2 min.
Nowe zasady cyfryzacji dokumentacji księgowej w CIT od 2025 r.
ostatnia aktualizacja:
Minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Rozporządzenie czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jako pierwsze, obowiązek ten będą miały firmy o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe.
z artykułu dowiesz się:
Elektroniczne księgi rachunkowe – co trzeba będzie w nich umieścić?
Resort finansów podał, że od 1 stycznia 2025 roku będą obowiązywać przepisy ustawy o CIT. Nakładają one nowe obowiązki na niektóre podmioty, w tym spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej. Firmy będą musiały prowadzić księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych. Księgi te będą przekazywać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie plików elektronicznych zgodnych z określoną strukturą logiczną.
Od kiedy trzeba będzie prowadzić księgi rachunkowe elektronicznie?
Realizację tego obowiązku przez poszczególne grupy podatników rozłożono w czasie. Pierwsze struktury logiczne JPK_KR_PD przedsiębiorcy będą musieli złożyć w marcu 2026 roku, czyli do czasu złożenia zeznania podatkowego za 2025 rok. Firmy te będą musiały dostosować swoje wewnętrzne systemy finansowo-księgowe, tak aby od 1 stycznia 2025 roku móc wygenerować księgi rachunkowe według opublikowanej struktury logicznej. Opracowano także rozporządzenie określające zakres dodatkowych danych, które firmy będą musiały wykazać w prowadzonych księgach.
Kogo i kiedy obejmie nowy obowiązek?
W pierwszej kolejności (za rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 rok) obejmie on:
podatników CIT, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym (dla spółek nie będących osobami prawnymi - roku obrotowym) przekroczyła 50 milionów euro,
podatkowe grupy kapitałowe.
W informacji wyjaśniono, że te grupy podatników od początku 2025 roku będą musiały uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych jedynie jeden element: znaczniki identyfikujące konta ksiąg.
Dopiero od 1 stycznia 2026 roku będą musiały wskazywać numer identyfikacji kontrahenta, numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, wysokość, rodzaj i typ różnicy między wynikiem bilansowym i podatkowym.
W kolejnych latach obowiązkiem zostaną objęte kolejne grupy podmiotów. Za rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczynający się po:
31 grudnia 2025 roku – inni podatnicy CIT (spółki niebędące osobami prawnymi) zobowiązani do składania JPK_VAT,
31 grudnia 2026 roku – pozostali podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi.
Informacja przygotowana na podstawie materiałów dostarczonych przez ISBNews na zlecenie mBanku. Dokument stanowi wyraz wiedzy autorów, która jest poparta informacjami z wiarygodnych rynkowych źródeł. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał ma charakter informacyjno-marketingowy i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.
Materiały źródłowe:
ISBnews: MF podpisało rozporządzenie ws. nowych zasad cyfryzacji dokumentacji księgowej w CIT [26.08.2024]
https://www.gov.pl/web/finanse/nowe-zasady-cyfryzacji-dokumentacji-ksiegowej-w-podatku-cit