Na czym to polega?

To usługa, w ramach której wskażemy jakie fundusze warto wziąć pod uwagę budując swoją inwestycję. Rekomendacje przygotowują doradcy inwestycyjni mBanku.

Możesz wybrać jedną z czterech strategii różniących się poziomem ryzyka i zakładanym czasem inwestycji. Zaproponujemy Ci wyłącznie te z nich, które będą zgodne z Twoim profilem inwestora.


Dlaczego warto?

Nasi eksperci stale obserwują rynek. Poinformujemy Cię o zmianach zalecanych dla Twojego portfela kiedy będzie taka potrzeba.

Możesz korzystać z rekomendacji w dowolnym zakresie bo sam kupujesz
​​​​​​​i sprzedajesz fundusze

Usługa jest w pełni bezpłatna. Tak samo jak zakup i sprzedaż funduszy online.

Jak wygląda rekomendacja?

Rekomendacja ma formę dokumentu, który wyślemy do Ciebie ​​​​​​​mailem. Dowiesz się z niej:

 • Jakie fundusze kupić, a jakie sprzedać.

 • Co stało się na rynku w ostatnich miesiącach.

 • Z czego wynikają rekomendowane zmiany.

 • Szczegółów na temat każdego funduszu.

Przykładowy wygląd rekomendacji:

Jak to działa?

Jeśli jeszcze tego nie robiłeś, wypełnij krótką ankietę MiFID. Dowiesz się, które strategie są zgodne z Twoim profilem inwestora.

Zdecyduj się na jedną z dostępnych dla Ciebie strategii i aktywuj usługę.

Na podstawie pierwszej rekomendacji tworzysz  swoją inwestycję. Fundusze kupujesz w bezpłatnej platformie inwestycyjnej - SFI

Nasi eksperci stale obserwują rynek. Co kilka miesięcy informują Cię o wynikach i zmianach zalecanych dla Twojego portfela.


Jakie strategie są dostępne?

Nasi eksperci przygotowali 4 strategie. Zaproponujemy Ci wyłącznie te z nich, które będą zgodne z Twoim profilem inwestora określonym po krótkiej ankiecie, którą wypełnisz podczas składania wniosku.

 

Strategia konserwatywna Strategia Stabilna Strategia Zrównoważona Strategia Agresywna

Bazowy skład funduszy

95% Dłużne,
5% Akcyjne

65% Dłużne,
25% Akcyjne,
10% Alternatywne

40% Dłużne,
50% Akcyjne,
10% Alternatywne

90% Akcyjne,
10% Alternatywne

Potencjalny zysk i ryzyko

Bardzo niskie

Niskie

Średnie

Wysokie

Czas inwestycji

minimum 1 rok 

 minimum 3 lata

minimum 4 lata 

 minimum 5 lat

 

Bazowy skład:

Zalecany czas inwestycji: minimum 1 rok

Strategia dla osób, które:

 • są zainteresowane zyskiem na poziomie wyższym od lokat i rachunków oszczędnościowych
 • szukają inwestycji o niewielkim stopniu ryzyka

Potencjalne zyski i ryzyko straty: ​​​​​​​Bardzo niskie

Bazowy skład:

Zalecany czas inwestycji: minimum 3 lata

Strategia dla osób, które:

 • chcą chronić realną wartość swojego kapitału, czyli w perspektywie 2 lat zarabiać więcej niż wynosi oczekiwana inflacja.
 • Nie muszą uczestniczyć w hossie na rynku akcji, bardziej ceni sobie mniejszą zmienność wartości kapitału.
 • Nie potrzebują korzystać z zainwestowanych środków przez około 2 lata.

Potencjalne zyski i ryzyko straty: ​​​​​​​Niskie

Bazowy skład:

Zalecany czas inwestycji: minimum 4 lata

Strategia dla osób, które:

 • chcą osiągnąć zysk na średnim poziomie
 • akceptują inwestycje o wyższym stopniu ryzyka

Potencjalne zyski i ryzyko straty: ​​​​​​​Średnie

Bazowy skład:

Zalecany czas inwestycji: minimum 5 lat

Strategia dla osób, które:

 • chcą osiągnąć wysoki zwrot z inwestycji w długim terminie
 • akceptują inwestycje o wysokim stopniu ryzyka

Potencjalne zyski i ryzyko straty: ​​​​​​​Wysokie


Kim są eksperci tworzący rekomendacje?

Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem, o kwalifikacjach potwierdzonych międzynarodowymi certyfikatami.

Dyrektor Departamentu Zarządzania Majątkiem, związany z mBankiem od 2019 roku. Przygodę z rynkiem kapitałowym zaczął na ostatnim roku studiów. Od dekady zajmuje się doradztwem inwestycyjnym. W pracy łączy analizę rynków i produktów inwestycyjnych z budową portfeli dla klientów. Fan dywersyfikacji i zdrowego rozsądku, a zagorzały wróg błędów behawioralnych. Ma licencję maklera papierów wartościowych i tytuł CFA.

Rynkami finansowymi zainteresował się na studiach i ta pasja trwa do dziś. Karierę zawodową rozpoczął w 2008 roku. Zdobył doświadczenie jako trader, makler, doradca treasury dla firm i corporate dealer. Z mBankiem związany od 2017 roku. Największą satysfakcję czerpie z dzielenia się wiedzą i z momentów, gdy klient zaczyna sam analizować rynki i wyciągać wnioski. Ma licencję doradcy inwestycyjnego i maklera papierów wartościowych.

Pierwsze doświadczenie zdobywał, gdy sam zaczął inwestować w 2006 roku. Szybko na własnej skórze dowiedział się, na czym polega „pęknięcie bańki” na rynkach kapitałowych. Profesjonalną karierę rozpoczął jako trader. Pracował dla różnych instytucji finansowych, ostatnio na stanowisku dyrektora inwestycyjnego. W inwestycjach wystrzega się emocji i stawiania wszystkiego na jedną kartę. Ma licencję doradcy inwestycyjnego i maklera papierów wartościowych.

Ma ponad 18-letnie doświadczenie na rynkach finansowych. Karierę rozpoczynał jako trader na własny rachunek. Pracował w różnych instytucjach finansowych m.in. jako analityk fundamentalny i komentator rynku giełdowego. Od 2015 związany z doradztwem inwestycyjnym dla klientów private banking. W inwestycjach ceni globalną dywersyfikację i odpowiednie zarządzanie ryzykiem. Ma licencję maklera papierów wartościowych z uprawnieniami doradztwa inwestycyjnego.

Zawodowo z rynkiem finansowym związany od 2010 roku. Zdobywał doświadczenie w działach analiz i doradztwa inwestycyjnego, na stanowiskach eksperckich, a następnie kierowniczych. W inwestycjach ceni proste rozwiązania, szeroką dywersyfikację i długoterminowe podejście. Ma licencję doradcy inwestycyjnego, maklera papierów wartościowych, tytuł CFA i certyfikat CFA Certificate in ESG Investing.

Przygodę na rynkach finansowych rozpoczął już na studiach, gdy pochłaniał dziesiątki książek na temat tego, jak odnieść sukces w inwestowaniu. Po raz pierwszy zainwestował w maju 2007 roku i dość szybko przekonał się, czym jest ryzyko inwestycyjne. Pracował dla różnych instytucji finansowych, ostatnio na stanowisku dyrektora inwestycyjnego. Interesuje się finansami behawioralnymi i jest zwolennikiem racjonalnego, długoterminowego i zdywersyfikowanego podejścia do inwestowania. Ma tytuł CFA, licencję doradcy inwestycyjnego i maklera papierów wartościowych.

Często zadawane pytania

 •  

  Jakie są koszty zarządzania?

  • Usługa doradztwa jest w pełni bezpłatna. Każdy fundusz, który może pojawić się w rekomendacji ma opłaty za zarządzanie. Są one takie same jak w przypadku inwestowania w te fundusze samodzielnie.

 •  

  Czy muszę inwestować przez zalecany czas inwestycji?

  • Nie. Wszystkie decyzje, również da o czasie Twojej inwestycji, należą w pełni do Ciebie. Jednak zalecany czas inwestycji to minimum, po którym należy rozliczać inwestycję w wybraną strategię.

    

   Pamiętaj jednak, że inwestowanie zawsze należy traktować długoterminowo. Jeżeli wiesz, że możesz potrzebować pieniędzy przed upływem zalecanego czasu, rozważ wybór innej strategii.

 •  

  Na jakiej podstawie dopasowane są do mnie strategie?

  • Na podstawie Twoich odpowiedzi w ankiecie MiFID. Doradztwo inwestycyjne jest dostępne dla osób z wypełnioną ankietą. Odpowiadasz w niej na pytania, które dotyczą m.in:

   • Twojej wiedzy o inwestowaniu,
   • ryzyka, które akceptujesz,
   • czasu, na jaki możesz zainwestować pieniądze.

   Jeśli nie wypełniałeś ankiety MiFID rozpoczniesz od niej wniosek o doradztwo inwestycyjne.

 •  

  Jak rozliczyć podatek od zysków, gdy sprzedam fundusz?

  • Gdy sprzedasz polski fundusz (od polskiego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych)

   Od 2024 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podatku od zysków (tzw. podatku Belki) z polskich funduszy inwestycyjnych. Do tej pory automatycznie rozliczał go fundusz, teraz trzeba będzie zrobić to samodzielnie. Jeśli w ciągu całego 2024 r. sprzedasz fundusz, pierwsze rozliczenie zrobisz na początku 2025 r.

    

   Zmiana to konieczność wypełnienia PIT, ale też możliwość kompensowania zysków i strat np. z różnych funduszy lub funduszy i akcji.

   Więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://www.mbank.pl/lp/fundusze-polskie-podatek/

    

   Gdy sprzedasz fundusz zagraniczny (od zagranicznego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych)

   Dane potrzebne do przygotowania rocznego zeznania podatkowego PIT znajdziesz w informacji podatkowej, którą otrzymasz od agenta transferowego po zakończeniu roku podatkowego.

   Taka informacja zawiera:

   • wysokość podstawy opodatkowania zaokrągloną do pełnych złotych (czyli przychód z umorzenia tytułów uczestnictwa pomniejszony o koszty nabycia).
   • wysokość należnego podatku wyliczonego z zastosowaniem stawki 19%.

   Podatek trzeba wykazać na formularzu odpowiednim dla pozostałych źródeł rozliczanych przychodów (np. PIT-36).

   Więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://www.mbank.pl/lp/fundusze-zagraniczne-podatek/

Ten materiał nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje dotyczące usługi doradztwa inwestycyjnego zamieściliśmy w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. Usługę doradztwa inwestycyjnego świadczymy na podstawie umowy jedynie dla klientów:
a) którzy zawarli umowę Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych,
b) dla których usługę doradztwa inwestycyjnego oceniliśmy jako odpowiednią na podstawie ankiety MIFID.
Usługę doradztwa inwestycyjnego oferujemy w ramach sprzedaży krzyżowej wiązanej, wyłącznie z usługą SFI. Sprzedaż krzyżowa usługi doradztwa inwestycyjnego z usługą SFI nie generuje dla Ciebie dodatkowego ryzyka. Koszt usług świadczonych w ramach sprzedaży krzyżowej jest sumą opłat i prowizji za korzystanie z każdej z usług. Szczegółowe warunki i opłaty związane z Usługą Doradztwa Inwestycyjnego określamy w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., który znajduje się na: www.mBank.pl/pomoc/dokumenty/oferta-indywidualna/inwestycje/doradztwo-inwestycyjne/regulamin oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A.: Produkty inwestycyjne znajdującej się na: www.mBank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/. Rekomendacja nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka dotyczących inwestowania w jednostki uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego oraz też tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych znajdziesz w prospekcie informacyjnym lub, w przypadku funduszy zagranicznych, równoważnym dokumencie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Decyzje o zainwestowaniu w dany fundusz inwestycyjny, nawet pomimo naszej rekomendacji, podejmujesz samodzielnie. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, ewentualny dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, można też stracić co najmniej cześć zainwestowanych środków. Ponadto, potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów.

Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank S.A. Szczegółowe warunki i opłaty związane z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie świadczenia przez mBank usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. znajdujących się na: https://www.mbank.pl/pdf/inwestycje/fundusze/regulamin-swiadczenia-przez-mbank-uslugi-przyjmowania-i-przekazywania-zlecen-nabycia-lub-odkupienia-jednostek-uczestnictwa-w-funduszach-inwestycyjnych.pdf oraz https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/oferta-indywidualna/aktualna-taryfa/. Instrukcja aktywacji usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych dostępna jest na https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/. Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych może być świadczona tylko na rzecz posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A. Inwestowanie za pośrednictwem usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. mBank S.A. oświadcza, iż: 1) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 czerwca 2005 roku, zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku, zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 listopada 2015 roku na prowadzenie działalności maklerskiej, 2) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 listopada 1995 roku na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania, 3) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.