Sprawdź, jaki wskaźnik referencyjny masz zapisany w umowie. Znajdziesz go w paragrafie opisującym oprocentowanie Twojego kredytu.

 

 a/ Jeśli Twój kredyt jest oparty o wskaźnik LIBOR USD:
wskaźnik dla waluty USD będzie opracowywany i publikowany do 30.09.2024 r.

  • 3 kwietnia 2023 r. Brytyjski Organ Nadzoru Finansowego - Financial Conduct Authority podjął decyzję, że w okresie od 1.07.2023 r. do 30.09.2024 r. nadal będzie obowiązywał wskaźnik LIBOR USD, jednak będzie on opracowywany według zmienionej metodologii, jako tzw. wskaźnik syntetyczny. Zmiana nie wpływa na zapisy Twojej umowy kredytowej.

 

  • od dnia 1.10.2024 r. wskaźnik LIBOR USD przestanie być opracowywany i publikowany. Ta zmiana wymaga zmiany zapisów w Twojej umowie kredytowej.
  • zgodnie z rozporządzeniem BMR, musimy zaproponować do istniejących umów zapisy regulujące, co się stanie gdy stosowany wskaźnik referencyjny zniknie.
  • pracujemy nad rozwiązaniem i aneksem do umowy Twojego kredytu hipotecznego, który opisze nasze działania .
  • skontaktujemy się z Tobą i przekażemy Ci informacje o dalszych krokach.

 

b/ Jeśli Twój kredyt jest oparty o wskaźnik LIBOR GBP:

  • wskaźniki dla waluty GBP:

- dla tenoru (okresu) 1M i 6M – przestał być publikowany z końcem marca 2023 r.

- dla tenoru (okresu) 3M – przestanie być publikowany z końcem marca 2024 r.

  • zgodnie z rozporządzeniem BMR, musimy zaproponować do istniejących umów zapisy regulujące, co się stanie, gdy jakiś wskaźnik referencyjny zniknie.
  • przygotowaliśmy aneks do Twojej umowy kredytowej.

 

c/ Jeśli Twój kredyt jest oparty o wskaźnik LIBOR JPY i podpisałeś aneks do umowy:

od 31 grudnia 2022 r. nie używamy wskaźnika LIBOR JPY, aby określać zmiany oprocentowania Twojego kredytu. W Twoim kredycie hipotecznym wskaźnik LIBOR JPY 1M zastąpiła stopa referencyjna Banku Centralnego Japonii (Bank of Japan basic loan rate) z korektą.

 

d/ Jeśli Twój kredyt jest oparty o wskaźnik LIBOR JPY i nie podpisałeś aneksu do umowy:

  • od 31 grudnia 2022 r. wskaźnik nie jest już publikowany – jego wartość nie ulega zmianie.
  • Twój kredyt będzie cały czas oprocentowany według wartości wskaźnika LIBOR JPY 1M z 29 grudnia 2022 r. Ta data wynika z umowy kredytowej – zgodnie z jej zapisami sprawdzamy wartość stawki bazowej w przedostatnim dniu roboczym każdego miesiąca (np. grudnia). Stawka nie jest aktualizowana od stycznia 2023 r.
  • możemy go zastąpić stopą referencyjną Banku Centralnego Japonii (Bank of Japan basic loan rate) z korektą, na podstawie aneksu, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

 

Aneksy do umów opartych o LIBOR GBP i LIBOR JPY

 

Aneks jest bezpłatny, wysłaliśmy go na Twój adres korespondencyjny.

 

Jeśli nadal chcesz podpisać aneks, prosimy:

  1. zapoznaj się z naszą propozycją i przesłanym aneksem.
  2. na obu egzemplarzach zaparafuj każdą stronę oraz podpisz się na końcu. Prosimy nie wpisuj dat.
  3. przekaż nam dokumenty niezwłocznie. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy kilka rozwiązań. Dokumenty możesz:

 

bezpłatnie odesłać pocztą (korzystając z usług Poczty Polskiej) w kopercie zwrotnej, którą dołączyliśmy do przesyłki.

 

dostarczyć do dowolnej placówki mBanku. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą komplet dokumentów, które Ci wysłaliśmy.

 

przekazać bezpłatnie kurierowi. Aby go zamówić, zadzwoń na mLinię

4. Jeden z aneksów podpiszemy i odeślemy do Ciebie na adres korespondencyjny.

5. Jeśli potrzebujesz nowego kompletu dokumentów, zadzwoń na mLinię. Dokumenty wyślemy do Ciebie ponownie bez dodatkowych opłat.

Co daje Ci aneks do umowy Twojego kredytu?

Gdy podpiszesz aneks:

  • masz pewność, jak postąpimy w przyszłości w sytuacjach, gdy nie będziemy mogli stosować wskaźnika referencyjnego, którego obecnie używamy, aby obliczać oprocentowanie Twojego kredytu.
  • w Twojej umowie znajdą się klauzule ciągłości, które opisują, jaki wskaźnik alternatywny wybierzemy, gdy przestanie istnieć wskaźnik, którego obecnie używamy, aby obliczać oprocentowanie Twojego kredytu.
  • masz pewność, jak postąpimy, gdy zmieni się metoda obliczania wskaźnika.

 

Na jakiej podstawie przygotowaliśmy aneks do Twojej umowy?

Aneks jest zgodny z wymogami Rozporządzenia BMR, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniającego dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (Dz. U. UE. L. z 2016 r. poz. 171, str. 1 ze zm.). To wymogi rozporządzenia BMR zobowiązują nas do wprowadzenia klauzuli ciągłości.

Pytania i odpowiedzi

  •  

    Dlaczego muszę podpisać aneks do umowy mojego kredytu?

    • Wskaźnik dla waluty GBP jest jeszcze opracowywany jednak jego publikacja zakończy się:
      - dla tenoru (okresu) 1M i 6M – z końcem marca 2023 r.
      - dla tenoru (okresu) 3M – z końcem marca 2024 r.

       

      Wskaźnik dla waluty JPY nie jest opracowywany i publikowany od 1 stycznia 2023r. Dlatego powinniśmy wprowadzić do istniejących umów zapisy opisujące, co się stanie, gdy jakiś wskaźnik referencyjny zniknie w przyszłości. Wymagają tego od nas przepisy unijne.

      Dlatego musieliśmy przygotować aneks do Twojej umowy kredytowej

      Gdy podpiszesz aneks:

      • masz pewność, jak postąpimy w przyszłości w sytuacjach, gdy nie będziemy mogli stosować wskaźnika referencyjnego, którego obecnie używamy, aby obliczać oprocentowanie Twojego kredytu.
      • w Twojej umowie znajdą się klauzule ciągłości, które opisują, jaki wskaźnik alternatywny wybierzemy, gdy przestanie istnieć wskaźnik, którego obecnie używamy, aby obliczać oprocentowanie Twojego kredytu.
      • masz pewność, jak postąpimy, gdy zmieni się metoda obliczania wskaźnika.

       

      Aneks jest zgodny z wymogami Rozporządzenia BMR, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniającego dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (Dz. U. UE. L. z 2016 r. poz. 171, str. 1 ze zm.) To wymogi rozporządzenia BMR zobowiązują nas do wprowadzenia klauzuli ciągłości.

  •  

    Co się stanie z moim kredytem, jak nie podpiszę aneksu?

    • Wskaźnik dla waluty GBP jest jeszcze opracowywany i publikowany. Banki mogą go używać, aby obliczać oprocentowanie aktualnych kredytów. Aneks nie wpływa na zasady, według których ustalamy oprocentowanie Twojego kredytu.

      Możesz spotkać się z określeniem wskaźnika jako „syntetyczny LIBOR GBP”.

      Zastosujemy go po 31 grudnia 2021 r., aby obliczyć wysokość oprocentowania Twojego kredytu.

      Publikacja wskaźnika LIBOR GBP LIBOR zakończy się:
      - dla tenoru (okresu) 1M i 6M – z końcem marca 2023 r.
      - dla tenoru (okresu) 3M – z końcem marca 2024 r.

      Chcemy, aby nasi klienci mieli pewność, co ich czeka, gdy wskaźniki te w przyszłości znikną. Wymagają tego od nas przepisy unijne, przede wszystkim – rozporządzenie BMR w sprawie wskaźników referencyjnych

      Dlatego przygotowaliśmy aneks do Twojej umowy, który określa, jak postąpimy w takiej sytuacji.

       

      Wskaźnik dla waluty JPY nie jest opracowywany i publikowany od 1 stycznia 2023r. Jeśli nie podpiszesz aneksu, który dla Ciebie przygotowaliśmy i wysłaliśmy na Twój adres korespondencyjny, do oprocentowania Twojego kredytu przyjmiemy wartość wskaźnika LIBOR JPY 1M z 29 grudnia 2022 r i wysokość oprocentowania kredytu nie będzie ulegała zmianie. Ta data wynika z umowy kredytowej – zgodnie z jej zapisami sprawdzamy wartość stawki bazowej w przedostatnim dniu roboczym każdego miesiąca (np. grudnia), a stawka ta nie będzie aktualizowana od 2023 r.

      Brak podpisania aneksu oznacza, że nie będziemy mogli zastąpić w Twojej umowie wskaźnika LIBOR JPY 1M wskaźnikiem stopy referencyjnej Banku Centralnego Japonii (Bank of Japan basic loan rate) z korektą.

  •  

    Jak zmieni się kwota mojej raty? Jak jej wysokość będzie się kształtowała w przyszłości?

    • Po podpisaniu aneksu do umowy oprocentowanie Twojego kredytu będziemy naliczać tak, jak do tej pory – dopóki nie zmieni się obecnie stosowany wskaźnik referencyjny.

       

      Publikacja wskaźnika LIBOR GBP LIBOR zakończy się:

      - dla tenoru (okresu) 1M i 6M – z końcem marca 2023 r.

      - dla tenoru (okresu) 3M – z końcem marca 2024 r.

       

      Wiemy, że wskaźnik JPY nie jest opracowywany i publikowany od 1 stycznia 2023r. Jeśli podpisałeś aneks do umowy – oprocentowanie Twojego kredytu będzie zależało od wysokości stopy referencyjnej Banku Centralnego Japonii (Bank of Japan basic loan rate) z korektą, jaka będzie obowiązywała w dniu sprawdzenia stopy bazowej zgodnie z zapisami umowy kredytowej. Korektę obliczymy dopiero po publikacji wartości wskaźnika stopy referencyjnej Banku Centralnego Japonii w 2023 r.

      Jeśli nie podpisałeś aneksu - Twój kredyt będzie cały czas oprocentowany według wartości wskaźnika LIBOR JPY 1M z 29 grudnia 2022 r. Ta data wynika z umowy kredytowej – zgodnie z jej zapisami sprawdzamy wartość stawki bazowej w przedostatnim dniu roboczym każdego miesiąca (np. grudnia), a stawka ta nie będzie aktualizowana od 2023 r.

  •  

    Co zmieni się w moim kredycie, gdy podpiszę aneks do umowy?

    • Gdy podpiszesz aneks w Twojej umowie znajdą się klauzule ciągłości, które opisują, jaki wskaźnik alternatywny wybierzemy, gdy przestanie istnieć wskaźnik, którego obecnie używamy, aby obliczać oprocentowanie Twojego kredytu.

      Do zaproponowania wprowadzenia klauzuli ciągłości zobowiązują nas wymogi rozporządzenia BMR, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniającego dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (Dz. U. UE. L. z 2016 r. poz. 171, str. 1 ze zm.)

  •  

    Dostałem komunikat, ale nie otrzymałem aneksu pocztą?

    • Aneks do Twojej umowy kredytu wysłaliśmy pocztą na adres korespondencyjny. Jeśli minęło co najmniej 14 dni od dnia, w którym otrzymałeś komunikat o aneksie i dalej nie masz aneksu, zweryfikuj swoje dane adresowe w banku i zadzwoń na mLinię. Dokumenty wyślemy do Ciebie ponownie bez dodatkowych opłat.

Jeśli masz pytania, chętnie na nie odpowiemy. Możesz porozmawiać z nami:

 

O wskaźnikach referencyjnych możesz poczytać na:

 

https://www.mbank.pl/pomoc/akty-prawne/wskazniki/