Jesteśmy przekonani, że matematyka stanowi fundament logicznego myślenia, pomaga w zrozumieniu otaczającego nas świata i jest drogą do postępu. Dlatego misją mFundacji jest wspieranie dzieci i młodzieży w nauce matematyki. W długofalowej perspektywie przyczyniamy się w ten sposób do podniesienia poziomu wiedzy matematycznej przyszłych klientów i pracowników banku.

[413-1] 

„Matematyka jest wszędzie”

W2017 roku wydaliśmy nowatorską książkę „Matematyka jest wszędzie. Rodzinne przygody z matematyką”, autorstwa Mai Kramer. Powstała ona z myślą o dzieciach w wieku 5-12 lat oraz ich rodzicach. Składa się na nią ponad 700 inspiracji, jak podczas wspólnej zabawy oswajać najmłodszych z matematyką, pokazując jej wszechobecność. Ułatwi to dzieciom późniejsze rozumienie zagadnień matematycznych, z jakimi spotkają się w szkole.

Za wspomnianą publikację otrzymaliśmy nagrodę Złotego Bankiera 2018 w kategorii Bank wrażliwy społecznie.

W 2018 roku książkę w wersji drukowanej udostępnialiśmy w placówkach detalicznych mBanku oraz mKioskach. Podczas trzech akcji dystrybucyjnych każdy mógł zamówić bezpłatny egzemplarz, także osoby niebędące naszymi klientami. Łącznie przez cały rok zamówiono 107 tys. egzemplarzy publikacji. Od października 2018 roku w wersji elektronicznej można ją pobrać ze strony www.mjakmatematyka.pl.

Wieloletnie działania fundacji:

Wramach programu mPotęga od 2014 roku wspieramy finansowo najbardziej nieszablonowe projekty wprowadzające dzieci i młodzież w świat matematyki. O granty w ramach dwóch konkursów, dla uczniów klas 4-6 oraz 7-8 szkoły podstawowej, mogą się ubiegać szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, biblioteki publiczne i grupy nieformalne. Staramy się w ten sposób zachęcić nauczycieli, animatorów, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężania rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu.

W 2018 roku odbyła się V edycja programu, w ramach której mFundacja przekazała ponad milion zł na realizację 185 projektów matematycznych. Co więcej, w Dzień Liczby Pi, 14 marca, w wyjątkowy sposób podsumowaliśmy IV edycję mPotęgi. Na warszawskich Bulwarach Wiślanych przy okazji Pikniku Matematycznego 627 dzieci ze szkół biorących udział w programie oraz z dwóch stołecznych podstawówek ustanowiło Rekord Guinnessa na najdłuższe żywe rozwinięcie liczby Pi.

„Mistrzowie matematyki” to realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Edukacji Matematycznej program stypendialny Fundacji mBanku wspierający młode talenty matematyczne. W 2018 roku przyznaliśmy stypendia 59 laureatom olimpiad na łączną kwotę  94 500 zł.

W ramach konkursu „Wakacje z matematyką” przyznajemy dofinansowanie na ciekawe zajęcia łączące zabawę z nauką matematyki, organizowane przez organizacje pozarządowe, biblioteki i grupy nieformalne dla dzieci spędzających wakacje w 6 największych miastach w Polsce (Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław). W 2018 roku wsparliśmy 13 projektów na łączną kwotę 64 tys. zł. Wzięło w nich udział 745 dzieci.

Nagradzamy młodych autorów najlepszych prac magisterskich, licencjackich lub naukowych z zakresu matematyki, które promują nowatorskie rozwiązania lub wskazują nowe kierunki bądź metody badawcze. Pula nagród ufundowanych przez Fundację mBanku wynosi 40 tys. zł, na co składa się nagroda główna w wysokości 20 tys. zł oraz dwa wyróżnienia po 10 tys. zł.

W roku 2018 do konkursu zgłoszono 36 prac. Laureat konkursu oprócz nagrody pieniężnej otrzymuje statuetkę Stefcia, która powstała dla upamiętnienia osiągnięć Stefana Banacha – wybitnego polskiego matematyka.

Przyznajemy jednorazową pomoc finansową na realizację projektów z zakresu edukacji matematycznej i okołomatematycznej, takich jak konkursy czy specjalne lekcje. Z  tego rodzaju wsparcia w 2018 roku skorzystało 64 beneficjentów. Projekty realizowało 31 szkołach, 26 organizacji pozarządowych, 6 uczelni wyższych i 1 przedszkole.

Przekazane środki

W 2018 roku na realizację zadań statutowych mFundacja wydatkowała łącznie 3 971 600,42 zł, co stanowi wzrost o 10,7% w stosunku do kwoty wydatkowanej w 2017 roku (3 587 383,54 zł). Poza opisanymi programami wsparliśmy także, kwotą 176 768,29 zł, realizację cyklicznych seminariów mBank-CASE, prowadzonych przez Fundację Naukową CASE, oraz przekazaliśmy 31 513,60 zł na cele społeczne wskazane przez wolontariuszy uczestniczących w programach „Zróbmy razem coś dobrego” oraz „Biegnijmy razem dla innych”.

Szczegółowe informacje o wszystkich działaniach fundacji można znaleźć na stronie www.mfundacja.pl.

Wyniki wyszukiwania: