Poradnik inwestora cz. 2
Twoja przygoda z inwestowaniem trwa. Znasz już możliwości naszej platformy SFI. Wiesz, jak obserwować swój portfel, potrafisz wykonać kolejne transakcje. Czas na następny krok
i kolejny bardzo ważny element inwestowania. Mowa o horyzoncie inwestycyjnym. Czyli o tym, jak długo powinna trwać rozsądna inwestycja.
Czym jest horyzont inwestycyjny lub horyzont czasowy? To perspektywa, w jakiej powinieneś rozważać długość swojej inwestycji. Zależy on też od tego, w co inwestujesz. Oczywiście w tym materiale skupimy się na funduszach inwestycyjnych.
Z horyzontem wiąże się dobór funduszy. Co do zasady, na krótki okres (do 1 roku) sugerowane są fundusze pieniężne. Dlaczego? Ze względu na niższą zmienność. Z kolei fundusze akcji wybierają inwestorzy, którzy myślą o inwestowaniu środków przez co najmniej 5 lat.
Krótki horyzont jest jak kolejka górska
Większość wyników na przestrzeni kilku miesięcy ma dużo wzrostów i spadków. Sprawdźmy np. średnie notowania Funduszy Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce, na przestrzeni 4 miesięcy.
Widać, że wartość inwestycji zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Wpływ na to może mieć bardzo dużo rzeczy. Co na przykład? Wypowiedź jakiegoś polityka w mediach, artykuł w gazecie oraz inne spekulacje.
Codzienne sprawdzanie notowań Twojej inwestycji naraża Cię na niepotrzebny stres, czasami impulsywne decyzje, które nie są dobre:
- jeśli wycofasz się z inwestycji w momencie dużego spadku – możesz stracić pieniądze,
- jeśli zdecydujesz się wycofać w momencie nagłego wzrostu – możesz stracić szansę na wyższy zysk w dłuższej perspektywie.
Długi horyzont to więcej pewności i mniej spekulacji
Spójrz na te same średnie notowania Funduszy Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce na przestrzeni 3 ostatnich lat (09.2015-09.2018). Zobacz przykład optymalnego inwestowania.
1. Wrzesień 2015 – rozpocząłeś inwestycję
2. Grudzień 2015 – fundusze spadły i ich wartość jest o mniej więcej 5% niższa niż na początku inwestycji
Co możesz zrobić?
Nie dajesz się ponieść emocjom i myślisz długoterminowo. Wiesz, że takie spadki w krótkim czasie mogą się zdarzyć i często są tylko chwilowe. Cierpliwie czekasz, aż notowania znowu wzrosną.
3. Wrzesień 2018 – minęły 3 lata od czasu, kiedy zainwestowałeś. Wartość Twojej inwestycji wzrosła o 10%
Co możesz zrobić?
Nadal myślisz długoterminowo. Widzisz, że wartość znowu spada, ale wiesz, że to nie musi być nic groźnego. Taka sama sytuacja zdarzyła się na początku Twojej inwestycji. Czekasz, aż fundusze ponownie wzrosną.
Bądź cierpliwy
Cierpliwość to jedna z ważnych cech inwestora.
Pamiętaj o tym, żeby:
- myśleć długoterminowo – im dłuższy termin (horyzont), tym większa jest Twoja szansa na zysk.
- nie panikować, jeśli Twoja inwestycja spada – spadki notowań są naturalne i chociaż czasem może się zdarzyć, że nie nadrobią swojej wartości, najczęściej tak nie jest. Najlepsze, co możesz zrobić, to spokojnie czekać na jej ponowny wzrost.
- nie śledzić wyników swoich inwestycji dzień po dniu – naraża Cię to na niepotrzebny stres i impulsywne decyzje.