Co daje Ci oprocentowanie stałe przez 5 lat

 • przez 5 lat masz pewność, że na Twoją ratę, nie będzie wpływała zmienna stawka WIBOR

 • 0 zł - opłata za aneks dotyczący zmiany oprocentowania na okresowo stałe

 • brak opłaty za zmianę oprocentowania

 • brak prowizji za wcześniejszą spłatę w okresie pierwszych 5 lat

Propozycja zmiany oprocentowania jest dla Ciebie, jeśli:

 • do spłaty kredytu pozostało Ci więcej niż 5 lat i 2 miesiące

 • wypłaciliśmy Ci już wszystkie transze kredytu

 • nie odroczyłeś spłaty rat (możesz zmienić oprocentowanie, gdy skończy się okres karencji/wakacji kredytowych)

 • Twój kredyt jest w PLN

 • spełniłeś wszystkie warunki umowy

Zobacz, jak przebiega proces zmiany oprocentowania

Zapoznajesz się z symulacją. Na jej podstawie składasz wniosek o zamianę oprocentowania.

Decyzję otrzymasz od razu na adres e-mail oraz w serwisie transakcyjnym.

Nie badamy zdolności kredytowej i nie wymagamy żadnych dokumentów.

Decyzja jest ważna 14 dni. W  tym czasie możesz podpisać aneks lub zrezygnować z wniosku.

Aneks do umowy podpiszesz elektronicznie lub w placówce.

Na wniosku powiemy Ci, czy Twoja umowa może być aneksowana elektronicznie.

Zmienimy Twoje oprocentowanie, gdy podpiszesz aneks.

Otrzymasz powiadomienie e-mail o zakończonym wniosku.

Wniosek możesz złożyć tak, jak Ci wygodnie

kliknij Finanse > Kredyty > Pokaż wszystkie > Masz kredyt hipoteczny w PLN

+48 42 6 300 800

Klienci Private Banking

801 637 666

Pytania i odpowiedzi

 •  

  Jaka jest różnica między zmiennym a stałym oprocentowaniem?

  • Oprocentowanie zmienne składa się z marży banku i stawki referencyjnej. Jego wysokość w trakcie spłaty kredytu zależy od aktualnej wartości stawki referencyjnej.  Jeśli stawka referencyjna rośnie, rata Twojego kredytu również rośnie. Jeśli stawka referencyjna maleje, rata Twojego kredytu zmniejsza się. W umowie kredytu znajdziesz stawkę wg której liczymy Twoje oprocentowanie zmienne.

   Oprocentowanie stałe przez 5 lat nie zmienia się, jeśli rośnie lub maleje stawka referencyjna. W tym czasie rata Twojego kredytu jest stała.

 •  

  Dlaczego decyzję o stałym oprocentowania należy przemyśleć?

   • Jeśli wybierzesz oprocentowanie stałe, dopiero po 5 latach możesz wrócić do oprocentowania zmiennego.
   • Jeśli wybierzesz oprocentowanie zmienne, po uruchomieniu kredytu w całości, będziesz mógł złożyć wniosek o zmianę oprocentowania na stałe przez 5 lat.
   • Z oprocentowaniem stałym nie ponosisz ryzyka zmiennych stóp procentowych, Twoja rata jest stała przez 5 lat. Masz pewność, że w tym czasie Twoja rata nie zmieni się z powodu zmiany stawek referencyjnych.
   • Twoja rata po 5 latach może znacznie różnić się od tej spłacanej dzisiaj. Zależeć to będzie od aktualnych wysokości stóp procentowych.

    

   Jeżeli po 5 latach będziesz chciał kontynuować spłatę wg zmiennego oprocentowania, Twoja rata będzie zależała od aktualnej wysokości stawki referencyjnej. Jeśli po 5 latach będziesz chciał spłacać kredyt wg stałego oprocentowania, bank zaproponuje Ci nową stawkę stałego oprocentowania. Twoja rata także może się różnić, być niższa lub wyższa od tej spłacanej w pierwszym 5-letnim okresie.

 •  

  Czy zapłacę prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu?

  • Nie pobierzemy prowizji za wcześniejszą częściową oraz całkowitą spłatę kredytu ze stałym oprocentowaniem w okresie pierwszych 5 lat. Informacje o tym znajdziesz w aneksie do umowy kredytu. 

   Przed upływem 5 lat, zdecydujesz jak chcesz spłacać dalej kredyt. Przedstawimy Ci nowe warunki dalszej spłaty ze stałym oprocentowaniem. Jeśli zdecydujesz się spłacać kredyt:

   • wg nowego oprocentowania stałego, ewentualną wysokość prowizji za wcześniejsza spłatę uregulujemy w kolejnym aneksie do umowy kredytu
   • wg zmiennego oprocentowania (marża + WIBOR), nie poniesiesz prowizji za wcześniejszą częściową lub całkowitą spłatę
 •  

  Jak ustalamy oprocentowanie stałe i dlaczego może się różnić?

  • Oprocentowanie okresowo stałe dla obecnych kredytobiorców ustalane jest indywidualnie. Propozycja oprocentowania stałego uwzględnia marżę kredytu oraz aktualne stopy procentowe, w tym stopy bazowe dla kredytów 5 letnich. Propozycja ta może się zmieniać, być wyższa lub niższa

    

   Jeżeli złożysz wniosek na podstawie propozycji (widocznej na symulacji) w tym samym dniu, będzie ona ważna 14 dni. W tym czasie możesz podpisać aneks lub zrezygnować z wniosku

Przykład reprezentatywny dla kredytu hipotecznego w ofercie promocyjnej „Wymarzone m z okresowo stałym oprocentowaniem edycja 8” z oprocentowaniem okresowo stałym, przy następujących założeniach: Kwota kredytu 380 000zł ;Wysokość raty 3 845,92 zł; Okres kredytu 300 miesięcy; Rodzaj raty równa; Czy kredyt w promocji ? tak; Oprocentowanie stałe przez 5 lat 9,94%; Marża po 5 latach 2,70%; WIBOR 3M na dzień sporządzenia przykładu 3,59%; Oprocentowanie stałe nominalne 9,94%; Typ nieruchomości Lokal mieszkalny; Szacowana wartość nieruchomości 450 000zł; Ile kredytobiorca ma czasu na to, aby ustanowić hipotekę? 6 miesięcy ;Odsetki od kredytu 654 627,21 zł ;Wyższe oprocentowanie do czasu wpisu hipoteki o 1,5 p.p. ;Prowizja jednorazowa za udzielenie kredytu 0,00% ;Stawka za ubezpieczenie na życie – za pierwsze 5 lat 0,0450% od salda kredytu czyli kwota 9 997,82 zł ;Opłata za ocenę nieruchomości 400zł; Stawka ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych (stała przez cały okres kredytowania) Wysokość Twojej składki wyliczymy, gdy przystąpisz do ubezpieczenia (zanim uruchomimy kredyt). Poglądowa wartość to 3 486,00 zł. Aby ją obliczyć, założyliśmy, że ubezpieczysz w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A mieszkanie o wartości 450 000 zł; Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) – jednorazowo 19zł; Całkowity koszt kredytu 671 100,03 zł ;Całkowita kwota do zapłaty 1 051 100,03 zł; RRSO 10,96%; Kalkulacja została dokonana na dzień 24.05.2022r. na reprezentatywnym przykładzie.

 

Przykład reprezentatywny dla kredytu hipotecznego w propozycji standardowej z oprocentowaniem okresowo stałym, przy następujących założeniach: Kwota kredytu 927.500,00 zł ;Wysokość raty
8.538,65 zł; Okres kredytu 246 miesięcy; Rodzaj raty równe; Czy kredyt w promocji ? nie; Oprocentowanie stałe przez 5 lat 9,44%; Marża po 5 latach 2,2%; WIBOR 3M na dzień sporządzenia przykładu 3,59%; Oprocentowanie stałe nominalne 9,44%; Typ nieruchomości Lokal mieszkalny; Szacowana wartość nieruchomości 1.200.000,00 zł; Ile kredytobiorca ma czasu na to, aby ustanowić hipotekę? 6 miesięcy ;Odsetki od kredytu 1.173.004,57 zł ;Wyższe oprocentowanie do czasu wpisu hipoteki o 1,5 p.p. ;Prowizja jednorazowa za udzielenie kredytu 0,00% ; Stawka za ubezpieczenie na życie – za pierwsze 5 lat: brak; Opłata za ocenę nieruchomości: 300 zł; Wysokość składki za ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych wyliczana w oparciu o oświadczenie klienta i średnio wynosi:  400 zł rocznie. Poglądowa wartość ubezpieczenia za cały okres kredytowania to 8.400,00 zł; Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) – jednorazowo 19zł; Całkowity koszt kredytu 1.181.423,57 zł ;Całkowita kwota do zapłaty 2.108.923,57 zł; RRSO 9,93%; Kalkulacja została dokonana na dzień 24.05.2022r. na reprezentatywnym przykładzie.