Wielu z nas marzy o własnym mieszkaniu lub domu. Jest to jeden z najczęstszych celów, na które decydujemy się regularnie odkładać pieniądze. Sposobem na szybszy zakup własnej nieruchomości może być kredyt hipoteczny. Sprawdź, co warto wiedzieć przed pójściem do banku.

Krok 1. Koszt kredytu hipotecznego

Propozycja kredytowa zależy  przede wszystkim od aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju, a także od banku, z którym chcesz podpisać umowę. Z pewnością przymierzając się do tej formy finansowania, warto zastanowić się, jaka wysokość raty byłaby dla Ciebie komfortowa oraz na jak długo planujesz wziąć kredyt.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zmienne i oblicza się je za pomocą stawki WIBOR, którą ustala Bank Centralny. Natomiast marża kredytu hipotecznego zależy już od banku. Na jej wysokość składają się następujące elementy:

  • kwota kredytu
  • wysokość wkładu własnego
  • źródło dochodu
  • raport BIK
  • scoring kredytowy


Rata kredytu
 hipotecznego składa się z części odsetkowej oraz kapitałowej. Natomiast to do Ciebie należy decyzja, czy chcesz wybrać raty malejące, czy równe.

  • raty malejące to schemat spłaty długu, w którym kolejne raty kapitałowo-odsetkowe są coraz niższe
  • raty równe to schemat spłaty, w którym wszystkie raty kapitałowo-odsetkowe mają równe wysokości


Do wysokości kredytu powinniśmy również doliczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia, które jest zabezpieczeniem w przypadku śmierci osoby biorącej kredyt. Na stronie mBanku można obliczyć ratę kredytu hipotecznego i sprawdzić jego warunki.

Krok 2. Zadbaj o swoją zdolność kredytową

Kiedy zapoznamy się ze wszystkimi wymogami, warto jeszcze przed złożeniem wniosku pomyśleć o swojej zdolności kredytowej. To ważna kwestia – na jej podstawie bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu. Na Twoją ocenę zdolności kredytowej wpływa brak długów, dlatego warto spłacić wszelkie finansowe zobowiązania.

Na Twoją ocenę zdolności kredytowej wpływa:

Biuro Informacji Kredytowej to najważniejsze źródło wiedzy na nasz temat. Warto upewnić się, że nie posiadasz tam zaległych lub nieodnotowanych zobowiązań.

czasem nasza zdolność kredytowa może wzrosnąć po wydłużeniu okresu spłaty.

wzięcie kredytu wspólnie np. z partnerem zwiększa znacznie naszą zdolność i w ocenie banku obniża ryzyko.


W mBanku wniosek o kredyt hipoteczny możesz złożyć za pomocą formularza online, bez wychodzenia z domu.

Krok 3. Jakie dokumenty będą potrzebne?

  • Wiele osób jeszcze na etapie podejmowania decyzji zastanawia się, jakie dokumenty będą potrzebne do udzielenia kredytu. Zależy to m. in. od rodzaju nieruchomości, jaką zamierzasz kupić. Na stronie mBanku znajdziesz wygodną symulację kredytu hipotecznego, która po wypełnieniu formularza pokaże Ci, co należy przygotować do złożenia razem z wnioskiem.

    Pamiętaj również, że w każdej placówce do Twojej dyspozycji są eksperci, którzy wyjaśnią Ci dokładnie całą procedurę i pomogą ją przejść krok po kroku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wypełnij formularz kontaktowy na stronie mBanku, skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Poznaj kolejne wskazówki, które pomogą Ci w sprawach związanych z nowym mieszkaniem

 

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

więcej na temat Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie
 

3 podstawowe formalności przy przeprowadzce. O czym należy pamiętać?

więcej na temat 3 podstawowe formalności przy przeprowadzce. O czym należy pamiętać?
 

Pierwsze kroki na swoim. 3 sposoby na rozplanowanie budżetu domowego

więcej na temat Pierwsze kroki na swoim. 3 sposoby na rozplanowanie budżetu domowego

To nie jest oferta. Jeśli pozytywnie ocenimy Twoją zdolność kredytową, otrzymasz kredyt w mBanku.
Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z kredytem hipotecznym lub pożyczką hipoteczną w mBanku SA znajdują się: w Regulaminie udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., oraz w Regulaminie Promocji „Jestem u siebie” dostępnych na: https://www.mbank.pl/indywidualny/kredyty/kredyty-hipoteczne/wez-kredyt-hipoteczny/ oraz na: https://www.mbank.pl/indywidualny/kredyty/kredyty-hipoteczne/pozyczka-hipoteczna