Karta kredytowa dla firm - najważniejsze informacje

25
.
09
.
2017
Karta kredytowa dla firm - najważniejsze informacje

Autor: Firmowi.pl

 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się firmowa karta kredytowa

  • Jak można z niej korzystać

  • Jakie ma zalety i na co zwracać uwagę

  • Do jakich firm skierowany jest ten produkt

  • Czym się kierować przeglądając dostępną ofertę

Potrzebujesz kredytu na krótko, dostępu do pieniędzy przez całą dobę i równocześnie możliwości kontrolowania zakupów robionych przez pracowników firmy, np. podczas służbowych podróży? Jest produkt umożliwiający to wszystko – firmowa karta kredytowa. Dziś klienci indywidualni mogą przebierać w kartach kredytowych.

Dla firm banki mają nieco mniej rozbudowaną ofertę. Nie oznacza to jednak, że nie ma w czym wybierać. Na Zachodzie firmowe karty kredytowe cieszą się powodzeniem i są powszechnie używane. Warto więc zastanowić się nad zaletami posiadania takiego produktu we własnej firmie. Ma on, jak wszystko, swoje plusy i minusy.

Nie każda karta jest kredytową

Klienci czasem mylą kartę typu charge (obciążeniowe) z tzw. kredytówką. Obie oferują wprawdzie dostęp do kredytu, ale charge nie posiadają większości cech prawdziwej karty kredytowej. Można z nich korzystać w ramach przyznanego limitu, jednak co miesiąc trzeba spłacić zaciągnięty dług i to co do złotówki. Inaczej jest w przypadku kart kredytowych. Firma może zaciągnąć pożyczkę do określonego limitu, ale nie musi koniecznie jej spłacać w ciągu miesiąca. Jednak od tego, kiedy zwróci dług, będzie zależeć, ile kredyt ją będzie kosztować. Jeżeli zmieścisz się w tzw. Okresie bezodsetkowym, nie poniesiesz żadnych kosztów. Składa się on na ogół z trzydziestodniowego okresu rozliczeniowego i dodatkowo z tzw. „grace period”, inaczej prolongaty. „Grace period” jest zróżnicowany i na to warto zwrócić uwagę podczas wybierania oferty. Może wynieść nawet do 27 dni.

Do ostatniego dnia jego trwania możliwe jest spłacenie zadłużenia na karcie – bez żadnych odsetek. Nie musisz jednak martwić się, że nie masz szans przelać całej pożyczki – możesz zdecydować, że spłacisz tylko kwotę minimalną. Jednak od reszty zapłacisz odsetki zgodne z Tabelą opłat. W mBanku, w przypadku dwóch kredytowych kart firmowych MasterCard Credit Business i Visa Credit Business można liczyć na okres bezodsetkowy wynoszący aż 54 dni.

Dla kogo „kredytówka”?

Karty kredytowe cieszą się popularnością wśród mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niewysoki – jeśli chodzi o potrzeby dużych firm – limit kredytowy. Często nie przekracza on 30 tys. złotych. Jednak zdarzają się banki oferujące znacznie więcej. W ofercie mBanku można zadłużyć się np. do 100 tys. złotych. Takie kwoty niejednokrotnie ratują przedsiębiorcę przed utratą płynności, zwłaszcza gdy czeka na uregulowanie należności przez kontrahenta lub potrzebuje pilnie zakupić potrzebne do produkcji materiały.

Czy warto się zdecydować na kredyt w karcie?

To oczywiście zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa, jego wielkości i preferencji zarządzających. Jeśli jednak nie masz karty kredytowej, warto się nad nią zastanowić. Posiadanie jej, poza możliwością zaciągania bezpłatnego kredytu, posiada wiele innych zalet. Z pożyczki możesz skorzystać w dowolnym momencie, nie wybierając się w tym celu do banku i nie przedstawiając aktualnej sytuacji firmy. Dostęp do pieniędzy masz 24 godziny na dobę.

Przydatne: Kartę można użyć do transakcji w terminalach, internecie czy zrobić przelew. Jest także bardzo wygodnym środkiem płatniczym podczas podróży służbowych. Na dodatek stosunkowo bezpiecznym, gdyż w razie jej utraty bank przejmuje odpowiedzialność za straty powyżej 150 euro wynikające z użycia karty przez osobę nieuprawnioną. Dla przedsiębiorcy z pewnością istotne będzie, że ma możliwość otrzymania w razie potrzeby, dodatkowych kart dla pracowników z ustawionymi indywidualnymi limitami. W razie problemów może limit zmienić lub dowolna kartę zastrzec lub zablokować. Karta kredytowa przydatna jest też np. w przypadku, gdy chcemy wypożyczyć auto. Gdyż w wypożyczalniach samochodów często nie są akceptowane te debetowe.

Banki do kart dołączają także pakiety ubezpieczeniowe i profity w postaci rozmaitych usług. Wspomniany mBank oferuje dostęp do programu rabatowego oraz Ubezpieczenie Podróżne zarówno w podróży służbowej jak i prywatnej. Należy pamiętać, że karta kredytowa nie służy do pobierania gotówki z bankomatu. Można to oczywiście zrobić, ale tylko w sytuacjach awaryjnych. Trzeba się jednak w takim przypadku liczyć z prowizją. Zaciągnięty kredyt jest oczywiście bezpłatny, jednak tylko gdy spłaci się całość w okresie bezodsetkowym. W innym przypadku bank nalicza odsetki, chociaż to wciąż dobra alternatywa dla klasycznego kredytu.

Banki pobierają roczną opłatę za kartę. Czasem jednak można jej uniknąć, np. jeśli aktywnie korzysta się z karty. Niektóre banki w ten sposób nagradzają klientów często dokonujących płatności „plastikiem”. Na ogół należy posiadać rachunek firmowy w banku, który oferuje daną kartę. Wybierając ją zapoznaj się więc nie tylko z wielkością opłaty rocznej za jej posiadanie, ale i z wysokością ewentualnych opłat związanych z prowadzeniem konta. Zanim wybierzesz odpowiednią kartę dla siebie, dobrze sprawdź ofertę i zastanów się, do czego najczęściej będzie ona w firmie wykorzystywana.

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej