Własna firma. 8 kroków do jednoosobowej działalności gospodarczej
12
.
08
.
2017
Własna firma. 8 kroków do jednoosobowej działalności gospodarczej

Autor: Firmowi.pl

 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • co trzeba zrobić, aby wystartować z własną firmą

Rozpoczęcie własnej działalności wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Jeżeli masz odwagę, aby zacząć rozkręcać swój biznes, wystarczy kilka kroków. 


Pomysł, ale z potencjałem

Stwierdzenia, że bez niego ani rusz, są wręcz banalne. Jednak faktycznie - bez dobrego pomysłu, ale jednocześnie i wiedzy, jak wcielić go w życie nie obejdzie się. To warunek konieczny! Niemniej ważna jest trafna ocena Twoich umiejętności, niezbędnych do zarabiania na swoim. Nikt przecież nie załatwi za Ciebie zleceń, ani ich nie wykona. To wszystko będzie na Twojej głowie. Choć samodzielne szefowanie ma również niewątpliwe zalety. We własnej firmie nikt Ci niczego nie każe, ani nie narzuca. Nie oszukujmy się jednak. Na starcie czeka Cię nie tylko ciężka praca. Przydadzą się upór i determinacja w dążeniu do celu. Cenną cechą jest też elastyczność. Przyda się ona nie tylko przy wyznaczaniu czasu pracy (praca po godzinach i w weekendy), ale i podczas poszukiwania rozwiązań różnych problemów.

Biznesplan i kapitał na rozkręcenie firmy

Pomysł nabierze realnych kształtów pod warunkiem, że przemyślisz, jak krok po kroku wcielić go w życie. Nie znaczy to, że taki plan może napisać tylko ten, kto skończył ekonomię - prosty biznesplan w zupełności wystarczy, jego przygotowanie powinno Ci zająć nie więcej, jak 3-4 godziny. Możesz również zacząć od stworzenia kanwy modelu biznesowego, która w jeszcze krótszym czasie pozwoli nam zdefiniować nasz pomysł (link do tekstu o biznesplanie). Dzięki temu odpowiesz też sobie na wiele istotnych pytań. Biznesplan powinien być napisany jasno, zwięźle i przede wszystkim musi być realny. Taka symulacja przyda się w bankach, które zanim udzielą Ci pożyczki, niejednokrotnie zażądają konkretnego planu rozwoju firmy. Pieniądze na rozkręcenie własnego przedsiębiorstwa można też uzyskać w ramach funduszy europejskich, w urzędach gmin lub korzystając z niskooprocentowanych pożyczek z gwarancją BGK (np. JEREMIE).

Rejestrowanie działalności. Kierunek: urząd gminy lub internetAby formalnie założyć jednoosobową działalność gospodarczą, należy uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Możesz to zrobić na dwa sposoby - udać się do urzędu miasta lub gminy albo zarejestrować się przez internet (na stronie firma.gov.pl lub www.ceidg.gov.pl). Tam musimy wypełnić wniosek CEIDG-1.

Jednak wizyty w urzędzie nie unikniesz, bo formularz musi być podpisany osobiście. Teoretycznie możesz to zrobić posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny lub jeśli potwierdzisz swoje dane  poprzez zaufany profil w ramach ePUAP (bezpłatny). Jednak, aby skorzystać z tych możliwości i tak trzeba wcześniej zaliczyć wycieczkę do urzędniczego okienka.

Niemniej wcześniejsze wypełnienie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców na stronie www i wydrukowanie go, pozwoli zaoszczędzić Ci czas. Nie trzeba bowiem uzupełniać go w urzędzie.

Pamiętaj!

Wniosek o wpis do ewidencji gospodarczej, o nadanie REGON-u i NIP można złożyć w jednym okienku, w urzędzie gminy/miasta lub zrobić to za pośrednictwem internetu. Strony: firma.gov.pl lub www.ceidg.gov.pl

Ważne, by znać adres, gdzie zamierzasz prowadzić firmę oraz rodzaj działalności określony według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Możesz je znaleźć na stronie internetowej (www.pkd.pl). Ponadto należy też wiedzieć, od kiedy konkretnie chcesz rozpocząć pracę na własny rachunek. Możesz podać późniejszy termin niż dzień wizyty w urzędzie. Poza tym urzędnik zapyta Cię o nazwę firmy oraz o wybraną formę opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatkowa księgę przychodów i rozchodów, pełna księgowość) oraz okres rozliczeń z fiskusem (miesięczny lub kwartalny).

Urząd gminy zgłosi Twoją zarejestrowaną działalność w Urzędzie Skarbowym. ZUS z kolei dostanie informację, czy będziemy płatnikiem składek ubezpieczeniowych, a Urząd Statystyczny w ciągu kilku dni nada firmie REGON. To już koniec formalności? Niestety nie.

REGON i aktualny NIP

Procedura nadania REGON-u przez Urząd Statystyczny jest bezpłatna. Dodatkowo Urząd Skarbowy musi zarejestrować zgłoszenie aktualizujące Twoje dane. To znaczy, że Twój dotychczasowy numer identyfikacji podatkowej zostanie przekształcony w NIP firmowy.

ZUS – tylko 7 dni

Wprawdzie urząd gminy przesyła informację do ZUS o tym, że Twoja  firma powstała, jednak musisz pojawić się tam osobiście, by zadeklarować jakie składki będziesz opłacać.

Uwaga! Masz na to tylko 7 dni!

Jeśli Twoja działalność gospodarcza jest jedynym naszym źródłem dochodów, to konieczne jest opłacanie: ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego. Przedsiębiorcy obowiązkowo odprowadzają także składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej, możesz przez 24 miesiące korzystać z ulgi, płacąc zamiast około 1050 zł ok. 450 zł. Przez dwa lata zaoszczędzisz więc 14400 zł!

Uwaga:

Składki na ubezpieczenie chorobowe to dobrowolny wydatek. Pamiętaj też, że formalności dokonywane w ZUS-ie są bezpłatne. Nieopłacenie składki w terminie wiąże się z ustaniem ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczenie to ustaje od pierwszego dnia miesiąca, za który nie opłacono składki na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli więc nie opłacisz składki ubezpieczenia za luty w terminie do 10 marca, nie będziesz podlegać ubezpieczeniu chorobowemu już od 1 kwietnia i wszelkie koszty ewentualnego leczenia będą musiały być pokryte z Twojej kieszeni.

Jeśli jesteś zatrudniony na etacie i jednocześnie chcesz założyć własną działalność, możesz zaoszczędzić na składkach ZUS. Jest jednak warunek. Twoje wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę musi być równe lub wyższe niż minimalna pensja w danym roku. Wówczas z tytułu prowadzonej działalności nie trzeba  opłacać obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, poza składką zdrowotną, która jest wymagana i wynosi 270 zł. A składkę na ZUS zapłaci Twój pracodawca, którego należy powiadomić o prowadzeniu działalności.   

Zostajesz VAT-owcem? 


Jeśli zamierzasz być płatnikiem VAT-u, nie unikniesz też wizyty w okienku fiskusa.  W tym celu należy w Urzędzie Skarbowym wypełnić odpowiedni formularz - VAT-R. Od 2015 roku nie ma konieczności wydawania każdemu przedsiębiorcy dokumentu potwierdzającego rejestrację jako płatnika VAT-u, a Ty nie masz obowiązku nim być – możesz skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego. Rezygnując z potwierdzenia rejestracji firmy w rejestrze VAT zaoszczędzisz 170zł.

Pamiętaj!

To, czy będziesz czynnym płatnikiem VAT zależy od wielu czynników, między innymi od tego czym się zajmujesz, jaki roczny dochód będziesz osiągał (możesz korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, gdy Twój roczny dochód nie przekroczy 30 000 euro). Twoja działalność może też być ustawowo zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (takiemu zwolnieniu podlegają np. usługi transportu sanitarnego, usługi medyczne i dentystyczne, usługi związane z pomocą psychologiczną czy prywatne nauczanie świadczone przez nauczycieli). Kiedy opłaca się zostać czynnym podatnikiem VAT? W dużym uproszczeniu, wtedy gdy uzyskujesz nadwyżki naliczonego VAT nad należnym. Wtedy różnica trafia do Twojej kieszeni.

Konto firmowe

Firmowy rachunek pozwala Ci na swobodne rozdzielnie wydatków prywatnych od firmowych. Jest  to pomocne nie tylko podczas kontroli urzędu skarbowego. Pozwala rozdzielić finanse firmowe od prywatnych, zachować pełną przejrzystość wydatków firmowych w razie kontroli skarbowej oraz nie ujawniać swoich prywatnych wydatków księgowej.

Nie musisz szukać transakcji wśród wydatków prywatnych. Przy jego wyborze warto przeanalizować nie tylko miesięczny koszt prowadzenia rachunku i opłaty za prowadzenie karty, ale także opłaty za wypłaty gotówki w kasie czy przelewy do ZUS. Warto również dobrać konto bankowe do profilu swojej firmy – w zależności od tego,  czy korzystasz z wpłat gotówkowych, czy wyłącznie z przelewów.

Czasem banki do rachunku firmowego oferują dodatkowe bonusy - takie jak niskooprocentowany limit w rachunku, korzystnie oprocentowany rachunek oszczędnościowy czy różnego rodzaju  pomoc/usługi (np. pomoc prawnicza, doradztwo finansowo-księgowe, concierge).

Pamiętaj!

Po uzyskaniu numeru REGON i założeniu konta firmowego w banku, powinieneś uaktualnić firmowe dane w rejestrze przedsiębiorców. I tutaj uwaga - wszystkie tego typu operacje są bezpłatne! A rejestr nazywa się: Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Urzędnicy ostrzegają, że świeżo upieczeni przedsiębiorcy często dostają różnego rodzaju listy z informacją, że aby ich dane były przechowywane i uaktualniane w jakiejś bazie - konieczna jest opłata. W przypadku oficjalnego rejestru przedsiębiorców – żadne opłaty nie są pobierane.

Plan B

Warto go mieć, jeśli coś idzie niezgodnie z pierwotnym planem rozkręcania biznesu. Już wcześniej warto zdobyć wiedzę o tym, jak pozyskać dodatkowy kapitał, kolejnych kontrahentów czy rozszerzyć/zmienić charakter działalności. Będziesz spał spokojnie. Własna firma to także konieczność ciągłego śledzenia trendów na rynku, nowości, podglądanie tego co robi konkurencja. No i ryzyko. To nieodzowna część prowadzenia biznesu. Warto je traktować jako wyzwanie, impuls do działania, a nie hamulec. Tak samo jak pojawiające się na drodze trudności i problemy. Traktuj je jako kolejne wyzwania.

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej