Wszystko o książce odbiorców – jak dodać odbiorcę do ulubionych, kim jest odbiorca zaufany

05
.
06
.
2020
Wszystko o książce odbiorców – jak dodać odbiorcę do ulubionych, kim jest odbiorca zaufany

Chyba większość z nas robi systematyczne przelewy. To może być przelew na niespodziewane wydatki dziecka, za wynajem mieszkania lub przelew do firmy. W takim momencie przydaje się książka odbiorców. Zacznijmy jednak od kliku prostych definicji.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest właściwie książka odbiorców
  • Czy odbiorca zaufany to to samo, co odbiorca zdefiniowany?
  • Jak dodać nowego odbiorcę?
  • Jak dodać odbiorcę do ulubionych?
  • Dlaczego warto korzystać z przelewu zdefiniowanego?

 

 

 

 

 

Książka Odbiorców - to miejsce w którym przechowasz wszystkie kontakty, do których najczęściej zlecasz przelewy. Pamiętaj, że nie muszą to być tylko osoby. Możesz dodać tam firmy, czy dostawców usług np. wspólnota mieszkaniowa, media, prąd, gaz.


Odbiorca zdefiniowany - wystarczy, że raz podasz dane odbiorcy, by potem automatycznie zaczytywać je do formularza przelewu.


Odbiorca zaufany - jeśli odbiorcę zdefiniowanego uznasz za "zaufanego", wyślesz do niego przelew bez autoryzacji.

 


Jak dodać nowego odbiorcę?


Jeżeli chcesz wykonywać przelewy do odbiorcy (odbiorców) zdefiniowanych, najpierw musisz taki przelew zdefiniować, a więc zapisać odbiorcę oraz dane przelewu. Dodanie, czyli definiowanie przelewu, autoryzujesz tak jak wszystkie swoje operacja: w aplikacji mobilnej lub hasłem sms. Wykonanie przelewu z listy przelewów zdefiniowanych nie wymaga późniejszej autoryzacji hasłem.
Jak dodasz nowego odbiorcę? Zaloguj się do serwisu transakcyjnego. Wejdź w Płatności > Odbiory, Dodaj nowego. Jeśli dodatkowo odbiorcę uznasz za "zaufanego", wyślesz do niego przelew bez autoryzacji. To duża wygoda i oszczędność czasu.
Jak dodasz odbiorcę do ulubionych? Jeśli często wysyłasz przelew do jednej osoby możesz dodać ją do ulubionych odbiorców. Dzięki temu szybko zlecisz przelew w przyszłości. Wejdź w Płatności > Lista odbiorców, znajdź odbiorcę i zaznacz gwiazdkę.

 

 

Dlaczego warto korzystać z przelewu zdefiniowanego?


Nie zawsze rachunki czy faktury mają takie same kwoty, dlatego trudno jest zaplanować przelewy stałe na określone usługi. Dane te zmieniają się zgodnie ze zużyciem np. opłaty za prąd, wodę czy gaz. To także dobry sposób na zapisanie wszystkich przelewów w jednym miejscu, ale bez konieczności automatycznej wysyłki pieniędzy. Czasami z różnych względów wpływy na konto mogą być nieregularne lub wpływają w kilku ratach. Dlatego niewygodne byłoby ustawianie przelewów cyklicznych. Opcja zdefiniowania transakcji jest szybką alternatywą, bo samodzielnie decydujesz kiedy pieniądze zostaną przesłane na konto odbiorcy.