Inwestowanie długoterminowe – dlaczego warto o tym pomyśleć?

13
.
01
.
2021
Inwestowanie długoterminowe – dlaczego warto o tym pomyśleć?

Z artykułu dowiesz się:

•    dlaczego dłuższy czas inwestycji, to mniejsze ryzyko i większa szansa na zysk. Na przestrzeni kilku miesięcy zmienność cen może być dużo bardziej widoczna
•    co pomoże Ci w myśleniu o inwestowaniu w długim terminie. Zastanów się na co będą Ci  potrzebne pieniędze za 5,10 czy 15 lat i z jakiej części swoich oszczędności nie musisz korzystać przez najbliższy rok lub więcej
•    dlaczego wybierając jedną z gotowych strategii lub kilka funduszy i dopłacając regularnie do inwestycji możesz dodatkowo zmniejszyć ryzyko

Przeczytanie artykułu zajmie Ci około 4 minut.

Inwestycje długoterminowe - dlaczego inwestować powinno się przez lata, a nie miesiące?


Trzymanie pieniędzy na lokatach przyzwyczaiło nas do dwóch rzeczy:

  • myślenia o swoich oszczędnościach w krótkich okresach np. 3 czy 6 miesięcy.
  • przewidywalności zysku, jaki wypracują nasze pieniądze np. 1% w skali rokul


Inwestowania nie powinno traktować się w ten sam sposób.

Inwestowanie tylko przez kilka miesięcy to większe ryzyko straty. Inwestowanie przez lata to większa szansa na zysk


W krótkim okresie wzrosty i spadki z inwestycji przypominają podróż kolejką górską i mogą przyprawić o zawroty głowy, nawet jeśli wybierzesz rozwiązania określane jako mało ryzykowne (np. fundusze dłużne czy obligacje).

Wykres pokazuje wyniki przykładowego funduszu z naszej oferty. W czwartym miesiącu od rozpoczęcia inwestowania fundusz osiągnął nawet 5% straty. Czy to byłby dobry moment, żeby wypłacić pieniądze i zrezygnować? Oczywiście, że nie! Po 7 latach ten sam fundusz osiągnął zysk na poziomie 27%. Dlatego tak ważne w inwestowaniu jest myślenie długoterminowe oraz trzymanie emocji na wodzy.

 

Graf. Wykres 1Rozwój gospodarczy świata trwa latami. Ciężko go ocenić z miesiąca na miesiąc. Wiemy, że globalnie jesteśmy w lepszej sytuacji materialnej niż 10 czy 20 lat temu. Pomimo kilku kryzysów, które wydarzyły się po drodze. W takim czasie szansę na wzrost mają gospodarki państw i prywatne spółki. Razem z nimi pracują pieniądze, które zainwestowałeś.


Jak zacząć myśleć o swoich oszczędnościach w długim terminie?  


Zmiana podejścia pomoże Ci lepiej zaplanować swoją przyszłość. Łatwiej będzie to zrobić, gdy odpowiesz sobie na te pytania:

  • Na co możesz potrzebować pieniędzy za 5,10 czy 15 lat?
    Może na podróż życia? Może na pomoc swojemu dziecku w kupieniu pierwszego samochodu albo finansowaniu edukacji? Nie jesteś w stanie sprecyzować takich rzeczy? Nie szkodzi. W takiej sytuacji zastanów się po prostu jaką sumę chciałbyś uzbierać i za ile lat. Np. „Dobrze byłoby mieć 100 000 złotych za 15 lat”. Pomóc mogą Ci również przygotowane przez nas kalkulatory.

  • Z jakiej części swoich oszczędności nie musisz korzystać przez najbliższy rok lub więcej?
    Nie musisz, a nawet nie powinieneś inwestować wszystkiego co masz. Załóżmy, że Twoje oszczędności to 5 tysięcy złotych. Jeśli wiesz, że za miesiąc będzie Ci potrzebne 3 tysiące złotych, bo planujesz wymianę mebli w salonie – nie inwestuj tej kwoty.


Pamiętaj o podstawach inwestowania, dzięki którym dodatkowo zmniejszysz ryzyko inwestycji

Ryzyka straty pieniędzy nie da się niestety zmniejszyć do zera. Tak jak nie da się wykluczyć np. wzięcia udziału w kolizji samochodowej. W przypadku jazdy samochodem nasze bezpieczeństwo zwiększają takie rzeczy jak pasy, poduszki powietrzne i ostrożna jazda. W przypadku inwestowania możesz o to zadbać dzięki:

  • Uzbrojeniu się w cierpliwość. Inwestuje się na lata, a nie miesiące
    Inwestycje, to nie lokata. Zdarza się tak, że po kilku miesiącach przynoszą straty. Jednak z upływem lat wzrasta Twoja szansa na zysk, a prawdopodobieństwo straty maleje.

  • Zainwestowaniu pieniędzy w jedną z gotowych strategii lub w kilka funduszy
    Angielskie przysłowie mówi, żeby nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Dzięki temu, gdy notowania jednego funduszu spadają, to notowania innych funduszy w gotowej strategii lub Twoim portfelu mogą rosnąć i odrabiać te straty.

  • Regularnemu dodawaniu środków do swojej inwestycji
    Systematyczne wpłaty często decydują o sukcesie Twojej inwestycji. W ten sposób możesz szybciej uzbierać dużą sumę. Np. dzięki inwestowaniu tylko 300 zł miesięcznie przez 10 lat, możesz zgromadzić 55 000 zł. Odłożenie tej kwoty zajmie Ci aż 5 lat więcej, jeśli użyjesz do tego zwykłego konta.


Wybierz sposób inwestowania


Przygotowaliśmy rozwiązania zarówno dla osób, które dopiero zaczynają inwestować, jak i dla tych, które mają już doświadczenie. Możesz inwestować z pomocą naszych ekspertów lub samodzielnie zarządzać swoimi inwestycjami. W naszej ofercie znajdziesz fundusze oraz akcje spółek na polskiej i zagranicznych giełdach.
W mBanku inwestujesz za pomocą intuicyjnych platform (Supermarket Funduszy Inwestycyjnych, eMakler). Są one bezpośrednio połączone z Twoim kontem i serwisem transakcyjnym.

Najprostszy sposób inwestowania. Każda z 3 strategii inwestuje na całym świecie. W najlepiej rozwijające się spółki, obligacje państw i surowce. W składzie każdej strategii jest nawet kilkanaście funduszy dobieranych przez ekspertów mBanku.

 

Zaangażowanie: 

Poziom wiedzy: 

Koszty: 

Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą funduszy (m.in. fundusze akcji, hybrydowe, obligacji bądź pieniężne). Stwórz swoją strategie i zarządzaj nią.

 

 

 

 

Zaangażowanie:

Poziom wiedzy: 

Koszty: 

Ty decydujesz o tym, kiedy i co kupować w Polsce lub za granicą. Płacisz tylko prowizję od transakcji. My dostarczamy narzędzia i analizy, które pomogą Ci podjąć decyzje.

 

 

 

Zaangażowanie: 

Poziom wiedzy: 

Koszty: 

Nota prawna

To nie jest oferta. Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank S.A. Szczegółowe warunki i opłaty związane z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie świadczenia przez mBank usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. znajdujących się na:https://www.mbank.pl/pdf/inwestycje/fundusze/regulamin-swiadczenia-przez-mbank-uslugi-przyjmowania-i-przekazywania-zlecen-nabycia-lub-odkupienia-jednostek-uczestnictwa-w-funduszach-inwestycyjnych.pdf oraz https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/oferta-indywidualna/aktualna-taryfa/

Instrukcja aktywacji usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych dostępna jest na   https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/

Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych może być świadczona tylko na rzecz posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A.

Inwestowanie za pośrednictwem usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym.

Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów

mBank S.A. oświadcza, iż:

1) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 czerwca 2005 roku, zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku, zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 listopada 2015 roku na prowadzenie działalności maklerskiej,

2) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 listopada 1995 roku na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania,

3) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.

Kwotę możliwą do zgromadzenia obliczyliśmy na podstawie odkładania stałej sumy pieniędzy miesięcznie przy założeniu stałej stopy procentowej (8%). Stopa ta odpowiada funduszom charakteryzującym się długim horyzontem inwestycyjnym (czas trwania inwestycji min. 7 lat) oraz wiąże się z wyższym poziomem ryzyka inwestycyjnego. Modyfikacji obliczenia można dokonać na kalkulatorze dostępnym na stronie https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/kalkulatory/. Obliczenia są jedynie szacunkami i należy traktować je orientacyjnie.

Wyniki inwestycji emerytalnych trójki rodzeństwa przedstawione na wykresie na wideo pochodzą z badania własnego mBanku przeprowadzonego 1.08.2020 r.