Czym są idee ESG (Environmental, Social, Governance)?

Idea ESG jest wyrazem odpowiedzialności za środowisko (E=environment), społeczeństwo (S=society) i odpowiednie zarządzanie organizacją (G=governance). Stanowi kryterium oceny tego, czy jakąś działalność można uznać za zrównoważoną.

 
 

Podejście do ESG w mBanku

Chcemy być w gronie liderów odpowiedzialnej bankowości w Polsce. Dlatego społeczna odpowiedzialność i zrównoważony rozwój (ESG) tworzą fundament biznesu grupy mBanku.

 

Mamy świadomość, że podejmowane przez nas działania i decyzje mają wpływ na klientów, akcjonariuszy, pracowników i ich rodziny, a także społeczności lokalne i środowisko naturalne. Właśnie dlatego każdą decyzję chcemy podejmować patrząc przez pryzmat naszej odpowiedzialności wobec otoczenia, w którym funkcjonujemy.

 

mBank jest sygnatariuszem Zasad Odpowiedzialnej Bankowości ONZ oraz Dziesięciu Zasad Global Compact ONZ.

 

Poznaj naszą Strategię odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju na lata 2021-2025 - dowiedz się więcej

Kryteria ESG w inwestowaniu

Zapobieganie zmianom klimatu, przejście na gospodarkę oszczędzającą zużycie energii, wody, zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń i zwalczanie nierówności w pracy czy w społeczeństwie można realizować także za pośrednictwem produktów inwestycyjnych. Inwestorzy mogą wybierać inwestycje, które:

  • miałyby na celu promowanie aspektów środowiskowych lub społecznych,
  • unikałyby negatywnych skutków dla środowiska lub spraw społecznych, bądź
  • wspierałyby zrównoważony rozwój.

W obszarze inwestycji jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności pod kątem ESG. Gdy wybieramy fundusze, które proponujemy w ramach naszych rozwiązań czy rekomendacji, staramy się uwzględniać zasady zrównoważonego rozwoju. Korzystamy przy tym z oceny agencji MSCI Inc. W praktyce oznacza to, że:

  1. W ofercie funduszy inwestycyjnych

Korzystamy z oceny  „Fund ESG Rating”, dostarczonej przez agencję MSCI, z 7-stopniową skalą: od AAA do CCC (gdzie AAA to rating najwyższy, a CCC najniższy).

 

Przyjmujemy, że instrumenty z oceną ESG BBB i wyższą uwzględniają czynniki zrównoważonego rozwoju. Natomiast instrumenty, dla których MSCI nie publikuje ratingów lub ocena jest niższa niż BBB nie uwzględniają czynników zrównoważonego rozwoju.

  1. W ofercie doradztwa inwestycyjnego i jednorazowego doradztwa inwestycyjnego

W usłudze doradztwa inwestycyjnego dbamy, aby portfele klientów zgodne z naszymi strategiami inwestycyjnymi składały się co najmniej w połowie z instrumentów o wysokim ratingu ESG (zgodnie z „Fund ESG Rating” na poziomie BBB lub wyższym).

 

W usłudze jednorazowego doradztwa inwestycyjnego dbamy, aby rekomendowane fundusze miały:

  • wysoki poziom ratingu ESG (zgodnie z „Fund ESG Rating” na poziomie BBB lub wyższym)

lub

  • średni ważony rating składu portfela według metodologii MSCI wyższy niż 5 (w skali od 0 do 10).

Korzystanie przez mBank z danych MSCI ESG RESEARCH LLC lub jej podmiotów stowarzyszonych („MSCI”) oraz używanie logo MSCI, znaków towarowych, znaków usługowych lub nazwy indeksów niniejszych, nie stanowi sponsoringu, zatwierdzenia, rekomendacji ani promocji mBanku przez MSCI. Usługi i dane MSCI są własnością MSCI lub jej dostawców informacji i są dostarczane „takie, jakie są”, bez gwarancji. Nazwy i logo MSCI są znakami towarowymi MSCI.

 

To nie jest oferta.

Szczegółowe informacje dotyczące usługi doradztwa inwestycyjnego zamieściliśmy w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. Usługę doradztwa inwestycyjnego świadczymy na podstawie umowy jedynie dla klientów:
a) którzy zawarli umowę Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych,
b) dla których usługę doradztwa inwestycyjnego oceniliśmy jako odpowiednią na podstawie ankiety MiFID.
Usługę doradztwa inwestycyjnego oferujemy w ramach sprzedaży krzyżowej wiązanej, wyłącznie z usługą SFI. Sprzedaż krzyżowa usługi doradztwa inwestycyjnego z usługą SFI nie generuje dla Ciebie dodatkowego ryzyka. Koszt usług świadczonych w ramach sprzedaży krzyżowej jest sumą opłat i prowizji za korzystanie z każdej z usług. Szczegółowe warunki i opłaty związane z Usługą Doradztwa Inwestycyjnego określamy w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., który znajduje się na: www.mBank.pl/pomoc/dokumenty/oferta-indywidualna/inwestycje/doradztwo-inwestycyjne/regulamin oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A.: Produkty inwestycyjne znajdującej się na: www.mBank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/. Rekomendacja nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka dotyczących inwestowania w jednostki uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego oraz też tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych znajdziesz w prospekcie informacyjnym lub, w przypadku funduszy zagranicznych, równoważnym dokumencie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Decyzje o zainwestowaniu w dany fundusz inwestycyjny, nawet pomimo naszej rekomendacji, podejmujesz samodzielnie. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, ewentualny dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, można też stracić co najmniej część zainwestowanych środków. Ponadto, potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów.

 

Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank tylko dla klientów mBanku. Szczegółowe warunki i opłaty z nią związane, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych dla osób fizycznych i klientów Private Banking w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A.: Produkty inwestycyjne oraz w prospekcie informacyjnym lub KID danego funduszu, znajdujących się na: 
https://www.mbank.pl/pomoc/dokumenty/oferta-indywidualna/inwestycje/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/regulamin/https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/https://www.mbank.pl/serwis-ekonomiczny/notowania-funduszy/


Inwestowanie wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym.

Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek/tytułów uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, ewentualny dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf prowizji i opłat oraz regulaminów.

mBank S.A. oświadcza, że:
a) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z 30.06.2005 r., zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z 20.03.2012 r., zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z 20.03.2012 r. oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z 17.11.2015 r. na prowadzenie działalności maklerskiej,
b) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z 23.11.1995 r. na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania,
c) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.