Kredyt obrotowy dla firm - na czym polega?

24
.
07
.
2017
Kredyt obrotowy dla firm - na czym polega?

Autor: Firmowi.pl

 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • jakie czynniki są istotne przy uzyskiwaniu finansowania
  • jakie są możliwości finansowania

Utrzymanie płynności finansowej firmy często bywa nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieją instrumenty finansowe, dzięki którym można bezpiecznie przetrwać trudny okres i przezwyciężyć problemy. Jednym z nich jest kredyt obrotowy. Doradzamy, na co warto zwrócić uwagę decydując się na takie rozwiązanie.

 


Jak to dzia
ła?

Kredyt obrotowy ma na celu finansowanie bieżącej działalności firmy. Jeśli decydujemy się na niego w formie kredytu obrotowego ratalnego, otrzymujemy jednorazową pożyczkę, której kapitał i odsetki spłacamy z każdą ratą. Usługa ta może także funkcjonować jako odnawialna linia kredytowej w rachunku bieżącym. W tym przypadku otrzymujemy środki, które możemy przeznaczyć na spłatę bieżących zobowiązań w ramach ustalonego limitu kredytowego. Spłata daje możliwość ponownego skorzystania z debetu, a odsetki są pobierane od faktycznie wykorzystanej kwoty. Długość okresu kredytowania jest elastyczna - wynosi najczęściej od 1 roku do 5 lat. Kredy obrotowy oferowany jest zarówno w złotówkach, jak i w walutach obcych.

Dla kogo kredyt obrotowy?


Na kredyt obrotowy w większości przypadków decydują się duże firmy, z dużym stażem obecności na rynku. Wynika to stąd, że wysokość i koszty takiego kredytu są uzależnione od kondycji firmy oraz wysokości ewentualnych zabezpieczeń, jakie może zaoferować. Nie oznacza to jednak, że mali przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z tego rozwiązania - coraz więcej banków oferuje kredyty obrotowe dedykowane dla nowych firm i start-upów, mające na celu ułatwić im wejście i zaistnienie na rynku. Wysokość kredytu oraz warunki kredytowania i spłaty dostosowane są do specyfiki działalności firmy, zapotrzebowania na kapitał obrotowy oraz czasu niezbędnego do realizacji finansowanego przedsięwzięcia.

Ile to kosztuje?

Oprocentowanie kredytu obrotowego składa się ze stawki WIBOR oraz indywidualnie ustalanej, negocjowalnej marży. Bank określa marżę w oparciu o sytuację wnioskodawcy i wyznacza poziom podejmowanego ryzyka - im większe, tym droższy będzie kredyt. Należy zwrócić uwagę na wysokość opłat stałych i jednorazowych. Warto także dowiedzieć się, czy bank przewiduje opłaty dodatkowe - np. za wcześniejszą spłatę, przyznanie kredytu, rozpatrzenie wniosku czy prowizję od niewykorzystanej kwoty kredytu. Istotny jest także okres karencji w spłacie zadłużenia - szczególnie ważny dla firm w kłopotach finansowych.

Zabezpieczać czy nie?

Kredyt zabezpieczony zwykle oznacza wyższą kwotę oraz dłuższy okres spłaty. Kredyt niezabezpieczony jest trudniejszy do zdobycia dla mniejszych firm - banki w tym przypadku wnikliwie badają historię finansową przedsiębiorstw. Zwykle najlepszym zabezpieczeniem jest nieruchomość.

Jak wybrać najlepiej?

Wybór najlepszej oferty nie jest prosty. Aby poznać szczegółowe cechy proponowanego kredytu obrotowego, należy złożyć wniosek i przeprowadzić negocjacje z bankiem. Na szczęście, nie jest to trudna procedura - większość banków umożliwia złożenie wniosku przez internet, a czas oczekiwania na decyzję nie jest długi. Mimo to warto poświęcić trochę więcej czasu i porównać dostępne na rynku oferty, by znaleźć rozwiązanie najlepiej dostosowane do sytuacji i celów biznesowych przedsiębiorstwa.

 

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej