Dlaczego szyfrujemy dokumenty?

Robimy to, by jeszcze bardziej zadbać o Twoje bezpieczeństwo w sieci. W ten sposób spełniamy również wymogi prawa, dotyczące ochrony danych osobowych (RODO).

 

Które dokumenty będziemy szyfrować?
Przykładami załączników, które będziemy wysyłać Ci w zaszyfrowanej formie są: wyciągi, harmonogramy spłaty kredytów, potwierdzenia zawartych z nami umów.

 

Wyciągi

Harmonogramy spłat kredytów

Potwierdzenia zawartych z nami umów

Jak stworzysz bezpieczne hasło

 • Stosuj skomplikowane hasła. Zadbaj o to, aby trudno było je odgadnąć (minimum dziesięć znaków, w tym znaki specjalne, liczby, duże i małe litery).
 • Nie używaj trywialnych zwrotów oraz informacji, które łatwo z Tobą powiązać (np. imię czy nazwisko) lub odgadnąć (np. aktualny miesiąc, rok, datę urodzenia).
 • Regularnie zmieniaj hasła i nie udostępniaj ich nikomu.
 • Używaj unikalnych haseł do serwisów banku. Nie wykorzystuj tych samych haseł, które stosujesz na innych stronach czy w innych systemach bankowych.

Jak otworzę zaszyfrowany dokument?

 

Zanim uruchomimy dla Ciebie usługę Dokumentów szyfrowanych, możemy wysyłać Ci załączniki, które zabezpieczymy hasłem sms. Hasło otrzymasz na numer telefonu, który nam podałeś. Hasłem, za pomocą którego otworzysz szyfrowane załączniki po uzyskaniu dostępu do usługi może być:

 • Twój numer PESEL
  Hasłem może być Twój numer PESEL. Wtedy za jego pomocą będziesz otwierać część Twoich załączników.

  Osoby, które znają lub zdobędą Twój PESEL, mogą go wykorzystać, aby otworzyć wysyłane przez bank wiadomości. W ten sposób mogą mieć dostęp do informacji o Twojej sytuacji finansowej m.in. o wpływach na rachunki, wydatkach. Te mogą być dalej upublicznione lub wykorzystane w nielegalny sposób.

  Troszczymy się o Twoje bezpieczeństwo w sieci, dlatego rekomendujemy zmianę hasła z numeru PESEL na inne, wymyślone przez Ciebie. Masz wtedy pewność, że nikt go nie zna i nikt nie będzie mógł otworzyć załącznika.

  Jak to zrobić?

  • zaloguj się do serwisu transakcyjnego, wybierz Pomoc > Ustawienia > Wszystkie, a następnie Bezpieczeństwo > Dokumenty szyfrowane, lub
  • zaloguj się do serwisu transakcyjnego, wybierz koło zębate > Ustawienia > Bezpieczeństwo > Dokumenty szyfrowane.

  W tym miejscu możesz ustawić nowe hasło, sprawdzić jakie masz aktualnie ustawione lub wyłączyć szyfrowanie dokumentów.

 • hasło, ustawione przez mBank
  Jeśli nie masz numeru PESEL, to my utworzymy dla Ciebie pierwsze hasło, które pozwoli Ci otworzyć dokumenty. Możesz jednak w każdej chwili zmienić samodzielnie w serwisie transakcyjnym.
 • hasło, którego używałeś do otwierania wyciągów szyfrowanych
  Jeśli korzystałeś z usługi wyciągów szyfrowanych, Twoje hasło się nie zmieni.
 • hasło jednorazowe sms, które prześlemy na Twój numer telefonu
  Niektóre załączniki w formie szyfrowanej (pakiet aktywacyjny, potwierdzenia zawarcia umów, niektóre wnioski – np. hipoteczny) nadal otworzysz przy pomocy hasła jednorazowego sms, które wyślemy na Twój numer telefonu.

Jak otworzyć zaszyfrowany dokument?

 • Pojedynczy plik pdf:

Otworzysz go przy użyciu dowolnej przeglądarki plików pdf (np. Adobe). Przy otwarciu pliku program poprosi Cię o wpisanie hasła. Zaraz po tym jak to zrobisz, zawartość dokumentu będzie od razu widoczna.

 • Plik pdf z załącznikami:

1. Do prawidłowego otwarcia takiego pliku będzie Ci potrzebna jedna z dwóch aplikacji Adobe Acrobat Reader lub Foxit Reader. Upewnij się że jedna z nich jest zainstalowana na Twoim urządzeniu.

2. Otwórz dokument w jednej z dwóch podanych aplikacji.

3. Wpisz hasło w wyznaczonym miejscu

4. Po wpisaniu hasła:

 • na komputerze: wybierz ikonę spinacza po lewej stronie. W panelu „Załączniki” wybierz dokument, który chcesz otworzyć. • każdy z dokumentów możesz, w łatwy sposób zapisać na dysku swojego komputera. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na wybrany załącznik, a następnie wybierz zapisz załącznik. • na smartfonie (android, IOS): kliknij w ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu, wybierz „Załączniki”, wybierz dokument który chcesz otworzyć. 

Możesz w każdej chwili zrezygnować z szyfrowania dokumentów, które od nas otrzymujesz. Jeśli to zrobisz, nadal możemy wysyłać Ci niektóre załączniki w formie szyfrowanej (pakiet aktywacyjny, dyspozycja RODO, niektóre wnioski – np. hipoteczny). Otworzysz je przy pomocy hasła jednorazowego sms, które wyślemy na Twój numer telefonu.

Zależy nam na Twoim bezpieczeństwie, dlatego zachęcamy Cię do korzystania z opcji szyfrowania dokumentów. Jest szczególnie przydatna osobom oraz podmiotom, którym zależy na zachowaniu wyjątkowej ostrożności przy dostępie do ich danych osobowych i finansowych.

 

Najczęściej zadawane pytania

1. Jak sprawdzić i zmienić hasło?

 

Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 • zaloguj się do serwisu transakcyjnego, wybierz Pomoc, Ustawienia, Wszystkie, a następnie Bezpieczeństwo, Dokumenty szyfrowane, lub
 • zaloguj się do serwisu transakcyjnego, wybierz koło zębate, Ustawienia, Bezpieczeństwo, Dokumenty szyfrowane.

 
Jeśli zmieniasz hasło, pamiętaj by składało się z co najmniej 10 znaków
Aktualne i archiwalne hasło sprawdzisz w tym samym miejscu serwisu transakcyjnego.

Hasło możesz zmienić w dowolnym momencie oraz dowolną ilość razy, pamiętaj jednak o podaniu poprzedniego hasła.

 

2. Jak mam otworzyć zaszyfrowany załącznik, jeśli do otwierania plików pdf mam ustawioną domyślną aplikację inną niż Adobe Acrobat Reader?

1. Kliknij na załączony dokument.

2. Po kliknięciu w załączniki zostaniesz poproszony o podanie hasła.

3. Aby otworzyć dokument w aplikacji Adobe Acrobat Reader należy kliknąć ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu.

4. Wybierz z listy „otwórz w…”

5. Z listy aplikacji wybierz, (wcześniej zainstalowany ze sklepu Play) Adobe Acrobat. Dokument powinien otworzyć się we właściwej aplikacji.

6. Wpisz hasło w odpowiednie pole i zatwierdź „ok”

7. Kliknij ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu.

8. Kliknij załączniki

9. Wybierz interesujący cię załącznik który chcesz otworzyć. Otwarcie wybranego załącznika nie wymaga podania hasła.