Konto firmowe w banku
ułatwi Ci prowadzenie biznesu
15
.
07
.
2017
Konto firmowe w banku<br> ułatwi Ci prowadzenie biznesu<br>

Autor: Firmowi.pl

 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czy musisz mieć konto firmowe prowadząc działalność
  • czym różni się konto firmowe od prywatnego
  • na co zwrócić uwagę wybierając konto firmowe

Rozpoczynając działalność gospodarczą powinieneś dokładnie zastanowić się, w jaki sposób będziesz rozliczać się ze swoimi klientami, urzędem skarbowym czy ZUS-em. Poniżej wskazujemy na kilka bardzo istotnych kwestii.

 

Konto firmowe w banku - czy jest obowiązkowe?

Odpowiedź brzmi: w zależności od formy prawnej prowadzonej działalności. Nie zawsze jest obowiązkowe, ale warto je mieć. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to polskie prawo zobowiązuje Cię do posiadania rachunku bankowego, który będzie służył do regulowania należności z urzędem skarbowym i ZUS-em, a także z innymi przedsiębiorcami. W przepisach nie ma jednak rozróżnienia pomiędzy kontem prywatnym a firmowym. 

 

Szczegółowe zapisy na ten temat można znaleźć w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (art. 22.1) oraz w ordynacji podatkowej (art. 61).

 

Teoretycznie można by więc założyć, że konto firmowe w takim przypadku nie jest obowiązkowe. Ale warto jednak zwrócić uwagę na to, że banki w swoich regulaminach wyraźnie zastrzegają, że zwykłe konto ROR jest przeznaczone dla osób fizycznych i służy dokonywaniu rozliczeń, ale z wyłączeniem tych, które dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że nawet jeżeli prawo teoretycznie nie zobowiązuje Cię do zakładania osobnego konta firmowego, to jego posiadanie, pozwoli uniknąć wszelkich wątpliwości w tym zakresie. Pamiętajmy też, że w przypadku kiedy konto firmowe i osobiste to ten sam rachunek, to US czy ZUS zyskują dostęp do wszystkich zrealizowanych za jego pośrednictwem transakcji, także prywatnych. 

 

W pozostałych przypadkach m.in. spółki cywilne, jawne, z o.o., fundacje (poza jednoosobową działalnością gospodarczą) konto firmowe jest obowiązkowe.


Mówiąc więc krótko: w praktyce rachunek prywatny powinien służyć wyłącznie  do celów prywatnych, a firmowy - do biznesowych. Wówczas unikniesz wszelkich wątpliwości, również w kontaktach z urzędem skarbowym i ZUS-em.

 

Korzyści posiadania konta firmowego?

Najogólniejszą zasadę podaliśmy już wyżej. Teraz czas na szczegóły.

  • Kwestia wygody - dwa konta (prywatne i firmowe) pozwolą Ci jasno i czytelnie oddzielać dwa rodzaje transakcji, które wykonujesz. Przelew związany z prowadzeniem działalności nie pomiesza się z opłatą za zakupy w sklepie. Łatwiej będzie Ci śledzić historię rachunków i kontrolować wydatki. Dodatkowo w przypadku kontroli urzędów nie będziesz musiał szukać transakcji biznesowych na prywatnym rachunku.

 

Kredyty dla firm – posiadając konto firmowe budujesz oddzielną relację z bankiem, już nie jako osoba fizyczna a przedsiębiorca. W przyszłości może to ułatwić pozyskanie dodatkowego finansowania. Banki często oferują firmom prowadzącym u nich rachunki, specjalne warunki linii kredytowych lub kart kredytowych. Na bonusy i oferty specjalne mogą liczyć szczególnie start-upy.

  • Rejestracja konta firmowego w urzędach - numer rachunku bankowego, który będzie służył Ci do transakcji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, podajesz przy okazji rejestracji firmy w CEIDG. 

Warto jednak pamiętać o tym, że konta firmowego nie można założyć bez wcześniejszej rejestracji firmy. W takiej sytuacji najpierw rejestrujesz firmę i w formularzu podajesz numer konta osobistego, a dopiero po otwarciu rachunku firmowego aktualizujesz dane w CEIDG.

  • Rachunki firmowe w odróżnieniu od zwykłych ROR są lepiej dopasowane do potrzeb przedsiębiorców. Dobrym przykładem może być kwestia terminalu płatniczego. Jeżeli prowadzisz działalność handlową, to bez konta firmowego nie będziesz mógł przyjmować od klientów płatności kartą. Konto firmowe daje też możliwość wydania służbowych kart płatniczych dla pracowników lub udzielania klientom kredytów na własne produkty.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając konto firmowe?


Oferta rachunków firmowych w bankach jest na tyle bogata, że przed wyborem warto, byś zastanowił się, w jakim zakresie będziesz z konta korzystał, czyli np. czy niezbędna będzie do niego karta debetowa, czy będziesz starał się o kredyt, ile przelewów miesięcznie będziesz wykonywał i wreszcie na ile szacujesz przyszłe obroty swojej firmy.

 

Z taką wiedzą łatwiej wybrać odpowiedni rachunek firmowy, który nie zawsze okazuje się być tym za 0 zł, biorąc pod uwagę głównie kwestię kosztów związanych z jego prowadzeniem. Atrakcyjność kont firmowych można sprawdzać samodzielnie lub skorzystać np. z pomocy fachowych portali internetowych, które regularnie przygotowują rankingi kont firmowych.


Co należy przede wszystkim porównać, szukając odpowiedniego konta firmowego?

  • Opłaty za prowadzenie - rachunki firmowe coraz rzadziej są bezpłatne. Zazwyczaj nie zapłacisz za nie przez pierwsze 12 miesięcy lub jeśli będziesz spełniał określone warunki. 
  • Przelewy do urzędu skarbowego i ZUS - z nich będziesz korzystać regularnie, więc warto, byś upewnił się, że są bezpłatne.
  • Inne produkty połączone z kontem firmowym – możliwości jest bardzo dużo. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretne konto, zastanów się, czego tak naprawdę będziesz potrzebować. Czy np. niezbędny będzie wspomniany wyżej terminal płatniczy, a może dostęp do banku poprzez intuicyjną aplikację mobilną, czy wreszcie bezpłatna usługa wymiany walut.
  • Warto zapoznać się z ofertą kredytów bankowych i możliwościami w tym zakresie, które daje Ci założenie konta firmowego.

Zobacz na przykładzie

W jednym z banków miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi 0 złotych, ale pod warunkiem, że  średnie miesięczne saldo na koncie wynosi minimum 1 tysiąc złotych. W przeciwnym razie opłata wynosi 20 złotych miesięcznie.

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. 

Niniejsza część portalu mBank.pl przeznaczona jest dla przedsiębiorców. Artykuły nie stanowią porad podatkowych, finansowych ani prawnych. mBank S.A. nie prowadzi działalności polegającej na doradztwie gospodarczym, prawnym ani podatkowym. Dowiedz się więcej