Samodzielne mieszkanie to zwykle spore wyzwanie, ale też wielka przygoda. Żeby pewnie postawić ten krok w dorosłość, trzeba się do niego dobrze przygotować. Zanim zamieszkasz na swoim, dowiedz się, o czym musisz pamiętać. Jakie koszty Cię czekają? Jak zaplanować budżet domowy? Podpowiadamy.

Jak zaplanować budżet domowy? Zacznij od tabeli

Na początek warto skupić się na przygotowaniu budżetu domowego. W tym celu stwórz tabelę. Po jednej stronie będziesz zapisywać przychody, po drugiej – wydatki. Spróbuj nie wydawać więcej, niż zarabiasz. W tabeli uwzględnij:

 • opłaty za mieszkanie

 • rachunki za media

 • zakupy spożywcze

 • wydatki na transport

 • pozostałe zakupy – ubrania, buty, kosmetyki, leki, środki czystości, rozrywka

   

Dobrze zrobiony budżet domowy pozwoli Ci sprawnie kontrolować wszystkie wydatki.

 • Samo przygotowanie tabeli to jeszcze nie wszystko. Kluczem do sukcesu jest trzymanie się opisanych tam założeń.

  Na koncie warto mieć zapas pieniędzy, który pozwoli opłacić nagłe wydatki. Awaria samochodu, zepsuta lodówka, ważny zabieg medyczny – to sytuacje, których nie da się przewidzieć. Tym bardziej dobrze jest stale kontrolować codzienne koszty, by w razie problemu mieć bufor bezpieczeństwa.

 • Spróbuj uczyć się oszczędności. 

  Z miesiąca na miesiąc odkładaj pieniądze, np. na koncie oszczędnościowym. Zastanów się, czy wszystkie Twoje wydatki są potrzebne. Miesięczny budżet planuj rozsądnie, a uda Ci się opłacić wszystkie rachunki i zaoszczędzić na przyszłość.

2. Jak zaplanować budżet domowy?

- pensję

- dodatkowe przychody

Wszystkie te środki będą Ci służyć do comiesięcznych opłat i zakupów.

Nie powinny służyć do opłacania codziennych kosztów, ale życie jest nieprzewidywalne. W sytuacji kryzysowej możesz po nie sięgnąć.

Na pierwszych miejscach stałe opłaty – raty kredytów, opłaty bankowe, czynsz za mieszkanie, opłaty mediowe, zakupy spożywcze. Niżej zostaw przestrzeń na przyjemności. Nie odmawiaj ich sobie, ale podchodź do zakupów z rozsądkiem.

3. Pomocne narzędzia bankowe

Kolejny istotny etap planowania budżetu to wybranie dobrego konta w banku.

Do zarządzania pieniędzmi przyda się eKonto z oferty mBanku. Założenie rachunku i prowadzenie go są darmowe. Nie płacisz również za wypłaty z bankomatów za granicą, za wypłaty kartą powyżej 100 zł w bankomatach w Polsce. Bez opłat masz też kartę, pod warunkiem wykonania minimum jednej transakcji w miesiącu.

Warto ustawić powiadomienia push w aplikacji.

Przypomną Ci o zbliżającym się terminie płatności, pokażą, ile pieniędzy wpłynęło na rachunek. Podpowiedzą też, jakie mOkazje czekają w okolicy. Sam zdecydujesz, które powiadomienia Cię interesują. To wygodna i prosta metoda na to, by nigdy nie zapomnieć o zbliżających się terminach opłat. Płać kartą, by w jednym miejscu widzieć wszystkie swoje wydatki. Warto również skorzystać z funkcji „zeskanuj i zapłać” dostępnej w aplikacji mBanku. Ułatwi ona opłacanie comiesięcznych rachunków.

Do bezpiecznego kontrolowania wydatków z budżetu domowego wybierz konto oszczędnościowe z możliwością wypłat.

Pieniądze będą zarabiać i czekać na Twój ruch. Możesz wypłacić je w dowolnej chwili. Skorzystaj z kalkulatora na naszej stronie internetowej, by obliczyć, ile możesz odłożyć. Możesz też ustawić cel, na który będziesz odkładać. Przy każdej transakcji kartą automatycznie zasilą go małe kwoty, a oszczędności będą rosnąć z dnia na dzień. Przy odkładaniu pieniędzy najważniejsza jest regularność. To dzięki niej uda Ci się w końcu stworzyć bezpieczną poduszkę finansową na przyszłość.

Codziennie szukaj oszczędności. Sprawdzaj okazje, czekaj na promocje i staraj się nie kupować pod wpływem impulsu.

Korzystaj z wygodnych narzędzi bankowych, które pomogą sprawnie zarządzać budżetem. W razie potrzeby – jeśli oszczędności nie wystarczą na pokrycie nagłych wydatków – możesz sięgnąć po kredyt. Pamiętaj jednak, by planować go z głową, rozsądnie. Najpierw przelicz, czy będziesz w stanie bez problemu spłacać raty, upewnij się, że nie będzie zbyt dużym obciążeniem. Odpowiedzialność stawiaj na pierwszym miejscu.


Poznaj kolejne wskazówki, które pomogą Ci w sprawach związanych z nowym mieszkaniem

 

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

 

Kredyt hipoteczny w 3 prostych krokach

 

Remont mieszkania – 3 wskazówki, jak to zrobić niskim kosztem

 

3 podstawowe formalności przy przeprowadzce. O czym należy pamiętać?

eKonto osobiste
To nie jest oferta. eKonto osobiste to: 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta, 0 zł za kartę przy 1 transakcji w miesiącu na dowolną kwotę (lub 7 zł przy braku transakcji), 0 zł za wypłaty kartą od 100 zł z bankomatów w Polsce (prowizja za wypłaty poniżej 100 zł wynosi 2,50 zł), 0 zł za przelewy internetowe w złotówkach, 0 zł za wypłaty z bankomatów za granicą.

Konto oszczędnościowe
Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z rachunkiem eKonto oszczędnościowe znajdują się na stronie https://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/ekonto-oszczednosciowe/ oraz w Regulaminie otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku.
mOkazje
To nie jest oferta. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek
Aktualna lista mOkazji dostępna jest w serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej mBanku.
W przypadku mOkazji oferowanych klientom w serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej mBanku w ramach promocji własnych Banku, maksymalna wartość jednorazowo naliczonego zwrotu pieniędzy lub wartość innych korzyści w ramach jednej transakcji płatniczej nie może przekroczyć kwoty 1 000 zł. Jeżeli wartość należnego zwrotu przekroczy 1 000 zł, wówczas kwota zwrotu przekraczająca limit nie jest naliczana i nie jest należna. Zwrot z transakcji nastąpi odpowiednio do 60 dni od daty zaksięgowania transakcji spełniającej warunki tej mOkazji na rachunek klienta, którego jest posiadaczem, i z którego została wykonana płatność za zakupy w mOkazjach.

W przypadku mOkazji oferowanych klientom w serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej w ramach promocji własnych Banku połączonych z promocjami partnerów mBanku, korzyści przyznawane przez partnera mOkazji inne niż zwrot na rachunek klienta, udzielane są zgodnie z § 6 pkt.1 Regulaminu programu mOkazje. Jeśli korzyści określone w danej promocji są inne niż zwrot pieniędzy oraz przyznaje je i rozlicza bezpośrednio partner nie stosujemy limitu wartości 1000 złotych przy jednej transakcji płatniczej.

Szczegółowe informacje dotyczące mOkazji określa Regulamin programu mOkazje dostępny na www.mBank.pl/mOkazje
Aplikacja moblina
Pamiętaj, że mBank udostępnia aplikację tylko za pomocą autoryzowanych sklepów – App Store (iOS - Apple), Google Play (Android), AppGallery dla telefonów Huawei. Do pobrania oraz aktualizacji aplikacji używaj zawsze tych sklepów, ponieważ znajdujące się tam programy są cyfrowo podpisane i przechodzą proces weryfikacji, a więc gwarantują Ci bezpieczeństwo. Nigdy nie pobieraj aplikacji z niezaufanych źródeł! Nową aplikację możesz pobrać jeśli Twoje urządzenie ma system operacyjny w wersji minimum Android 7.0 lub iOS 12.0 (lub nowsze). Zapoznaj się z polityka prywatności aplikacji mobilnych. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek.