Zmiana miejsca zamieszkania kojarzy się głównie z masą kartonowych pudełek, transportem mebli i urządzaniem nowych czterech kątów. Nie są to jednak jedyne czynności, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć w tym czasie. Do tego dochodzą jeszcze formalności, takie jak zmiana adresu zameldowania czy aktualizacja danych w różnych instytucjach. Sprawdź, o czym pamiętać podczas przeprowadzki.

1. Zmiana adresu zameldowania

Kwestie meldunkowe są niezwykle ważne w kontekście zmiany miejsca zamieszkania. Lepiej nie odkładać ich na ostatnią chwilę, zwłaszcza, jeśli planujesz pozostać pod określonym adresem na dłużej. Ustalenie wspólnego adresu zameldowania i zamieszkania to pewność, że nie dojdzie do pomyłki, np. przy przesyłaniu korespondencji. W ten sposób wszystkie ważne dokumenty będą docierać pod właściwy adres. Ponadto wymeldowanie jest potrzebne do zameldowania pod nowym adresem.

W przypadku obu tych czynności nie musisz już stać w kolejce do urzędów.

Wystarczy, że posiadasz tzw. profil zaufany, na który możesz się bezpiecznie logować przez swoje konto w banku – narzędzie, które umożliwia potwierdzenie tożsamości w internecie.

Tutaj dowiesz się, jak krok po kroku bezpłatnie założyć profil zaufany w mBanku.

Twoje dane na profilu zaufanym są odpowiednio zabezpieczone – nikt nie może się pod Ciebie podszyć. Dzięki niemu zmiany adresu zameldowania możesz dokonać drogą elektroniczną. Możesz z niego skorzystać, logując się za pośrednictwem serwisu transakcyjnego.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować przy meldunku drogą elektroniczną?

  • umowa cywilnoprawna np. umowa najmu

  • odpis z księgi wieczystej

  • decyzja administracyjna

  • orzeczenie sądu

Jeśli nie jesteś właścicielem mieszkania, w którym się meldujesz, dołącz także:

  • oświadczenie właściciela mieszkania potwierdzającego pobyt we wskazanym lokalu

  • dokument potwierdzający tytuł prawny do mieszkania właściciela

2. Aktualizacja danych w banku i innych instytucjach

O fakcie przeprowadzki poinformuj także wszystkie instytucje, z których usług korzystasz.

Dotyczy to wszystkich banków, w których posiadasz ważne zobowiązania. Do tego dochodzą również inne instytucje: oferujące ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne i Urząd Skarbowy.

Chcesz dokonać zmiany danych w mBanku? Szczegółowe informacje krok po kroku znajdziesz TUTAJ.

3. Media i cykliczne opłaty

Co z rozliczeniem za media – prąd, gaz, wodę oraz usługi, m.in. internet, telewizję kablową w poprzednim miejscu zamieszkania?


by rozliczyć się za media do momentu, w którym faktycznie z nich korzystasz.

jeśli chcesz kontynuować korzystanie z ich usług.

Posiadasz konto w mBanku? W serwisie transakcyjnym możesz w szybki i prosty sposób regulować wszystkie opłaty i rachunki. Jak to działa?

Korzystając z usługi Qlips w mBanku, określasz dostawców mediów i wyrażasz zgodę na korzystanie z usługi. Wszystkie Twoje rachunki i opłaty będą pojawiać się automatycznie w serwisie transakcyjnym. Wystarczy, że zaakceptujesz wybraną płatność, by pieniądze na czas dotarły do wskazanego odbiorcy.

Jak uruchomić usługę Qlips? Instrukcję krok po kroku znajdziesz tutaj.


Poznaj kolejne wskazówki, które pomogą Ci w sprawach związanych z nowym mieszkaniem

 

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

 

Kredyt hipoteczny w 3 prostych krokach

 

Remont mieszkania – 3 wskazówki, jak to zrobić niskim kosztem

To nie jest oferta. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach:

 

https://www.mbank.pl/indywidualny/m/ekonto-junior/

https://www.mbank.pl/indywidualny/m/ekonto-dla-mlodych/

https://www.mbank.pl/indywidualny/aplikacja-i-serwis/finanse/zarzadzanie-karta/

https://www.mbank.pl/indywidualny/aplikacja-i-serwis/platnosci/prosba-o-przelew/

 

oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. i Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A dostępnych na https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/ i https://www.mbank.pl/pomoc/oprocentowanie/oferta-indywidualna/.

Szczegóły na temat ekonta Junior znajdziesz w Regulaminie rachunku, do którego wydajemy karty debetowe dla dziecka w wieku 0-13 lat w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. na www.mBank.pl/konto-dla-dziecka

Wyjaśnienia pojęć, dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, objętych tym materiałem, znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek