artykuł

8 min.

Rynek pierwotny a wtórny - jakie są różnice?

ostatnia aktualizacja:

Rynek pierwotny a wtórny, czyli wszystko, co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania.

Od dłuższego czasu szukasz idealnej nieruchomości dla siebie, ale wciąż masz problem z wyborem tej jedynej? Zanim zdecydujesz, warto przeanalizować charakterystykę nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego. To podstawy, zanim w ogóle zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny. Przejrzyj poradnik i zobacz, co to jest rynek pierwotny i czym różni się od wtórnego.

 

Co to jest rynek pierwotny i wtórny?

Kiedy zaczniesz szukać nieruchomości dla siebie, prawdopodobnie zaczniesz zastanawiać się, czym jest rynek pierwotny i wtórny. To dwa istotne pojęcia, które trzeba rozróżniać.  

Rynek pierwotny, zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska), jest to pierwsze wprowadzenie nieruchomości do obrotu (bibliografia punkt 1).

Jeśli chodzi o nieruchomości z rynku pierwotnego, musisz liczyć się z tym, że taki rodzaj obiektów mieszkalnych i użytkowych kupisz bezpośrednio od dewelopera lub inwestora.  

Rynek wtórny obejmuje nieruchomości, które już wcześniej wprowadzono na rynek, czyli były sprzedane i użytkowane. W tym przypadku kupujesz lokal mieszkalny od osoby prywatnej lub firmy, która była właścicielem.  

Zanim zaczniesz składać wnioski o kredyty hipoteczne, ustal warunki kupna nieruchomości, jej wartość oraz status pochodzenia – z rynku wtórnego lub pierwotnego. Jeśli kupujesz lokal od dewelopera, bank poprosi Cię o kilka dokumentów. Jakich? Mogą to być: prospekt informacyjny, świadectwo oddania nieruchomości do użytkowania, a także kopia umowy wstępnej z wyszczególnieniem wpłaty początkowej.

 

Rynek pierwotny – co to znaczy i czego się spodziewać?

Kiedy mniej więcej wiesz, co to znaczy rynek pierwotny i wtórny, możesz swobodnie zacząć poszukiwania nieruchomości dla siebie. Zanim zdecydujesz, czy kupić z mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, dowiedz się, czego możesz się spodziewać.  

W praktyce, na rynku pierwotnym kupujesz nieruchomości bezpośrednio od dewelopera, jesteś pierwszym właścicielem/właścicielką i oszczędzasz 2% na podatku PCC od zakupu nieruchomości. Zyskujesz też spokój, bo wszelkie wady budowlane deweloper naprawi z tytułu rękojmi do 5 lat od momentu zakupu.

Ciekawostka

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny lokali mieszkalnych w III kwartale 2024 roku wzrosły aż o 14,4% w porównaniu do roku poprzedniego (bibliografia punkt 2).

 

Zalety i wady zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

Kiedy wybierzesz nieruchomość z rynku pierwotnego, możesz zyskać:

  • lokal do wykończenia zgodnie z własnymi preferencjami, 

  • nie zapłacisz podatku PCC, 

  • niższe koszty eksploatacji ze względu na zupełnie nowe instalacje i energooszczędne rozwiązania, 

  • gwarancję dewelopera do 5 lat od momentu zakupu.

 
W praktyce domy i mieszkania z rynku pierwotnego to szansa na efektywniejsze systemy grzewcze, dobrą izolację oraz nowoczesny design nieruchomości. 
Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego ma też wady. Trzeba liczyć się z ryzykiem opóźnienia w realizacji inwestycji po stronie dewelopera. Potencjalne problemy to: 

  • masz więcej formalności do załatwienia, np. odbiory techniczne, 

  • musisz podpisać umowy na media i założyć liczniki

  • możesz dłużej czekać na wprowadzenie – często deweloperzy sprzedają jeszcze tzw. „dziury w ziemi

 

Rynek wtórny - co to jest i jak wygląda zakup takiego mieszkania?

Nieruchomości na rynku wtórnym to lokale, które były już użytkowane, ale mogą być też obciążone hipoteką. Oczywiście możesz je kupić. Licz się też z tym, że wiele nieruchomości może nadawać się do generalnego remontu. Jednak zdarzają się i takie, które ktoś sprzedaje w pełni wyremontowane, a nawet i wyposażone. Dla lokali z rynku wtórnego w całkowitym kosztorysie istotną rolę odgrywa lokalizacja.

Przykład. Jeśli mieszkanie znajduje się w centrum dużego miasta, wtedy cena zakupu będzie dość wysoka, nawet gdyby stan nieruchomości nadawał się do całkowitego remontu.

Zanim zdecydujesz się na mieszkanie lub dom, należy wiedzieć więc, czym jest rynek wtórny. Rozważ wady i zalety kupna nieruchomości z drugiej ręki. Przeanalizuj swój budżet oraz to, czy chcesz wprowadzić się od razu, czy czekać na ewentualny remont. W ten sposób łatwiej zdecydujesz i wybierzesz miejsce, które odpowiada Twoim oczekiwaniom – także tym finansowym.

 

Plusy i minusy mieszkań z drugiej ręki - kluczowe atuty mieszkań z rynku wtórnego

Nieruchomości są: 

  • często gotowe do zamieszkania od ręki (z wyjątkiem tych do generalnego remontu), 

  • w okolicy jest już dobrze rozbudowana infrastruktura – sklepy, przedszkola, szkoły, komunikacja miejska, 

  • często dobrze wyposażone w meble i sprzęt RTV oraz AGD.

Dodatkowo na rynku wtórnym masz spory potencjał negocjacyjny. Jeśli kupujesz od prywatnego właściciela, prawdopodobnie uda Ci się wynegocjować lepszą cenę niż bezpośrednio u dewelopera. 

Na rynku wtórnym mogą pojawić się jednak komplikacje. Musisz liczyć się z tym, że budynek ma starsze instalacje, np. elektryczne, które wymagają remontu. Lokale mogą mieć też ukryte wady, a na nieruchomość nie masz żadnej gwarancji.
Pamiętaj! Jeśli kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego, gdy jest to kolejna nieruchomość, trzeba opłacić podatek PCC. Podatek wynosi 2% wartości mieszkania lub domu. To oznacza, że za nieruchomość o wartości 300 000 złotych zapłacisz do urzędu skarbowego 6000 złotych podatku.

Od 31 sierpnia 2023 r. osoby, które kupują swoje pierwsze mieszkanie lub dom z rynku wtórnego są zwolnione z obowiązku zapłaty 2% podatku PCC (bibliografia punkt 3).
Zwolnienie dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które nie miały wcześniej żadnej nieruchomości mieszkalnej, ani w formie własności, ani jako spółdzielcze własnościowe prawo – z wyjątkiem udziału nabytego w drodze dziedziczenia, nie większego niż 50%.

Ulgą objęty jest zakup lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do takiej nieruchomości. Warunkiem jest, by wszyscy kupujący spełniali kryteria zwolnienia – w przeciwnym razie podatek trzeba będzie zapłacić. 

 

Rynek pierwotny a wtórny - różnice, które mają znaczenie

W praktyce podział na rynek pierwotny i wtórny wynika z przepisów dotyczących opodatkowania nieruchomości, a także ze sposobu i terminów oddania ich do użytkowania.

Tabela 1: Porównanie cech rynku wtórnego i pierwotnego. 

Kwestia Rynek pierwotny Rynek wtórny 
Sprzedający Deweloper Osoba prywatna lub firma
Stan mieszkania Stan deweloperski (do wykończenia) Zazwyczaj wykończone
Podatek PCC Brak (0%)  Przy niespełnieniu warunków zwolnienia – 2% wartości nieruchomości
Kredyt hipoteczny Możliwość połączenia z kredytem na wykończenieCzęsto bez dodatkowego finansowania 
Dodatkowe koszty Wykończenie, wyposażenieEwentualny remont, odświeżenie 
Czas do zamieszkania Zależny od etapu budowyNajczęściej od razu po zakupie 
Forma zakupu Umowa deweloperska, akt notarialny przenoszący własnośćAkt notarialny własności przy zakupie 
Ryzyko opóźnieńTak – budowa może się wydłużyćZazwyczaj brak 
Kwestia Rynek pierwotny Rynek wtórny 
Sprzedający Deweloper Osoba prywatna lub firma
Stan mieszkania Stan deweloperski (do wykończenia) Zazwyczaj wykończone
Podatek PCC Brak (0%)  Przy niespełnieniu warunków zwolnienia – 2% wartości nieruchomości
Kredyt hipoteczny Możliwość połączenia z kredytem na wykończenieCzęsto bez dodatkowego finansowania 
Dodatkowe koszty Wykończenie, wyposażenieEwentualny remont, odświeżenie 
Czas do zamieszkania Zależny od etapu budowyNajczęściej od razu po zakupie 
Forma zakupu Umowa deweloperska, akt notarialny przenoszący własnośćAkt notarialny własności przy zakupie 
Ryzyko opóźnieńTak – budowa może się wydłużyćZazwyczaj brak 

Źródło: Opracowanie własne. 

W związku z kupnem mieszkania z rynku pierwotnego musisz liczyć się z nieco większą liczbą formalności do załatwienia. To istotne, szczególnie gdy chcesz starać się o kredyt hipoteczny. Na rynku wtórnym możesz sporo zaoszczędzić na cenie transakcji, ale licz się z koniecznością przeprowadzenia (często generalnego) remontu.

Jeśli natomiast interesuje Cię oferta na kredyt na nieruchomość energooszczędną, wtedy warto brać pod uwagę wyłącznie oferty mieszkań i domów z rynku pierwotnego – bezpośrednio od dewelopera.

 

Główne różnice w procesie zakupu rynek wtórny a pierwotny

W przypadku rynku pierwotnego transakcja najczęściej rozpoczyna się od zawarcia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Jest ona regulowana Ustawą z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Deweloper jest wtedy zobowiązany do prowadzenia rachunku powierniczego i przekazania dokumentów dotyczących inwestycji.

Na rynku wtórnym umowa sprzedaży zawierana jest bezpośrednio u notariusza, a przedmiotem transakcji jest lokal z uregulowanym stanem prawnym – musi być ujawniony w księdze wieczystej.  

Koszty dodatkowe około zakupowe różnią się głównie ze względu na możliwy podatek PCC – 2% wartości rynkowej nieruchomości obowiązuje wyłącznie przy zakupie z rynku wtórnego. Rynek pierwotny jest z tego podatku zwolniony.

 

Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego - różnice i formalności

W przypadku rynku pierwotnego kredyt otrzymasz zazwyczaj w transzach, zgodnie z harmonogramem budowy przedstawionym przez dewelopera. Przy transakcji na rynku wtórnym, pieniądze trafiają jednorazowo do sprzedającego. W obu przypadkach bank wymaga podobnych dokumentów, ale dla rynku pierwotnego konieczne są dodatkowe załączniki, takie jak umowa deweloperska czy pozwolenie na budowę.

Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny na rynek pierwotny i wtórny – w obu przypadkach bank wymaga wkładu własnego, zabezpieczenia finansowania na hipotece, a także zrealizowanych odbiorów technicznych lokalu.

W obu przypadkach obowiązkowa jest umowa ubezpieczenia nieruchomości. Dla banku to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek zniszczenia lokalu, np. wskutek klęsk żywiołowych, pożaru czy zalania.

 

Rynek pierwotny czy wtórny – co się bardziej opłaca? Podsumowanie

Kiedy wybierasz między rynkiem pierwotnym a wtórnym, bierz pod uwagę swoje potrzeby, plany i możliwości finansowe. Nowe mieszkanie to brak podatku PCC i nowoczesne technologie, ale możesz dłużej czekać na nieruchomość.  

Nieruchomość z rynku wtórnego daje Ci możliwość szybkiego zamieszkania i często lepszej lokalizacji, ale musisz liczyć się z remontem. Zanim zdecydujesz, policz wszystkie koszty i sprawdź, co naprawdę się opłaca w Twoim przypadku.

Potrzebujesz finansowania na zakup mieszkania? Sprawdź ofertę kredytu hipotecznego w mBanku – pomożemy Ci wybrać najlepszą opcję i przejść przez cały proces krok po kroku. 
 
Bibliografia: 

  1. Ustawa z dnia 20 maja 2021 r., o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, (Dz. U. 2021 poz. 1177.). 
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001177/T/D20211177L.pdf

  2. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Kupno mieszkania lub domu na rynku wtórnym bez podatku PCC, gov.pl. 
    https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/kupno-mieszkania-lub-domu-na-rynku-wtornym-bez-podatku-pcc

  3. GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w 3 kwartale 2024 r., 09.01.2025 r., [data dostępu: 16.04.2025 r.]. 
    https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5464/12/25/1/wskazniki_cen_lokali_mieszkalnych_w_iii_kw._2024_r..pdf 

to może Cię zainteresować

promocja
kredyt hipoteczny - grafika

kredyt hipoteczny

  • 0% prowizji za udzielenie i wcześniejszą częściową spłatę

  • oprocentowanie zmienne lub okresowo stałe na 5 lat (RRSO 7,62%)

  • promocja trwa do 9.07.2025 r.

sprawdź
promocja
kredyt hipoteczny na nieruchomość energooszczędną - grafika

kredyt hipoteczny na nieruchomość energooszczędną

  • dodatkowe obniżenie marży lub oprocentowania o 0,20 p.p.

  • finansowanie nieruchomości z niskim zużyciem energii (RRSO 7,62%)

  • promocja trwa do 9.07.2025 r.

sprawdź
promocja
pożyczka hipoteczna - grafika

pożyczka hipoteczna na dowolny cel

  • oparta na zabezpieczeniu w postaci nieruchomości (RRSO 9,12%)

  • promocja trwa do 9.07.2025 r.

sprawdź

Nota prawna

To nie jest oferta. Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty. mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem.

Przykład reprezentatywny dla kredytu hipotecznego/budowlano-hipotecznego w ofercie promocyjnej „Mieszkanie na zawsze-edycja 5” z oprocentowaniem zmiennym, przy następujących założeniach: Kwota kredytu (netto): 510 000 zł; Wysokość raty: 3 835,45 zł; Okres kredytu: 300 miesięcy; Rodzaj raty: równa; Czy kredyt jest w promocji? tak; Marża: 1,84%; WIBOR 3M: 5,86%; Oprocentowanie nominalne: 7,70%; Typ nieruchomości: Lokal mieszkalny; Szacowana wartość nieruchomości: 640 000 zł; Odsetki od kredytu: 640 635,83 zł; Prowizja jednorazowa za udzielenie kredytu: 0,00%; Stawka za ubezpieczenie na życie – za pierwsze 5 lat 0,05% od salda kredytu czyli kwota 14 733,87 zł; Opłata za ocenę nieruchomości: 400 zł; Stawka ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych (stała przez cały okres kredytowania). Wysokość Twojej składki wyliczymy, gdy przystąpisz do ubezpieczenia (zanim uruchomimy kredyt). Poglądowa wartość to 4218zł. Aby ją obliczyć, założyliśmy, że ubezpieczysz w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A mieszkanie o wartości 640 000 zł. Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) – jednorazowo 19 zł; Całkowity koszt kredytu: 662 976,83zł; Całkowita kwota do zapłaty: 1 172 976,83zł: RRSO: 8,42% Kalkulacja została dokonana na dzień 10.04.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie ze sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym wysokości kwoty zadłużenia.

Przykład reprezentatywny dla pożyczki hipotecznej w ofercie promocyjnej „ Mieszkanie na zawsze-edycja 5” z oprocentowaniem zmiennym, przy następujących założeniach: Kwota pożyczki (netto): 280 000 zł; Wysokość raty: 2 530,05zł; Okres pożyczki: 240 miesiące; Rodzaj raty: równe; Czy pożyczka jest w promocji? tak; Marża 3,20%; WIBOR 3M na dzień sporządzenia przykładu 5,86%; Oprocentowanie nominalne 9,06% Typ nieruchomości: Lokal mieszkalny; Szacowana wartość nieruchomości: 400 000 zł; Odsetki od pożyczki: 327 210,33; Prowizja jednorazowa za udzielenie pożyczki: 0,00%; Stawka za ubezpieczenie na życie – za pierwsze 5 lat 0,05% od salda pożyczki czyli kwota 8 016,80zł; Opłata za ocenę nieruchomości: 400 zł; Stawka ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych (stała przez cały okres kredytowania) Wysokość Twojej składki wyliczymy, gdy przystąpisz do ubezpieczenia (zanim uruchomimy kredyt). Poglądowa wartość to 3 374,40 zł. Aby ją obliczyć, założyliśmy, że ubezpieczysz w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A mieszkanie o wartości 400 000zł. Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) –jednorazowo 19 zł; Całkowity koszt pożyczki: 338 975,48 zł ;Całkowita kwota do zapłaty: 618 975,48 zł; RRSO: 9,92% Kalkulacja została dokonana na dzień 10.04.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie ze sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym wysokości kwoty zadłużenia.

Przykład reprezentatywny dla kredytu hipotecznego w ofercie promocyjnej „Chcę tu zamieszkać na stałe - edycja 5” z oprocentowaniem okresowo stałym, przy następujących założeniach: Kwota kredytu 510 000zł ;Wysokość raty: 3 317,18 zł; Okres kredytu 300 miesięcy; Rodzaj raty równa; Czy kredyt w promocji? tak; Oprocentowanie stałe przez 5 lat 6,10%; Marża po 5 latach 1,84%; WIBOR 3M na dzień sporządzenia przykładu 5,86%; Oprocentowanie stałe nominalne 6,10%; Typ nieruchomości Lokal mieszkalny; Szacowana wartość nieruchomości 640 000 zł; Odsetki od kredytu 590 600,01 zł; Prowizja jednorazowa za udzielenie kredytu 0,00% ;Stawka za ubezpieczenie na życie – za pierwsze 5 lat 0,05% od salda kredytu czyli kwota 14 590,78 zł; Opłata za ocenę nieruchomości 400 zł; Stawka ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych (stała przez cały okres kredytowania) Wysokość Twojej składki wyliczymy, gdy przystąpisz do ubezpieczenia (zanim uruchomimy kredyt). Poglądowa wartość to 4 218,00 zł. Aby ją obliczyć, założyliśmy, że ubezpieczysz w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A mieszkanie o wartości 640 000 zł; Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) – jednorazowo 19 zł; Całkowity koszt kredytu 612 797,79 zł ;Całkowita kwota do zapłaty 1 122 797,79 zł; RRSO 7,62%; Kalkulacja została dokonana na dzień 29.04.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Przykład reprezentatywny dla pożyczki hipotecznej w propozycji promocyjnej „Chcę tu zamieszkać na stałe - edycja 5”  z oprocentowaniem okresowo stałym, przy następujących założeniach: Kwota pożyczki (netto): 280 000 zł; Wysokość raty: 2 291,75 zł; Okres pożyczki: 240 miesiące; Rodzaj raty: równe; Czy pożyczka jest w promocji? tak; Oprocentowanie stałe przez 5 lat 7,71%; Marża po 5 latach 3,20%; WIBOR 3M na dzień sporządzenia przykładu 5,86%; Oprocentowanie stałe nominalne 7,71%; Typ nieruchomości: Lokal mieszkalny; Szacowana wartość nieruchomości: 400 000 zł; Odsetki od pożyczki: 304 661,20 zł; Prowizja jednorazowa za udzielenie pożyczki: 0,00%; Stawka za ubezpieczenie na życie – za pierwsze 5 lat 0,05% od salda pożyczki czyli kwota 7 904,38 zł; Opłata za ocenę nieruchomości: 400 zł; Stawka ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych (stała przez cały okres kredytowania) Wysokość Twojej składki wyliczymy, gdy przystąpisz do ubezpieczenia (zanim uruchomimy kredyt). Poglądowa wartość to 2 788,80 zł. Aby ją obliczyć, założyliśmy, że ubezpieczysz w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A mieszkanie o wartości 400 000zł. Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) –jednorazowo 19 zł; Całkowity koszt pożyczki: 315 773,38 zł ; Całkowita kwota do zapłaty: 595 773,38 zł; RRSO: 9,12%; Kalkulacja została dokonana na dzień 29.04.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie ze sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym wysokości kwoty zadłużenia

Przykład reprezentatywny dla pożyczki hipotecznej w propozycji standardowej z oprocentowaniem okresowo stałym, przy następujących założeniach: Kwota pożyczki (netto): 280 000 zł; Wysokość raty: 2 648,48 zł; Okres pożyczki: 240 miesiące; Rodzaj raty: równe; Czy pożyczka jest w promocji? nie; Oprocentowanie stałe przez 5 lat 9,71%; Marża po 5 latach 5,20%; WIBOR 3M na dzień sporządzenia przykładu 5,86%; Oprocentowanie stałe nominalne 9,71%; Typ nieruchomości: Lokal mieszkalny; Szacowana wartość nieruchomości: 400 000 zł;  Odsetki od pożyczki: 393 268,48 zł; Prowizja jednorazowa za udzielenie pożyczki: 0,00%; Stawka za ubezpieczenie na życie – za pierwsze 5 lat: brak; Opłata za ocenę nieruchomości: 400 zł; Stawka ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych (stała przez cały okres kredytowania) Wysokość Twojej składki wyliczymy, gdy przystąpisz do ubezpieczenia (zanim uruchomimy kredyt). Poglądowa wartość to 2 788,80 zł. Aby ją obliczyć, założyliśmy, że ubezpieczysz w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A mieszkanie o wartości 400 000zł. Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) –jednorazowo 19 zł; Całkowity koszt pożyczki: 396 476,28 zł ;Całkowita kwota do zapłaty: 676 476,28 zł; RRSO: 10,92%; Kalkulacja została dokonana na dzień 29.04.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie ze sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym wysokości kwoty zadłużenia

Przykład reprezentatywny dla pożyczki hipotecznej w ofercie standardowej z oprocentowaniem zmiennym, przy następujących założeniach: Kwota pożyczki (netto): 902.300 zł; Wysokość raty: 11.511,85 zł; Okres pożyczki: 192 miesiące; Rodzaj raty: malejąca; Czy pożyczka jest w promocji? nie; Marża: 3,20%; WIBOR 3M: 5,86%; Oprocentowanie nominalne: 9,06%; Typ nieruchomości: Lokal mieszkalny; Szacowana wartość nieruchomości: 1 700 000 zł; Odsetki od pożyczki: 657.393,10 zł; Prowizja jednorazowa za udzielenie pożyczki: 0,00%; Stawka za ubezpieczenie na życie – za pierwsze 5 lat: brak; Opłata za ocenę nieruchomości: 300zł; Wysokość składki za ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych wyliczana w oparciu o oświadczenie klienta i średnio wynosi:  400 zł rocznie. Poglądowa wartość ubezpieczenia za cały okres kredytowania to 6.400,00 zł. Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) –jednorazowo 19 zł; Całkowity koszt pożyczki: 663.812,10 zł; Całkowita kwota do zapłaty: 1.566.112,10 zł; RRSO: 9,53% Kalkulacja została dokonana na dzień 10.04.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie ze sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym wysokości kwoty zadłużenia.

Przykład reprezentatywny dla kredytu hipotecznego w ofercie standardowej z oprocentowaniem zmiennym, przy następujących założeniach: Kwota kredytu (netto): 883.680,00 zł; Wysokość raty: 9.838,58 zł; Okres kredytu: 212 miesięcy; Rodzaj raty: malejąca; Czy kredyt jest w promocji? nie; Marża: 1,84%; WIBOR 3M: 5,86%; Oprocentowanie nominalne: 7,70%; Typ nieruchomości: Lokal mieszkalny; Szacowana wartość nieruchomości: 1.200.000 zł;  Odsetki od kredytu: 603.885,08 zł; Prowizja jednorazowa za udzielenie kredytu: 0,00%; Stawka za ubezpieczenie na życie – za pierwsze 5 lat: brak; Opłata za ocenę nieruchomości: 300zł; Wysokość składki za ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych wyliczana w oparciu o oświadczenie klienta i średnio wynosi:  400 zł rocznie. Poglądowa wartość ubezpieczenia za cały okres kredytowania to 7.200,00 zł. Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) –jednorazowo 19 zł; Całkowity koszt kredytu 611.104,08 zł ; Całkowita kwota do zapłaty: 1.494.784,08 zł; RRSO: 8,07% Kalkulacja została dokonana na dzień 10.04.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie ze sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym wysokości kwoty zadłużenia.

Przykład reprezentatywny dla kredytu hipotecznego w ofercie standardowej z oprocentowaniem okresowo stałym, przy następujących założeniach: Kwota kredytu 883.680 zł; Wysokość raty 6.819,75 zł; Okres kredytu 212 miesięcy; Rodzaj raty równe; Czy kredyt w promocji? nie; Oprocentowanie stałe przez 5 lat 6,10%; Marża po 5 latach 1,84%; WIBOR 3M na dzień sporządzenia przykładu: 5,86%; Oprocentowanie stałe nominalne 6,10%; Typ nieruchomości Lokal mieszkalny; Szacowana wartość nieruchomości 1 200 000,00 zł; Odsetki od kredytu 656.295,33 zł; Prowizja jednorazowa za udzielenie kredytu 0,00% ; Stawka za ubezpieczenie na życie – za pierwsze 5 lat: brak; Opłata za ocenę nieruchomości: 300 zł; Wysokość składki za ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych wyliczana w oparciu o oświadczenie klienta i średnio wynosi:  400 zł rocznie. Poglądowa wartość ubezpieczenia za cały okres kredytowania to 7.200,00 zł; Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) – jednorazowo 19zł; Całkowity koszt kredytu 663.514,33 zł ; Całkowita kwota do zapłaty 1.547.194,33 zł; RRSO 7,12%; Kalkulacja została dokonana na dzień 29.04.2025 r. na reprezentatywnym przykładzie

To nie jest oferta. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na https://www.mbank.pl/slowniczek/

Jeśli pozytywnie ocenimy Twoją zdolność kredytową, otrzymasz kredyt hipoteczny w mBanku. Warunkiem zawarcia umowy jest brak zastrzeżonego nr PESEL. Weryfikacja nastąpi w państwowej publicznej bazie danych, którą jest Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL. Więcej informacji znajdziesz na www.mbank.pl/zastrzezenie-numeru-pesel/  Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z kredytem hipotecznym lub pożyczką hipoteczną w mBanku S.A. znajdują się: w Regulaminie udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz w Regulaminie promocji kredytu hipotecznego „Chcę tu zamieszkać na stałe - edycja 5” i w regulaminie promocji kredytu hipotecznego  „Mieszkanie na zawsze-edycja 5” dostępnych na https://www.mbank.pl/pomoc/dokumenty/oferta-indywidualna/promocje/

To nie jest oferta. Ubezpieczycielem jest UNIQA TU S A. z siedzibą w Warszawie. mBank S 

Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu, w tym wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności, znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Nieruchomości na stronie https://www.mbank.pl/indywidualny/ubezpieczenia/ubezpieczenia-nieruchomosci/nieruchomosci/ 

Formuła ubezpieczenia All Risk gwarantuje Ci ochronę od większości ryzyk. To, czego nie obejmuje ochrona ubezpieczeniowa, wynika z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na https://www.mbank.pl/slowniczek  

Nota prawna obowiązuje na 20.05.2025 r.


wyniki wyszukiwania