Jak założyć firmę z mBankiem?

09
.
03
.
2018
Jak założyć firmę z mBankiem?

Z tego tekstu dowiesz się:

 

  • Jak założyć firmę z mBankiem?
  • Na czym polega prostota usługi?
  • Kto może założyć firmę z mBankiem?

 

Przyszły przedsiębiorca stoi przed wieloma dylematami. Z jednej strony zastanawia się, czy zaryzykować (często wiele – np. pracę na etacie, oszczędności), aby założyć firmę, a z drugiej strony ma dobry pomysł na własny biznes, mocno wierzy w siebie i to, że przecież może się udać! Do tego dochodzą jeszcze zmartwienia natury księgowo-podatkowo-prawnej. Zanim się zdecyduje, co robić, często już kilka miesięcy wcześniej szuka informacji, jak zacząć i jak założyć biznes. W efekcie mnożą się trudne decyzje, przeglądanie dokumentów i pilnowanie terminów.

Jeżeli kilka zdań powyżej dotyczy ciebie, to mamy wspaniałą wiadomość: mBank uruchomił rewolucyjny proces, dzięki któremu otworzysz firmę, wypełniając jeden wniosek i nie ruszając się z fotela. Zakładanie firmy w kilka minut brzmi ciekawie? To dopiero początek.

mBank we współpracy z CEIDG uprościł i skrócił czas otwierania firmy dzięki zintegrowanemu procesowi online. Na jednym formularzu klient mBanku otworzy w pełni funkcjonujący biznes. 

 

Zakładanie firmy nigdy wcześniej nie było tak proste. Teraz wystarczy już naprawdę tylko dobry pomysł na własny biznes, a formalnościami związanymi z tym, jak założyć firmę, nie ma się co martwić.

 

Wniosek o założenie firmy z mBankiem

 

Jak wygląda zakładanie firmy krok po kroku dzięki mBankowi? Składasz jedynie jeden wniosek, a mBank zajmuje się resztą, czyli:

  1. zakładamy ci profil zaufany
  2. składamy wniosek o zarejestrowanie twojej firmy w CEIDG
  3. potwierdzamy poprawność zgłoszonych danych (UPO)
  4. wnioskujemy o NIP
  5. wnioskujemy o numer REGON

 

Wszystko może potrwać raptem kilka dni. O tym, jak idzie zakładanie firmy, mBank informuje m.in. mailowo – o rejestracji wniosku w CEIDG, o nadaniu NIP oraz REGON itd.

 

Sam wniosek o założenie firmy z mBankiem przez internet nie jest skomplikowany, można go wypełnić w kilka minut.

 

Formy opodatkowania

 

Zakładanie firmy wiąże się z wieloma decyzjami, ale jedną z kluczowych jest ta dotycząca formy opodatkowania. Są cztery główne rodzaje opodatkowania działalności gospodarczej:

 

  • opodatkowanie działalności gospodarczej na zasadach ogólnych – czyli stawki PIT 18% i 32% (tak jak np. dla pracowników na etacie);
  • liniowe opodatkowanie działalności gospodarczej – stawka 19% niezależnie od poziomu dochodów
  • karta podatkowa (stawka podatku ustalana przez naczelnika urzędu skarbowego); zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-karta-podatkowa
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawki: 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2% –zależnie do typu działalności).

 

Osoba, która chce założyć firmę, powinna sprawdzić, jakie formy opodatkowania są dla niej dostępne. Z ryczałtu czy karty podatkowej nie może skorzystać każdy przedsiębiorca.

 

Decyzję co do formy opodatkowania można zwykle zmienić raz do roku (na jego początku). Warto więc już wtedy spróbować przewidzieć, jakie dochody może przynieść firma. Zwykle przy wyższych (podstawa opodatkowania rzędu ponad 100 tys. zł rocznie) bardziej opłaca się podatek liniowy niż opodatkowanie na zasadach ogólnych. Przy tym należy też wziąć pod uwagę wady i zalety każdej formy opodatkowania. Przykładowo podatek liniowy nie daje możliwości zastosowania np. ulgi na dzieci czy wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

  

Kto może założyć firmę z mBankiem

 

Kto może założyć firmę z mBankiem? Wniosek jest dostępny dla osób, które chcą otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, nie mają już zarejestrowanej (ani zawieszonej) działalności, a także mają ukończone 18 lat, dowód osobisty, polskie obywatelstwo oraz stały polski adres zamieszkania.

 

Z usługi mogą skorzystać klienci indywidualni mBanku oraz osoby z nim niezwiązane. Dla osób niezwiązanych z bankiem proces będzie dłuższy ze względu na konieczność udania się do placówki mBanku lub zamówienia kuriera w celu podpisania dokumentów i potwierdzenia tożsamości.

 

Pomoc doświadczonej księgowej

 

W razie jakichkolwiek problemów w sprawie wypełniania wniosku o otwarcie firmy z mBankiem możesz za darmo skontaktować się z księgową. W przypadku jakichkolwiek pytań masz do dyspozycji specjalną infolinię, na której uzyskasz wszystkie odpowiedzi na nurtujące pytania. Doświadczeni księgowi odpowiedzą na pytania związane z założeniem działalności gospodarczej, ubezpieczeniami, podatkami itp. Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 06:00 do 22:00 oraz w weekendy w godz. 9:00-17:00 pod numerem tel. 22 100 46 70.


Usługa będzie dostępna również dla osób niezwiązanych z mBankiem. Skorzystanie z niej będzie trwało dłużej ze względu na konieczność udania się do placówki mBanku lub zamówienia kuriera w celu podpisania dokumentów i potwierdzenia tożsamości.

 

Także już kiedy prowadzisz firmę, możesz skorzystać z pomocy doświadczonej księgowej z mBanku w ramach usługi księgowości. A zagadnienia księgowe często są problemem dla przedsiębiorcy, szczególnie stawiającego pierwsze kroki w biznesie. Co i jak zaksięgować, co można „wrzucić w koszty”, jak płacić składki na ZUS, jak wyliczać i płacić podatki itd. Nawet podstawowe zagadnienia księgowe dla początkującego przedsiębiorcy mogą być źródłem wątpliwości. Nie warto ryzykować albo polegać na niesprawdzonych informacjach – pomoc księgowej jest zawsze „pod ręką”.

W przypadku jakichkolwiek pytań masz do dyspozycji specjalną infolinię, na której uzyskasz wszystkie odpowiedzi na nurtujące pytania. Doświadczeni księgowi odpowiedzą na pytania związane z założeniem działalności gospodarczej, ubezpieczeniami, podatkami itp.

Proces będzie dostępny również dla osób nie związanych z mBankiem. Będzie on wtedy dłuższy ze względu na konieczność udania się do placówki mBanku lub zamówienia kuriera w celu podpisania dokumentów i potwierdzenia tożsamości.

Dowiedz się więcej o usłudze zakładania firmy z mBankiem

 

Materiał niniejszy ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.