Trendy w nowoczesnej księgowości

08
.
04
.
2019
Trendy w nowoczesnej księgowości

Autor: Justyna Starczewska, Departament Marketingu 

 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Jakie są największe wyzwania nowoczesnej księgowości?
  • Czego oczekują dziś przedsiębiorcy od swoich księgowych?
  • Co to jest OSCBR i w jaki sposób wspiera małe biura księgowe?

 

Przedsiębiorcy oczekują od swoich księgowych już nie tylko znajomości prawa podatkowego czy sprawnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, ale profesjonalnego doradztwa w zakresie nowoczesnego biznesu. A ten opiera się dziś na innowacjach nie tylko w rozwoju przedsiębiorstw, ale i w ich codziennym prowadzeniu.

 

Według raportu „Outsourcing usług księgowych, prawnych i podatkowych w firmach w Polsce” (badanie na grupie 200 przedsiębiorstw, luty 2018 r.) aż 68% przedsiębiorców oczekuje od swojego księgowego, doradcy podatkowego i prawnika proponowania oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań w prowadzonej działalności. Jakie to rozwiązania?

 

Innowacje w usługach księgowych

Oto 7 najważniejszych kierunków, w jakich podąża nowoczesna księgowość:

 

1. Zdalny dostęp i digitalizacja

Dzięki upowszechnieniu się technologii OCR (Optical Character Recognition), która pozwala na inteligentne skanowanie faktur i automatyczne wprowadzanie danych do systemu księgowego, praca biur księgowych stała się bardziej efektywna. Nie trzeba już wprowadzać ręcznie danych z faktur do odpowiednich rubryczek systemu księgowego – technologia robi to za nas.

 

Jak to działa? Wystarczy zeskanować fakturę, a OCR sam rozpozna tekst i umieści go w odpowiednich miejscach systemu. Dzięki temu także przedsiębiorca ma dostęp on-line do archiwum dokumentów oraz podgląd procesów księgowych przez 24 godziny na dobę. W czasie ciągłego pośpiechu to duże udogodnienie.

 

2. Outsourcing księgowości nie tylko dla „małych”

Dotychczas głównie najmniejsze podmioty decydowały się na outsourcing usług księgowych, czyli zlecanie takich usług zewnętrznym biurom rachunkowym. Ci więksi woleli mieć księgowych na miejscu we własnym biurze.

 

Coraz częściej jednak można zauważyć tendencję do outsourcingu tych prac także w firmach średnich zatrudniających 50-200 pracowników. Firmy te pozostawiają w swoich strukturach tylko 1-2 księgowych, którzy znają specyfikę firmy i dbają o przepływ informacji, jednak procesy księgowe zlecają zewnętrznym wyspecjalizowanym biurom rachunkowym.

 

3. „Smartyzacja” rzeczywistości

Niebawem wszystkie sprawy firmowe będzie można prowadzić z poziomu smartfona, także te księgowe. Standardem są już płatności przez aplikację w telefonie, założenie konta, czy wydanie karty płatniczej bez dostarczania jej przez kuriera czy wizyty w placówce. Niebawem smartfon będzie wystarczający do załatwienia wielu innych spraw. Wdrożono już mobilny dowód tożsamości, a za chwilę stanie się to samo z kolejnymi dokumentami urzędowymi (prawo jazdy, ubezpieczenie, prawo do opieki medycznej itp.).

 

„Smartyzacja” przyspieszy wiele formalności, ale również zmniejszy kolejki w urzędach.

 

4. Automatyzacja i chatboty

Technologie oparte na sztucznej inteligencji pozwolą księgowym uwolnić się od czasochłonnych, powtarzalnych zadań i stać się strategicznymi doradcami potrafiącymi przekształcić precyzyjne dane na konkretne. W efekcie można spodziewać się od księgowych lepszych decyzji oraz skupienia się na zadaniach generujących dochody dla klientów.

 

Standardem stają się już tzw. chatboty księgowe, czyli programy, które w zależności od stopnia zaawansowania są w stanie w czasie rzeczywistym odpowiadać na zadane pytania na podstawie bazy odpowiedzi. Wkrótce będzie można nazwać je „wirtualnymi księgowymi”.

 

5. Szybkość i obsługa on-the-go

Zapracowani przedsiębiorcy chcą komunikować się z księgowym nie tylko osobiście czy telefonicznie, ale również przez e-mail, czat czy aplikacje wideo (te ostatnie coraz częściej zastępują klasyczne spotkania). Chcą mieć dostęp do swoich dokumentów online i z poziomu telefonu, on-the-go, czyli w ruchu – o każdej porze dnia i nocy.

 

Takie możliwości dają rozwiązania w chmurze, oferujące dostęp do najważniejszych informacji za pośrednictwem przyjaznej platformy internetowej.

 

6. Blockchain w rachunkowości

Na ostatniej edycji Accounting and Finance Show LA dyskusję zdominowała idea zastosowania w księgowości mechanizmu blockchain. Polega on na tym, że wszyscy użytkownicy systemu mają dostęp do księgi rachunkowej firmy, której pliki mają również na swoich komputerach. Dzięki temu, jak w reakcji łańcuchowej, pliki te aktualizują się u nich wszystkich na bieżąco, gdy tylko którakolwiek z osób dokona w nich jakichś zmian.

Mówiąc jeszcze prościej: wszyscy zainteresowani mogą wprowadzać dane, a te są aktualizowane na wszystkich komputerach niemal w czasie rzeczywistym.

 

7. Cyberbezpieczeństwo

Ataki hackerskie to coraz częstsze i coraz bardziej zaawansowane zagrożenie. Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest już ważnym i będzie coraz ważniejszym kryterium wyboru dostawcy usług księgowych przez przedsiębiorstwa. Bo wbrew pozorom – nie tylko wielkie korporacje narażone są na ataki cyberprzestępców – pamiętajmy o tym!

 

OSCBR – dla małych biur księgowych

Dostosowanie się do coraz bardziej wymagającego rynku usług księgowych oraz rosnących oczekiwań przedsiębiorców jest szczególnie trudne dla małych biur księgowych, które nie mają ani czasu, ani środków, by samodzielnie inwestować w specjalistyczne narzędzia i szkolenia.

 

Z pomocą przychodzi im Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych OSCBR, której pomysłodawcą są mBank oraz Cash Director S.A. Odpowiada ona na potrzeby rynku dotyczące: trendów i zmian w branży usług księgowych, realnych potrzeb i wsparcia przedsiębiorców w prowadzeniu biznesu oraz oczekiwań przedsiębiorców wobec obsługi księgowej.

 

Przynależność do OSCBR daje biurom rachunkowym:

  • wsparcie merytoryczne oraz możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy biurami rachunkowymi należącymi do sieci
  • automatyzację procesów, a dzięki temu oszczędność czasu na wykonywanie czynności księgowych
  • rozwój poprzez zapewnienie biurom większej liczby klientów
  • darmową platformę księgową dla klientów biur rachunkowych
  • darmowy certyfikat podnoszący prestiż i wiarygodność biura.

 

Poznaj Ogólnopolską Siec Certyfikowanych Biur Rachunkowych 

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej