artykuł
3 min.
Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci – jak działa i jak zabezpieczyć swoich bliskich
ostatnia aktualizacja:
W życiu nie wszystko da się przewidzieć, ale wiele można zaplanować. Świadomość, że Twoi bliscy będą zabezpieczeni finansowo, daje poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego spokoju. Warto już dziś pomyśleć o rozwiązaniach, które mogą ułatwić im życie w trudnych chwilach.

Zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo finansowe swoich bliskich
Czy wiesz, że zgodnie z Prawem bankowym każda osoba, która ma konto w banku czy lokatę, może zlecić bankowi wypłatę pieniędzy po swojej śmierci z tego konta na rzecz wskazanych osób niezależnie od spadku? Sprawdź, do którego konta możesz zlecić taką dyspozycję, jak to działa i kogo możesz wskazać w dyspozycji.
Taka dyspozycja to wypłata pieniędzy Twoim bliskim bez sądowego potwierdzenia nabycia spadku albo notarialnego poświadczenia dziedziczenia.
Możesz już ją zlecić elektronicznie:
przez stronę internetową: zaloguj się na swoje konto w serwisie transakcyjnym i wybierz Pomoc. Przeniesiemy Cię na ekran, gdzie wybierzesz temat swojej sprawy. Możesz skorzystać z wyszukiwarki (Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci) albo wybrać spośród najpopularniejszych spraw,
w aplikacji mobilnej: wybierz zakładkę Twoje sprawy > po wejściu na wniosek wpisz Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci.
Gdy zlecasz dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, wskazujesz osoby wyłącznie z najbliższej rodziny, tj. maż, żona, rodzice, rodzeństwo, dzieci, dziadkowie, wnuki, prawnuki. Podajesz również wielkość udziału jaki te osoby otrzymają w sumie Twoich pieniędzy na kontach. Dzięki temu najbliższym osobom, uwzględnionym w dyspozycji wypłacimy pieniądze z Twojego konta bez dokumentów potwierdzających dziedziczenie.
Dyspozycja wkładem na wypadek swojej śmierci - jak to działa?
Pamiętaj. Wypłaty z konta podanym w dyspozycji osobom zrealizujemy tylko wtedy, jeśli ustanowisz ją do indywidualnego konta oszczędnościowego, konta oszczędnościowo-rozliczeniowego lub konta terminowej lokaty oszczędnościowej. Nie mogą to być konta wspólne, firmowe ani takie, które należą do osób ubezwłasnowolnionych.
Limit wypłaty z dyspozycji wkładem na wypadek śmierci
Bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, kwota wypłaty nie może przekraczać dwudziestokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku (według danych za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza konta). To przeciętne wynagrodzenie ustala Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Pamiętaj. Jeśli suma na Twoich kontach będzie niższa niż limit ustawowy tej dyspozycji, wypłacimy kwotę do wysokości zgromadzonych na nich środków. Jeżeli kwota na koncie będzie przekraczała maksymalną dozwoloną kwotę dyspozycji, pozostałą część wypłacimy prawomocnym spadkobiercom.
Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci a spadek
Co ważne, kwota wypłacona nie wchodzi do spadku po posiadaczu konta. Nie jest przedmiotem dziedziczenia, jednak osoby, które dostaną pieniądze z Twojej dyspozycji, powinny zgłosić to do urzędu skarbowego do 6 miesięcy od Twojej śmierci.
Jak zmienić lub odwołać dyspozycję wkładem na wypadek śmierci
Dyspozycję wkładem na wypadek śmierci możesz odwołać w każdym momencie albo zaktualizować dane osobowe podanych w dyspozycji osób. Jeżeli wydasz więcej niż jedną dyspozycję, weżniemy pod uwagę zlecenie wydane później. Możesz to zrobić samodzielnie - przez internet. Wystarczy, że zalogujesz się do serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej.
Nota prawna
To nie jest oferta. Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem.