz korzystać w ramach otwartej bankowości?

W ramach otwartej bankowości możesz dodawać konta z:

 • Alior Banku,
 • ING Banku Śląskiego,
 • Banku Millennium,
 • Pekao S.A.,
 • PKO Banku Polskiego.


Bezpieczna otwarta bankowość

Standardy bezpieczeństwa wszystkich usług dostępnych przez otwartą bankowość opisuje dokument RTS (Regulatory Technical Standards). Dla nas w mBanku oznacza to m.in. że zawsze:

 • wymagamy dodatkowego potwierdzenia logowania SMS-em/mobilną autoryzacją (silnego uwierzytelnienia) klienta, gdy dostawca trzeci próbuje inicjować usługę,
 • sprawdzamy certyfikat dostawcy trzeciego,
 • stosujemy bezpieczne metody komunikacji w ramach API,
 • udostępniamy tylko te dane, na które zgadza się nasz klient.


Cały proces integracji informacji z innych banków przebiega zgodnie z regulacjami dyrektywy PSD2.

Pamiętaj też, że:

    • z usługi możesz zrezygnować w każdej chwili,
    • Twój login i hasło do innych banków nie zostaną nigdzie udostępnione,
    • żaden inny bank nie będzie miał dostępu do Twoich danych i konta w mBanku.

Masz pytania? Dowiedz się więcej.

Nota prawna

To nie jest oferta. Szczegółowe informacje oraz warunki korzystania z usługi dostępu do informacji o rachunkach z innych banków dostępne są w Regulaminie usług płatniczych dla osób fizycznych i klientów Private Banking w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. Wyjaśnienie pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, objętym tym materiałem, znajdziesz na www.mbank.pl/slowniczek