Dobra księgowa, sprawdzony księgowy - ich wizerunek kiedyś, a dziś.

02
.
09
.
2019
Dobra księgowa, sprawdzony księgowy - ich wizerunek kiedyś, a dziś.

Autor: Justyna Starczewska, Departament Marketingu 

 

Z tego tekstu dowiesz się:

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmieniła się księgowość na przestrzeni ostatnich lat?

  • Dlaczego księgowych da się lubić?

  • Jak i gdzie znaleźć profesjonalnych księgowych?

     

 

Księgowość to zawód z wielką tradycją sięgającą starożytności. Już przeszło 3000 lat p.n.e. prowadzono ewidencję majątku na dworze faraona Narmera. W 1000 roku p.n.e znany z mądrości i sprawiedliwych wyroków izraelski król Salomon także używał jej do rachowania swoich skarbów ukrytych w legendarnych kopalniach.  Z kolei w VI-V w.p.n.e powstały podwaliny rzymskiego systemu liczbowego, wypartego w dalszych dziejach przez prostsze i wygodniejsze do obliczeń cyfry arabskie. Takie były początki księgowości… A jak ewoluowała na przestrzeni ostatnich lat? 

 

 

Księgowość wczoraj i dziś!

 

Jeszcze niedawno kojarzyła się z szablonowymi pracownikami biurowymi o zmęczonym spojrzeniu zza grubych okularów, tonących w stosie papierów, niewidzących świata poza ciągiem liczb. Trudno żeby było inaczej, skoro wszystkie operacje rejestrowali ręcznie, wpisując dane do odpowiednich rubryczek. Wymagało to od nich wyjątkowej staranności, było niezwykle czasochłonne i wiązało się z ryzykiem popełnienia błędu.

Współczesna księgowość to w pełni zautomatyzowane procesy kontrolowane przez energiczne, pełne inicjatywy osoby gotowe sprostać coraz większym wyzwaniom ze strony klientów. A te nie ograniczają się już tylko do prawidłowego ewidencjonowania dokumentów, czy terminowego wysyłania zeznań podatkowych. Przedsiębiorcy oczekują także profesjonalnego doradztwa w zakresie prowadzenia nowoczesnego biznesu i szybkiego reagowania w obliczu zmieniających się przepisów prawa gospodarczego, czy też pomocy w rozwiązywaniu indywidualnych problemów. Wymaga to od księgowych nieustannego poszerzania wiedzy w tych obszarach, elastycznego podejścia do powierzonych im zadań i bycia na każde zawołanie. I kto teraz powie, że księgowość to profesja dla ludzi skażonych rutyną, zapatrzonych tylko w cyferki? Oczywiście trzeba wiedzieć, do kogo trafić…

 

Wzorowy księgowy

 

Jakie zatem kryteria powinna spełniać osoba, której powierzymy prowadzenie rachunkowości naszej firmy? Odpowiednie uprawnienia to nie wszystko. Coraz częściej profesjonalni księgowi wchodzą w rolę mentora i partnera biznesowego. Jako osoby obdarzone ogromnym zaufaniem powinni rzeczowo i obiektywnie oceniać każdą sytuację, nawet jeśli zalecenie nie będzie po myśli ich klientów). Jednocześnie mają wskazywać najlepsze rozwiązania finansowe i konstruktywne, tak aby przezwyciężyć ewentualne chwilowe trudności i uczynić przedsięwzięcie bardziej dochodowym. A przy tym muszą znać wszystkie akty prawne i na bieżąco śledzić zmiany w rozporządzeniach. Na szczęście sami też mogą liczyć na wsparcie…

 

 

OSCBR na ratunek małym biurom

 

Dostosowanie się do nowych trendów w księgowości nie jest łatwe szczególnie w przypadku małych biur borykających się z brakiem czasu i środków na specjalistyczne narzędzia i szkolenia. To w głównej mierze z myślą o nich powstała ze wspólnej inicjatywy mBanku i Cash Director Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych zapewniająca biurom partnerskim:

 

  • pomoc merytoryczną oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy nimi
  • automatyzację procesów, a tym samym oszczędność czasu na wykonywanie czynności księgowych
  • rozwój poprzez zapewnienie im większej liczby klientów
  • darmową platformę księgową on-line dla obsługiwanych klientów
  • certyfikat podnoszący ich prestiż i wiarygodność.

 

Przystąpienie do sieci oraz działanie w pod jej szyldem jest dla biur rachunkowych zupełnie bezpłatne. W zamian OSCBR oczekuje, że będą świadczyć usługi najwyższej jakości. Jak widać w ostatnim okresie zaszły w księgowości olbrzymie zmiany podyktowane wymogami współczesności. Niezmienny pozostaje jedynie status księgowego jako osoby godnej zaufania, która bierze na siebie odpowiedzialność za wynik na końcu równania.

 

Źródła:

http://www.blogksiegowy.pl/cytaty-finanse
https://www.infakt.pl/blog-ksiegowy/skad-sie-wziela-ksiegowosc
http://dobryksiegowy.bloggg.pl/ksiegowosc-dawniej-a-dzisiaj
https://www.infor.pl/biura-rachunkowe/prowadze-biuro/2883111,W-jakim-kierunku-zmierza-ksiegowosc-obsluga-biur-rachunkowych-oraz-system-podatkowoksiegowy-w-2019-r.html

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej