artykuł

4 min.

Jawność wynagrodzeń 2025: co zmienia nowa dyrektywa UE?

ostatnia aktualizacja:

Tzw. dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń ma przeciwdziałać dyskryminacji płacowej i zwiększyć jawność wynagrodzeń. Sprawdź, co oznacza jawność wynagrodzeń dla Ciebie, jako dla pracodawcy.

zdjęcie przedstawiające mężczyznę pakującego paczki

Jawność wynagrodzeń od kiedy? Nowe przepisy coraz bliżej

9.05.2025 Sejm uchwalił nowelizację ustawy - Kodeks pracy, której zmiany mają wdrożyć w Polsce unijną dyrektywę o jawności wynagrodzeń. To pierwszy krok w stronę równości płac kobiet i mężczyzn. Polska musi wdrożyć przepisy wynikające z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 do 7 czerwca 2026 roku. Nowelizowana ustawa trafi następnie do Senatu.

Dyrektywa o przejrzystości płac: co oznacza dla firm?

Tzw. dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń ma przeciwdziałać dyskryminacji płacowej i zwiększyć jawność wynagrodzeń. Dyrektywa ma zapewnić równe traktowanie pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o tej samej wartości – niezależnie od płci. Często bowiem pensje kobiet są znacznie niższe od wynagrodzeń, które na takim samym stanowisku otrzymują mężczyźni.

Jawność wynagrodzeń: co się zmieni?

Pierwszym etapem do równego i sprawiedliwego traktowania pracowników ma być wprowadzenie zasady jawności wynagrodzeń. Wprowadzenie jawności wynagrodzeń nie oznacza publikowania imiennych list płac. Zgodnie z najnowszym projektem zmian w Kodeksie pracy, który rekomenduje Komisja Nadzwyczajna, pracodawcy będą jednak zobowiązani do informowania kandydatów o wysokości wynagrodzenia jeszcze przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego.

Co dokładnie musi zawierać informacja o wynagrodzeniu?

Pracodawca będzie musiał przekazać osobie ubiegającej się o zatrudnienie:

  • wysokość wynagrodzenia (lub przedział wynagrodzenia, tzw. widełki płacowe). Wysokość wynagrodzenia obejmuje wszystkie składniki pensji: zarówno pieniężne, jak i niepieniężne (np. premie, dodatki, benefity),

  •  zasady wynagradzania, które wynikają z regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy, jeśli takie obowiązują w firmie.

Informacje te pracodawca ma przekazywać w formie papierowej lub elektronicznej w sposób przejrzysty i z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kiedy trzeba przekazać informacje o wynagrodzeniu?

Pracodawca będzie musiał ujawnić dane o wynagrodzeniu:

  1. W ogłoszeniu o pracę

  2. Przed rozmową kwalifikacyjną,  jeśli ogłoszenie nie zawierało informacji o wynagrodzeniu.

  3. Przed podpisaniem umowy o pracę, jeśli wcześniej nie przekazano tych informacji.

Prawo do informacji o wynagrodzeniu i ujawnienie zarobków

Nowe przepisy przyznają pracownikom prawo do informacji o wynagrodzeniu. Pracownicy będą mogli sprawdzić, czy ich pensja jest równa wynagrodzeniu innych osób na podobnych stanowiskach. W małych firmach może to prowadzić do ujawnienia zarobków współpracowników, które do tej pory obejmowała klauzula poufności.

Zniesiona klauzuli poufności: jawność zarobków w praktyce

Zgodnie z dyrektywą, jawność zarobków stanie się normą. Pracodawcy nie będą mogli zakazywać pracownikom dzielić się informacjami o wynagrodzeniu. Co więcej, pracownik nie poniesie żadnych konsekwencji za to, że ujawni swoją pensję. To rewolucyjna zmiana w podejściu do przejrzystości płac. Do tej pory pracownicy nie mogli dzielić się taką informacją. Nowe wytyczne mają ułatwić egzekucję prawa do równego wynagrodzenia

Obowiązek raportowania luki płacowej: jawność wynagrodzeń w liczbach

Unijna dyrektywa zobowiązuje firmy zatrudniające określoną liczbę pracowników do śledzenia tzw. luki płacowej. Co oznacza to pojęcie? Luka płacowa to różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wykonujących taką samą pracę. Firmy zatrudniające powyżej 100 pracowników będą musiały raportować lukę płacową:

  • w firmach, które zatrudniają 250 pracowników – od 2027 roku, co roku

  • w firmach, które zatrudniają 150–249 pracowników – od 2027 roku, co 3 lata

  • w firmach, które zatrudniają 100–149 pracowników – od 2031 roku, co 3 lata

Firmy zatrudniające poniżej 100 osób nie będą musiały raportować luki płacowej.  Jeśli raport wykaże dyskryminację płacową, firmy będą musiały wdrażać działania naprawcze.

Sankcje za dyskryminację płacową – co grozi pracodawcom?

Dyrektywa przewiduje sankcje finansowe za brak działań naprawczych w, gdy firma stwierdzi lukę płacową. Firmy, które nie podejmą działań w przypadku wykrycia dyskryminacji płacowej, mogą:

  • zostać ukarane finansowo,

  • wykluczone z zamówień publicznych

  • lub wpisane do rejestrów naruszeń.

Choć obecnie Kodeks pracy nie zawiera jeszcze szczegółowych sankcji, ale zmiany są nieuniknione.

Uprawnienia pracowników: jak walczyć z dyskryminacją płacową?

Pracownicy będą mogli żądać wyjaśnień dotyczących różnic w wynagrodzeniach. Jeśli pracodawca nie udowodni, że różnice w płacy wynikają z obiektywnych przesłanek takich jak:

  • stażu pracy,

  • kompetencje,

  • inne aspekty leżące po stronie zatrudnionych,

pracownik będzie mógł wystąpić na drogę sądową i domagać się odszkodowania za dyskryminację płacową. Warto pamiętać, że ciężar dowodu spoczywa na pracodawcy.

Jak firmy przygotowują się do jawności wynagrodzeń i kiedy przepisy wejdą w życie?

Ustawa ma wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia. To oznacza, że przedsiębiorcy mają ograniczony czas na przygotowanie się do nowych obowiązków, Wiele firm już teraz przeprowadza audyty płacowe, standaryzuje opisy stanowisk i tworzy nowe regulaminy wynagrodzeń. Tworzą także bardziej przejrzyste warunki awansu czy nowe regulaminy wynagrodzeń. Przygotowują się także do  pytań związanych z realizacją  pracowniczego prawa do informacji płacowej. To działania, które mają zapobiec dyskryminacji płacowej w pracy i ułatwić wdrożenie przepisów dotyczących jawności płac. Czas pokaże, czy zasada jawności wynagrodzeń przyczyni się do zmniejszenia nierówności płacowych, czy też zamieni się w długą listę formalnych obowiązków bez realnego wpływu na politykę wynagradzania.

 

 

To nie jest oferta. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Informacje przedstawione w  artykule są aktualne na 09.05.2025 r. i mogą ulec zmianie.


wyniki wyszukiwania