Importowanie towaru z zagranicy - jakie produkty sprowadzać?

11
.
08
.
2017
Importowanie towaru z zagranicy - jakie produkty sprowadzać?

Autor: Firmowi.pl

 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • jakie produkty warto sprowadzać z Chin, Niemiec czy USA
  • jak wyglądają formalności związane z podatkami i cłem
  • jak samemu możesz oclić towar

Jeśli chcesz ściągać towar z zagranicy zastanów się najpierw nad tym, w czym zamierzasz się specjalizować. Powinieneś mieć choćby ogólne pojęcie o standardach, jakie powinien spełniać dany towar. Pamiętaj, że nie ma jednego kraju, w którym wszystko jest tańsze niż w Polsce, a jednocześnie dobrej jakości.



Towary w atrakcyjnej cenie i promocje musisz znaleźć sam w zagranicznych sklepach internetowych. Jeśli rozwijasz działalność na większą skalę, możesz sprowadzać kompenenty, które są wykorzystywane potem do produkcji w Polsce. Z Chin warto importować np. części aparatury do telewizji i telefonii oraz telefonii komórkowej, komputery, kurki czy zawory to sprawa nie jest tak oczywista, linie produkcyjne, mikrofibra do produkcji odzieży, elementy filtrów przemysłowych oraz wszelkie towary z branży budowlanej.

Możesz skorzystać z portali pośredniczących w zakupach np. Alibaba, Aliexpress, Amazon czy BigChina. Nie ma niestety jednego miejsca, gdzie można je wypatrzeć – trzeba orientować się w zmianach na rynku, bo to co dziś się opłaca, jutro może stać się mniej opłacalne albo wcale. Ważną rolę odgrywa także kurs złotego w stosunku do obowiązującej waluty kraju, z którego sprowadzasz towary. Oczywiście im złoty silniejszy, tym import staje się bardziej opłacalny.

Skąd i co opłaca się obecnie sprowadzać?

Z Chin

Co prawda produkcja w Chinach systematycznie drożeje, ale nadal znajdziesz tam wiele artykułów tańszych niż w Polsce. Nie są one jednak już kilkadziesiąt procent tańsze niż w naszym kraju, tylko obecnie ok. 5-10 procent. Dlatego opłaca ci się sprowadzać je w hurtowych ilościach. Wysokie „przebicie” jest na odzieży. Z Chin sprowadzisz tańsze niż w Polsce modne pończochy i rajstopy, legginsy i skarpetki, bieliznę wyszczuplającą, modną bieliznę damską, damskie portfele i torebki. Przykładowo: damską bluzkę najnowszego kroju dostaniesz już od 30 juanów (ok. 15 zł). Opłacają się też przedmioty i odzież, którą można podłączyć do sieci (ang. wearable electronics). Dużym plusem jest to, że sprzedawcy są dobrze nastawieni do klientów, a przesyłka do Polski jest często włączona już w cenę towaru – nawet przy niewielkich ilościach zamawianego towaru.

Ile minimalnie trzeba zainwestować w towar z Chin, by się opłaciło? Wystarczy już kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kalkulując stopę zwrotu pamiętaj o konieczności zapłacenia cła, opłat portowo-magazynowych oraz pokrycia kosztów ewentualnych dodatkowych kontroli. Pamiętaj też – szczególnie decydując się na zakup sprzętu elektronicznego – że towar powinien spełniać odpowiednie normy, atesty i mieć oznaczenia uprawniające do wprowadzania produktu na rynek unijny (tzw. oznaczenie CE). Nie zamawiaj podróbek, które bywają nawet kilkanaście razy tańsze od oryginałów.

Z Niemiec

W Niemczech opłaca się kupować szczególnie alkohol. W Selgrosie można kupić np. whisky Johny Walker 0,7 l za 11 euro, bourbon Jim Beam 0,7 l - za 9 -10 euro. Na wyprzedażach jeansy Wranglery można kupić już od 25 euro, podobnie Levisy. Alkohol bywa tani także w sklepach REWE, gdzie np. butelka 0,7 i wódki Jelzin kosztuje zaledwie 3,79 euro. Różnica ceny pomiędzy tam zakupionymi alkoholami a w Polsce nie jest jednak twoim zyskiem. Musisz – tak jak w przypadku sprowadzania towarów z innych krajów - pamiętać o zapłaceniu wszystkich podatków.

Poszukaj też u producentów kosmetyków, proszków do prania oraz środków czystości. Są często nie tylko tańsze niż w Polsce, ale także lepszej jakości. Najbardziej opłaca się kupić je w hurtowych ilościach, inwestując kilka tysięcy złotych w jeden transport.

Z Wielkiej Brytanii

Warto niektóre rzeczy sprowadzać także z Wielkiej Brytanii. Ceny są tam zdecydowanie niższe niż u nas. Dobrej jakości brazylijska kawa arabica kosztuje w przeliczeniu z funtów ok. 60 zł za kilogram – o ok. 50 proc. taniej, niż w Polsce. Kawę trzeba jednak kupić w 2,5-kilogramowych opakowaniach, by zachować atrakcyjną cenę. Opłaca się też sprowadzać ubrania, ale markowe. Przede wszystkim możesz kupić w sklepie Primark, jest też TKMaxx, gdzie można dostać markową odzież po dobrych cenach np. firm CK, Pierre Cardin itp. Przeceny potrafią sięgać ponad 60 proc. np. z 80 funtów są redukowane na 20-30 funtów. Są to najczęściej zwroty końcówek sklepowych. Pewnym problemem są ceny transportu, który sięga wraz z opłatą za prom ok. 800 funtów. Dlatego opłacalne jest sprowadzanie towarów w większej ilości, np. tirem; można umówić się jeszcze z inną osobą lub firmą na transport, żeby zredukować koszty. Z Wielkiej Brytanii warto sprowadzić także pudry i zasypki dla dzieci, meble (zwłaszcza antyki), sprzęt RTV i AGD oraz części samochodowe. Jeśli chodzi o niektóre urządzenia elektryczne np. kosiarki, to należy zwracać uwagę na ich parametry, aby były zgodne z naszą siecią energetyczną, czyli pracowały z napięciem 230V/50Hz oraz miały wtyczki „polskie" lub odpowiednią przejściówkę nadającą się do włączenia do polskiego gniazdka.

Z USA

Godny uwagi jest sprzęt elektroniczny, taki jak kamery, laptopy, aparaty fotograficzne, sprzęt nagłaśniający, kosztują w Stanach od 10-30 proc. mniej niż w Polsce. Tablet ASUS Transformer z dyskiem 32 GB, Wi-Fi i 13,3-calowym ekranem można kupić na amerykańskim eBayu za 259,99 dol. (ok. 1040 zł). W większości sklepów internetowych jego cena waha się na poziomie 1400-1500 złotych.
W portalu Amazon tablet Samsung Galaxy Tab2 kosztuje 199 dol. (ok. 792 zł), podczas gdy w polskich sklepach internetowych cena tego urządzenia kształtuje się na poziomie 1-1,1 tys. złotych.
Opłaca się także importować części rowerowe oraz motocyklowe. Kosmetyki - warto sprowadzać marki np. Clinique, Estee lauder, Lancome, przede wszystkim ze względu na gratisy, które u nas kosztują dwa razy tyle. Ubrania kupisz tanio w outletach T.K Maxx oraz innych sieci. Importując towar z USA, trzeba szczególnie zwracać uwagę na to, gdzie się kupuje – ten sam towar w innym stanie może już kosztować więcej. Warto zainteresować się również specjalistycznym sprzętem, takim jak antyradary czy CB Radia. Są one tańsze niż w Polsce. Zwróć jednak uwagę na to, by sprzęt nie był marki, która zastrzegła sobie wyłączną dystrybucję na teren Polski dla swojego przedstawicielstwa. Wszelkie sprzęty radiowe powinny mieć takie pasma emisji, by mogły działać także na terenie Europy.

Pamiętaj też, że większość gwarancji amerykańskich na sprzęt elektroniczny nie rozciąga się na Europę – serwis jest prowadzony tylko w USA. To sprzedawca odpowiada za jakość towaru i ma obowiązek uwzględniać reklamacje.

Korzyści ze współpracy z agencją celną:

  • Nie musisz odbierać towaru osobiście w porcie
  • Agencja zgłasza samodzielnie towar do kontroli
  • Agencja posiada zabezpieczenie majątkowe, co przyspiesza procedurę odprawy celnej (towar jest zwalniany do obrotu w momencie wpisania kwot w zabezpieczenie agencji celnej, inaczej Urząd Celny czeka ze zwolnieniem towaru, aż pieniądze wpłyną na ich konto i zostaną zaksięgowane).

Uwaga:

Cło do zapłacenia zidentyfikujesz po kodzie towaru (CN) - odpowiednia stawka jest przypisana do danego kodu oraz do kraju pochodzenia (więcej informacji). Stawki celne w imporcie do krajów UE

Podatki, cła, akcyza

Wszystkie towary sprowadzone spoza Polski w ilościach większych niż na własne potrzeby podlegają opodatkowaniu w naszym kraju. Dodatkowo często także ocleniu, jeśli towar jest importowany do Polski spoza Unii Europejskiej. Zanim złożysz zamówienie sprawdź, czy towar objęty jest cłem. Cła nie zapłacimy za sprowadzony do Polski towar, którego wartość nie przekracza 150 euro.

Ważną instytucją występującą w systemie prawa celnego jest Wiążąca Informacja Taryfowa – WIT (ang. Binding Tariff Information – BTI), czyli wydawana na wniosek zainteresowanego nieodpłatna decyzja administracyjna, w której dyrektor Izby Celnej w Warszawie dokonuje wiążącego przesądzenia o zaliczeniu towaru do określonego kodu CN lub TARIC. Dla niektórych towarów stawka celna wynosi 0% (np. laptop, telefon komórkowy, aparat cyfrowy). Cło jest naliczane od całości kosztów związanych z nabyciem towaru, na które składają się cena zakupu oraz koszty przesyłki. W popularnym serwisie Amazon do ceny produktu doliczana jest automatycznie zaliczka na poczet opłat celnych (ang. import fees deposit) oraz VAT (według zasad i stawek polskich). Przy paczkach przychodzących z zagranicy za pośrednictwem serwisu Amazon nie musisz wypełniać deklaracji celnej –  to sprzedający pobiera zaliczkę i przelewa ją do właściwego urzędu celnego na poczet opłat celnych. O ich wysokości polski kupiec może dowiedzieć się także z dokumentu SAD (ang. Single Administrative Document, czyli  Jednolity Dokument Administracyjny), który kurier dostarcza wraz z paczkami. Jeżeli  urząd celny nie pobierze żadnych opłat to zaliczka może być zwrócona. Zakupy przez amerykański Amazon czy inne serwisy traktowane są jednak jako umowa pomiędzy osobami fizycznymi. Jeśli chcesz rozliczać import przez firmę, musisz to wcześniej ustalić z  dostawcą i najlepiej skorzystać z agencji celnej, która odprawi towary i rozliczy cło. Towary kupowane do krajów UE objęte są także podatkiem VAT oraz akcyzą (np. alkohol, papierosy).

Zasady rozliczania VAT

Podstawowa stawka VAT wynosi 23 procent, o ile zakupiony towar kosztował więcej niż 45 euro. Zakupy w ramach UE musisz udokumentować  dwiema fakturami:  fakturą zakupową uzyskaną od kontrahenta zagranicznego oraz fakturą wewnętrzną, na której naliczony zostanie podatek VAT według stawki polskiej. Możesz odliczyć VAT, który zapłaciłeś za zakupy swojej firmy, od VAT-u, który pobierasz od klientów. Organom podatkowym zapłacisz wtedy tylko różnicę między tymi kwotami, które musisz wyszczególnić w okresowej deklaracji VAT. Bywa, że VAT, który zapłaciła Twoja firma, przewyższa VAT, który pobrałeś od klientów. W takiej sytuacji organy podatkowe zwrócą ci tę różnicę lub odliczą ją w przyszłości. Potwierdzeniem prawa do odliczenia VAT od importu towarów jest dokument SAD – jeżeli zgłoszenie celne zostało zrobione papierowo. Jeśli natomiast elektronicznie, dokumentem celnym jest Poświadczone Zgłoszenie Celne (PZC). Datę jego pobrania ze strony internetowej organu celnego uważa się za datę jego otrzymania przez przedsiębiorcę.

Jeśli kupujesz towary na potrzeby swojej firmy od dostawcy z siedzibą poza UE, musisz  zapłacić VAT w Polsce.  Możesz go odliczyć w ramach ubiegania się o zwrot VAT-u, jeśli prowadzisz opodatkowaną sprzedaż.

VAT jest naliczany od tzw. wartości celnej powiększonej o cło. Wartość celna to cena towaru plus koszty transportu, ubezpieczenia i pakowania towaru. Policz je dokładnie. Gdy twoje zgłoszenie celne zostanie przyjęte i dostaniesz zawiadomienie o wysokości podatku, masz od tego momentu 10 dni na zapłacenie podatku.

Podatki przy imporcie

 

Kraj lub strefa

VAT

CŁO

Akcyza

Chiny

Tak

 Tak

Tak, na wybrane towary np. alkohol, papierosy.

USA

Tak

Tak

Tak, na wybrane towary np. alkohol, papierosy.

Europa

Tak, możliwość zwrotu za towary zakupione na terenie UE

Tak

Tak, na wybrane towary -  alkohol, papierosy, samochody,  produkty energetyczne i energię elektryczną

Jeśli chcesz sam oclić towar sprowadzony do Polski:

  • Złóż w agencji celnej zgłoszenie celne na dokumencie SAD, czyli Jednolity Dokument Administracyjny
  • Przedstaw jej fakturę zakupu towaru
  • Przedstaw jej dokument przewozowy CMR
  • Okaż dokument tranzytowy, na podstawie którego towar wjechał na obszar celny UE
  • Okaż inne dokumenty towarzyszące, takie jak specyfikacja towarowa, lista załadunkowa, świadectwo zdrowia, certyfikat jakości, pozwolenie na przywóz itp.

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej