Dokument mObywatel (mDowód) to dokument mobilny stwierdzający tożsamość użytkownika aplikacji mObywatel na terytorium Polski. Możesz potwierdzać nim tożsamość również w banku. Pamiętaj, że potwierdzenie tożsamości mDowodem wymaga Twojej obecności w placówce – by pracownik mógł osobiście sprawdzić dokument. 

Aplikację mObywatel instalujesz na swoim smartfonie. Taki dokument możesz mieć zawsze przy sobie, nawet jeśli nie masz portfela z innymi dokumentami. 

W jakich sytuacjach może być przydatny Dokument mObywatel (mDowód)

Możesz z niego skorzystać, np. kiedy otwierasz konto w banku, podpisujesz umowę, rezerwujesz bilety lotnicze, odbierasz przesyłkę na poczcie, czy kiedy potwierdzasz swoją tożsamość w hotelu. mDowodem możesz też potwierdzić swoje uprawnienia, np. kiedy odbierasz leki na receptę lub korzystasz z usług medycznych.

Co jest potrzebne, aby korzystać z Dokumentu mObywatel (mDowodu)?

Potrzebna jest darmowa aplikacja mObywatel, którą możesz pobrać na smartfon. Pobierzesz ją z zautoryzowanych sklepów (Google Play, AppStore).  

Jak skorzystać z aplikacji mObywatel

Jeśli chcesz mieć dokumenty pod ręką w swoim telefonie, wystarczy tylko kilka kroków: 

 • pobierz aplikację mObywatel z autoryzowanego sklepu (Google Play, AppStore) na swój telefon 
 • zapoznaj się z podstawowymi informacjami oraz zaakceptuj regulamin 
 • dodaj dokument – zaloguj się np. przez mojeID (profilem zaufanym) w mBanku i postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie telefonu.

 

Pytania i odpowiedzi

 •  

  Czym różni się e-dowód od mDowód od dowodu osobistego, w tym e-dowodu?

  • mDowód i e-dowód to dwa odrębne dokumenty potwierdzające tożsamość. Mają osobną serię i numer oraz datę wydania i ważności. Oto różnice między nimi:

   mDowód 
   mDowód to dokument mobilny stwierdzający tożsamość użytkownika aplikacji mObywatel na terytorium Polski. Możesz potwierdzać nim tożsamość również w banku. Pamiętaj, że potwierdzenie tożsamości mDowodem wymaga Twojej obecności w placówce – by pracownik mógł osobiście sprawdzić dokument. Wraz z mDowodem jest wydawany również profil mObywatel, który jest Środkiem Identyfikacji Elektronicznej, więc może być wykorzystywany przy logowaniu do stron administracji publicznej. 
   e-dowód  
   e-dowód to tradycyjny plastikowy dokument tożsamości z warstwą elektroniczną, czyli elektronicznym chipem, w którego pamięci są między innymi dane identyfikacyjne właściciela, w tym jego zdjęcie.
   e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) czy elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).  

   e-dowód potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży.