Aplikacja mObywatel to mobilna aplikacja rządowa, dzięki której skorzystasz z usług publicznych na swoim smartfonie.

mObywatel to aplikacja, która łączy wiele funkcji i usług takich jak: mDowód, e-legitymacja studencka, eRecepta, mPrawo Jazdy, Bezpieczny autobus, Naruszenia środowiskowe. Z tą aplikacją masz dostęp do swoich najważniejszych danych, możesz potwierdzić tożsamość, np. podczas kontroli w pociągu lub na poczcie, kiedy odbierasz przesyłkę poleconą.

Dzięki aplikacji mObywatel między innymi:

  • potwierdzisz swoją tożsamość mDowodem i otworzysz konto w banku 
  • bezpiecznie pobierzesz i zaktualizujesz swoje dane 
  • zalogujesz się do e-Urzędu Skarbowego (i rozliczysz PIT) 
  • zrealizujesz eRecepty bez podawania numeru PESEL 
  • potwierdzisz uprawnienia kierowcy 

Jak skorzystać z aplikacji mObywatel

Jeśli chcesz mieć dokumenty pod ręką w swoim telefonie, wystarczy tylko kilka kroków: 

  • pobierz aplikację mObywatel z autoryzowanego sklepu (Google Play, AppStore) na swój telefon 
  • zapoznaj się z podstawowymi informacjami oraz zaakceptuj regulamin 
  • dodaj dokument – zaloguj się np. przez mojeID (profilem zaufanym) w mBanku i postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie telefonu.

 

Pytania i odpowiedzi

  •  

    Czym różni się e-dowód od mDowód od dowodu osobistego, w tym e-dowodu?

    • mDowód i e-dowód to dwa odrębne dokumenty potwierdzające tożsamość. Mają osobną serię i numer oraz datę wydania i ważności. Oto różnice między nimi: 

      mDowód 

      mDowód to dokument mobilny stwierdzający tożsamość użytkownika aplikacji mObywatel na terytorium Polski. Możesz potwierdzać nim tożsamość również w banku. Pamiętaj, że potwierdzenie tożsamości mDowodem wymaga Twojej obecności w placówce – by pracownik mógł osobiście sprawdzić dokument. Wraz z mDowodem jest wydawany również profil mObywatel, który jest Środkiem Identyfikacji Elektronicznej, więc może być wykorzystywany przy logowaniu do stron administracji publicznej.

      e-dowód  
      e-dowód to tradycyjny plastikowy dokument tożsamości z warstwą elektroniczną, czyli elektronicznym chipem, w którego pamięci są między innymi dane identyfikacyjne właściciela, w tym jego zdjęcie.
      e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) czy elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).  

      e-dowód potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. 

      wskazówka 

      W aplikacji mObywatel dostępny jest również widok dowodu osobistego. Ale w odróżnieniu od dokumentu mObywatel (mDowodu) nie potwierdza tożsamości w banku.