Program Polska Bezgotówkowa - zasady i korzyści

30
.
01
.
2019
Program Polska Bezgotówkowa - zasady i korzyści

Autor: Izabela Jankowska - Departament Klienta Firmowego

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zasady Programu Polska Bezgotówkowa
  • Czy terminal w firmie się przydaje
  • Co o Programie myślą eksperci

 

Z końcem 2018 r. w siedzibie MyCompany odbyła się debata na temat Programu Polska Bezgotówkowa. Uczestnicy rozmawiali o tym, jaką wartość niesie Program dla przedsiębiorców, dlaczego płatności bezgotówkowe są korzystne dla biznesu i jak będą one wyglądać w najbliżej przyszłości.

 

Czym jest Program Polska Bezgotówkowa?

Program „Polska Bezgotówkowa” to wsparcie dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć biznes i myślą o przyjmowaniu płatności bezgotówkowych od swoich klientów. Uczestnik Programu otrzymuje do 3 terminali płatniczych oraz przez 12 miesięcy nie płaci za urządzenie, ani za przyjmowanie płatności do obrotu 100 tys. zł na każdym terminalu. Udział w Programie jest bezpłatny. Żeby otrzymać darmowy terminal jako bonus do swojego firmowego konta, wystarczy np. zamówić go poprzez bankowość internetową mBanku.

 

Co firmy myślą o Programie?

Program jest zdecydowanie pozytywnie odbierany przez firmy. Jak wynika z badania Fundacji Polska Bezgotówkowa, 95% uczestników Programu poleca korzystanie płatności bezgotówkowych. Dla wielu przedsiębiorców terminal to teraz obowiązkowe wyposażenie już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Nic dziwnego, 80% respondentów tego samego badania wskazało, że terminal wpływa pozytywnie na postrzeganie ich firmy jako nowoczesnej, a 70% przyznało, że dzięki terminalowi zwiększyły się zyski przedsiębiorstwa. Niebagatelny wpływ na postawę firm wobec płatności bezgotówkowych mają konsumenci, którzy oczekują szybkich i wygodnych rozliczeń, przez co wymagają na przedsiębiorcach akceptacji kart płatniczych. A karta to obecnie ulubiony sposób płatności dla większości Polaków. Także w mniejszych miejscowościach płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać terminal za darmo?

Przedsiębiorca może przystąpić do Programu, jeśli:

  • Nie przyjmował płatności bezgotówkowych na terminalu w ciągu ostatnich 12 miesięcy (dla danego NIP),
  • Nie należy do sieci handlowo-usługowej lub franczyzy obejmujących powyżej 5 placówek,
  • Nie obsługuje maszyn samoobsługowych, np. automatów z przekąskami,
  • Nie przystąpił wcześniej do Programu, w ramach umowy z innym operatorem terminali.

Do Programu firma przystąpić do końca 2020 r. Uczestnicy Programu mogą zamówić bezpłatne terminale do końca 2021r.

 

Czy warto zatrzymać terminal na dłużej?

Z pewnością Program to świetna okazja, aby sprawdzić czy korzystanie z terminala rozwinie biznes. Terminal wspiera firmę na co dzień, więc można szybko zauważyć zmianę w codziennej pracy. Przyjmowanie płatności bezgotówkowych przede wszystkim automatyzuje rozliczenie z klientem. I oszczędza czas przedsiębiorcy, także ten przeznaczony na zliczanie i transport gotówki do banku czy wpłatomatu. Terminal to wreszcie bezpieczne urządzenie zgodne ze standardami PCI DSS,  zapewniony stały monitoring transakcji i wypłata pieniędzy wprost na konto firmy. Taka wygoda to duży plus.

 

Jaka jest najbliższa przyszłość płatności?

Przyszłość płatności jest zdecydowanie bezgotówkowa. Konsumenci coraz chętniej i częściej będą płacić kartą, Blikiem, a możliwe, że również biometrycznie, z wykorzystaniem danych takich jak odcisk palca. Ważną potrzebą jest upraszczanie płatności z perspektywy klienta, ale też firmy. Dlatego na popularności zyskuje integracja systemu sprzedażowego kasy z terminalem płatniczym nawet w mikroprzedsiębiorstwach. Powstają też pierwsze propozycje połączenia kasy fiskalnej i terminala w jedno urządzenie. 

Załóż firmę z mBankiem

Szczególnie zanim otworzysz firmę oraz na pierwszym etapie jej działania warto skorzystać z pomocy. mBank udostępnił usługę, pomocą której – szybko, wygodnie, online i w jednym miejscu – załatwisz wszystkie początkowe firmowe sprawy: założysz firmę, założysz profil zaufany, otworzysz konto firmowe i aktywujesz księgowość. Potem będziesz także mógł korzystać z możliwości bezpłatnej konsultacji z księgowym, co jest zbawieniem dla wszystkich osób, dla których księgi rachunkowe to czarna magia.

Dowiedz się więcej o usłudze zakładania firmy z mBankiem

 

mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjno – marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.