PSD2 - co to znaczy dla Ciebie?

 

Bezpieczeństwo

 

Twoje finanse będą jeszcze bezpieczniejsze

Od 14 września wprowadzamy tzw. silne uwierzytelnienie – czyli dodatkowe zabezpieczenie przy dostępie do Twojego konta oraz dla Twoich transakcji płatniczych. Dlatego do serwisu transakcyjnego zalogujesz się standardowo hasłem i loginem. Jednak logowanie to potwierdzisz dodatkowo kodem z SMS lub za pomocą mobilnej autoryzacji w naszej aplikacji mobilnej. W ten sposób spełniamy wymogi nowej dyrektywy, która poprawia bezpieczeństwo Twoich finansów.

 

Rezygnujemy z autoryzacji za pomocą papierowej listy haseł jednorazowych (TAN)

Zmienimy zasady autoryzacji. Zachęcamy Cię do potwierdzania operacji za pomocą nowoczesnych sposobów autoryzacji:

  • haseł SMS lub
  • mobilnej autoryzacji w naszej aplikacji mobilnej.

W 2019 r. wycofujemy listy haseł jednorazowych, ponieważ nie spełniają warunków dyrektywy PSD2 (art. 32i znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych).

Dlatego, od końca lutego 2019 r. nie zamówisz i nie aktywujesz w serwisie transakcyjnym list haseł jednorazowych, nie zmienisz też na nie formy autoryzacji. Możesz to nadal zrobić na mLinii lub w naszej placówce.

 

14 września 2019 r.  to data ważna dla nas wszystkich.
Listy haseł jednorazowych stracą ważność 14 września 2019 r. Od tej daty nie tylko nie zlecisz przelewu ani żadnej operacji za ich pomocą, ale nie zalogujesz się też na swoje konto w serwisie transakcyjnym. Dlaczego? Właśnie od 14 września wprowadzamy tzw. silne uwierzytelnienie.
Dlatego jeśli korzystasz jeszcze z listy haseł jednorazowych, zachęcamy Cię, by jak najszybciej przejść na nowe sposoby autoryzacji. Przeczytaj więcej o mobilnej autoryzacji

 

 

 

Płatności oraz karty

 

Nowe zasady przy kosztach przelewów zagranicznych

Do odbiorców w Europejskim Obszarze Gospodarczym zrobisz przelew tylko z opcją kosztów SHA (kiedy koszty przelewu pokrywacie Ty i odbiorca przelewu). Natomiast do odbiorców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zrobisz przelew z opcją OUR (kiedy Ty pokrywasz wszystkie koszty przelewu) lub SHA.

 

Większa kontrola Twoich płatności kartą

Często rezerwujesz pokoje hotelowe, wynajmujesz samochód lub skuter? Wtedy zdarza się, że dokładna kwota Twojej transakcji nie jest znana z góry. Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o usługach płatniczych, odbiorca płatności może zablokować środki na Twojej karcie dopiero po tym, jak zatwierdzisz dokładną kwotę transakcji. Dzięki temu masz większą kontrolę nad Twoimi wydatkami.

 

Ograniczona odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje płatnicze

Jeśli zgubisz kartę, telefon lub inne urządzenie, którym płacisz, zgłoś nam to jak najszybciej. Jeśli to zrobisz, wciąż odpowiadasz za nieautoryzowane transakcje, ale w ograniczonym zakresie. Przed PSD2 odpowiadałeś do 150 euro, a teraz – do 50 euro niezależnie od tego, czy jest to transakcja zbliżeniowa czy inna). Jeżeli masz naszą kartę kredytową, my odpowiadamy już od pierwszej nieautoryzowanej transakcji.

 

Reklamacje

 

Szybsza odpowiedź na reklamację transakcji płatniczej

Z 30 dni kalendarzowych do 15 dni roboczych skrócił się czas, w którym rozpatrujemy Twoją reklamację. Jeśli sprawa będzie bardziej skomplikowana to poinformujemy cię o tym. Dostaniesz wtedy odpowiedź na reklamację maksymalnie do 35 dni roboczych (poprzednio to 60 dni kalendarzowych).

 

 

Nowe usługi płatnicze oraz API

 

mBank API

API to mechanizm, który pozwala firmom zewnętrznym (dostawcom usług- ang. third party provider/TPP)  świadczyć nowe usługi, korzystając z danych z innych banków (w tym mBanku). My też możemy być takim dostawcą. Dzięki temu będą powstawały nowe, innowacyjne usługi i produkty. Wszystko to z zachowaniem bezpieczeństwa danych i pieniędzy klientów. Przykładowo, jeśli masz kilka rachunków w różnych bankach, będziesz mógł je wkrótce przeglądać w jednym wybranym miejscu. Taki podgląd pomoże Ci zarządzać domowym budżetem. Będziesz również mógł skorzystać z  płatności bezpośrednio z Twoich rachunków, dzięki usługom jakie przygotują tzw. dostawcy trzeci (TPP).  Zawsze potrzebna na to będzie Twoja wyraźna zgoda. Jako Twój bank będziemy dbać o bezpieczeństwo wymiany tych informacji.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mBank API, zapraszamy na stronę, którą stworzyliśmy specjalnie dla deweloperów i osób zainteresowanych technicznym obliczem PSD2.