Czym jest inwestowanie w fundusze?

Fundusze pozwalają Ci inwestować w zbiór różnych rozwiązań (akcji, obligacji, surowców itp) na różnych giełdach. Zamiast wybierać konkretne spółki, możesz wybrać fundusz i zainwestować w interesującą Cię kategorię. Na przykład wybierając fundusz Nowych Technologii inwestujesz tak naprawdę nie w jedną, a kilka spółek z sektora informatyki.

 

Przygotowaliśmy szereg fukncjonalności, dzięki którym prowadzenie Twojej inwestycji w fundusze będzie wygodne i bezproblemowe.

W mBanku inwestujesz w fundusze za pomocą platformy (Supermarket Funduszy Inwestycyjnych) połączonej z Twoim kontem i serwisem transakcyjnym. 

 

Pamiętaj, że aby zmniejszyć ryzyko swoich inwestycji możesz:

 • Zbudować swój portfel z co najmniej kilku różnych funduszy 
 • Systematycznie dodawać środki do swojego portfela
 • Oczekiwać zwrotu z inwestycji w dłuższym terminie

W promocji możesz wziąć udział od 30.05.2022 r. do 02.08.2022 r. Szczegóły w regulaminie „Do 150 zł za regularne inwestowanie

Jak zyskać do 150 zł?

 

Przejdź na wniosek i zaznacz, że chcesz wziąć udział w promocji.

 

Ustaw pierwszą wpłatę na przynajmniej 2000 i regularne dopłaty minimum 100 zł miesięcznie.

Gdy zainwestujesz, w ciągu 2 miesięcy dostaniesz 50 zł. Po 6 miesiącach regularnego inwestowania, w siódmym miesiącu otrzymasz 100 zł.

Intuicyjne wyszukiwanie funduszy

 •  

  Wyszukasz interesujące Cię fundusze po wielu parametrach bez używania ich pełnych nazw. Wystarczy, że wpiszesz interesujący Cię region geograficzny czy kategorię funduszu, aby zobaczyć listę podpowiedzi. Masz do wyboru ponad 250 funduszy inwestycyjnych z 15 różnych TFI.

Przejrzyste wyniki Twoich inwestycji

 • Sprawdzaj sumaryczny wynik Twojego portfela lub poszczególnych funduszy na przejrzystym wykresie w interesującym Cię okresie czasu.

Automatyczne regularne dopłaty

 •  

  Zasilaj Twoje inwestycje automatycznie wybraną przez Ciebie kwotą. Nie musisz pamiętać o regularnych dopłatach. Twoje pieniądze pracują efektywniej, a Ty ograniczasz ryzyko.

Historia Twoich zakupów ​​​​​​​i odkupień na jednym wykresie

 •  

  Twoje transakcje na każdym funduszu są wyraźnie zaznaczone, dzięki czemu wygodnie analizujesz działania na Twoim portfelu inwestycyjnym.

Zamów rozmowę z ekspertem

 •  

  Szukasz lepszych możliwości dla swoich pieniędzy? Potrzebujesz rozmowy z ekspertem, któremu mógłbyś zaufać? Masz pytania, ale nie chcesz trafić na nachalnego sprzedawcę? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów inwestycyjnych mBanku. Daj nam znać, że masz pytania i zamów rozmowę.

To początek Twojej przygody z inwestycjami?

Sprawdź czy to dla Ciebie

 

Jeśli myślisz o inwestowaniu, sprawdź jakie rozwiązania są odpowiednie dla Ciebie. Rozwiąż krótką ankietę, zajmie Ci tylko 5 minut.

więcej

Nawet 2,1% na lokacie z funduszem

Sięgnij po pewność lokaty i możliwości zysku z inwestycji. Promocyjne oprocentowanie do 2,1% na lokacie.

więcej

Gotowe strategie

Nie musisz być specjalistą od finansów, żeby inwestować. Skorzystaj z wiedzy ekspertów i wybierz przygotowane przez nich strategie. Zacznij od 100 zł/mies.

więcej

Często zadawane pytania

 •  

  Jakie koszty ponoszę inwestując w fundusze?

  • Wszystkie fundusze posiadają tzw. opłaty za zarządzanie. Są one uwzględnione zarówno w cenie, jak i w wynikach każdego funduszu. Oznacza to, że wyniki oraz zyski, które widzisz są pomniejszone o te opłaty.

    

   Szczegółowe informacje o wysokości opłat za zarządzanie znajdziesz w dokumencie „Kluczowe informacje dla inwestora” dostępnym dla każdego funduszu, który znajdziesz w naszej platformie inwestycyjnej.

 •  

  Jak bezpieczne jest inwestowanie w fundusze?

  • Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jak każdy rodzaj inwestowania, także inwestowanie w fundusze wiąże się z szansą na zysk, ale również z ryzykiem straty pieniędzy.

   Różne rodzaje funduszy charakteryzują się różnymi poziomami ryzyka. Na przykład fundusze w pełni akcyjne są bardziej ryzykowne niż fundusze zawierające obligacje.


   Aby zminimalizować ryzyko straty swojej inwestycji wskazane jest:

   • Długoterminowe podejście – inwestuje się raczej na lata niż miesiące. Na przestrzeni kilku miesięcy wyniki funduszy mogą mieć dużo wzrostów oraz dużo spadków. Na przestrzeni lat ta zmienność będzie dużo mniej widoczna, a Twoja szansa na zysk - większa. Przeczytaj więcej o tym jak długo powinna trwać inwestycja
   • Dywersyfikacja portfela – czyli zainwestowanie środków w kilka różnych funduszy. Dzięki temu w momentach kiedy notowania jednego funduszu spadają, notowania innych funduszy w portfelu mogą rosnąć i odrabiać te straty. Przeczytaj więcej o dywersyfikacji

   Regularne dopłacanie środków do swojej inwestycji – Wpłacając pieniądze regularnie, pozwalasz im pracować efektywnie. Kiedy warunki będą odpowiednie (niska cena), kupisz więcej jednostek funduszy. Kiedy warunki będą gorsze (wysoka cena), kupisz ich mniej. Przeczytaj więcej o regularnych dopłatach

 •  

  Ile pieniędzy potrzebuję żeby zacząć inwestować?

  • W większość funduszy możesz zacząć inwestować już od 100 złotych. Całkowita kwota Twojej inwestycji zależy od Twoich indywidualnych możliwości i potrzeb. Jeżeli chcesz zainwestować większą kwotę, pamiętaj aby rozłożyć ją w czasie. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko swojego portfela.

 •  

  Z ilu funduszy powinien składać się mój portfel inwestycyjny?

  • Dobry portfel inwestycyjny jest zdywersyfikowany. To znaczy, że składa się z co najmniej kilku funduszy inwestycyjnych. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko straty. Zróżnicuj wybierane przez siebie fundusze zarówno pod kątem tematycznym, jak i geograficznym.

    

   Jeśli szukasz prostszego rozwiązania to mamy również gotowe strategie. Składają się one z różnych funduszy na bieżąco dobieranych przez naszych ekspertów.

 •  

  Dlaczego warto mieć zróżnicowaną strategię inwestycyjną?

  • Ponieważ zmniejsza to ryzyko straty Twojej inwestycji. Jeśli inwestujesz nie w jedno, a kilka czy kilkanaście rozwiązań to w momentach kiedy notowania jednego z nich spadają, notowania innych mogą rosnąć i odrabiać te straty.

    

   O zróżnicowanie mFunduszy dbają za Ciebie nasi eksperci. Każda z naszych gotowych strategii składa się z nawet kilkudziesięciu różnych funduszy i instrumentów. Dzięki temu inwestujesz we wszystkie regiony świata, najlepiej rozwijające się spółki, obligacje państw i surowce. Przeczytaj więcej o dywersyfikacji

    

 •  

  Ile czasu trwa realizacja składanych przeze mnie zleceń?

  • Realizacja wykonywanych przez Ciebie operacji (nabyć, zmian, odkupień) zajmuje zazwyczaj od 2 do 5 dni roboczych. Czas ten jest potrzebny na przekazanie Twoich dyspozycji do odpowiednich TFI i ich przetworzenie.

    

   Pamiętaj, że finalna wycena Twoich operacji może różnić się od wyceny widocznej w dniu składania dyspozycji.

 •  

  Jak wypłacana jest premia w ramach promocji?

  • Jeśli ustalisz pierwszą wpłatę na przynajmniej 2000 zł, regularne dopłaty minimum 100 zł miesięcznie i kupisz wybrany fundusz lub gotową strategię, w ciągu dwóch miesięcy dostaniesz pierwszą premię 50 zł. Jeśli będziesz inwestować regularnie przez 6 kolejnych miesięcy, siódmego miesiąca otrzymasz drugą premię 100 zł. Łącznie w promocji możesz zyskać 150 zł.

   Na przykład:

   Zacząłeś inwestować 16.07.2022 r. i wybrałeś na datę zlecenia stałego 10 dzień miesiąca. Żebyśmy mogli wypłacić:

   1) pierwszą premię 50 zł :

                    - musisz zainwestować na start przynajmniej 2000 zł

                    - musisz ustawić zlecenie stałe na minimum 100 zł miesięcznie

    Jeśli spełnisz te warunki, premię 50 zł wypłacimy do 31.08.2022 r.

   2) drugą premię 100 zł:

                    - musisz spełnić warunki z punktu 1

                    - musi zrealizować się 6 dopłat w ramach regularnego inwestowania. W tym przypadku szóstą dopłatę zlecimy 10.01.2023 r.

   Jeśli spełnisz te warunki, premię 100 zł wypłacimy po 10.01.2023 r., nie później niż do 28.02.2023 r.

Sprawdź opłaty

Rodzaj czynności

Opłaty/prowizje

Internet, AST1

Konsultant mLinii/
Ekspert online

Placówka mBanku

1. Otwarcie rachunku

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

2. Prowadzenie rachunku

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

3. Opłata za zakup jednostek uczestnictwa (przelew na rachunek funduszu)

0,00 zł

0,00 zł

wykonanie dowolnego przelewu zewnętrznego na rachunku powiązanym + opłata funduszu2

4. Opłaty za odkupienie jednostek uczestnictwa

0,00 zł

0,00 zł

opłata funduszu2

5. Opłata za konwersję jednostek uczestnictwa

0,00 zł

0,00 zł

opłata funduszu2

6. Opłaty za zarządzanie w skali roku

Zgodnie z Taryfą TFI

Zgodnie z Taryfą TFI

Zgodnie z Taryfą TFI

7. Zdefiniowanie zlecenia stałego

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

8. Odwołanie zlecenia stałego

0,00 zł

2,00 zł

0,00 zł

9. Aktualizacja zlecenia stałego

0,00 zł

2,00 zł

0,00 zł

10. Realizacja zlecenia stałego

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

1 AST Serwis automatyczny mLinii.
2 Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, realizując zlecenia nabycia, odkupienia czy konwersji jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych przyjęte i przekazane przez mBank za pośrednictwem placówek, pobierają standardową opłatę manipulacyjną zgodnie z Tabelą Opłat danego TFI.

 

To nie jest oferta.

 

Promocja „Do 150 zł za regularne inwestowanie” trwa od 30.05.2022 r. do dnia wypłacenia ostatniej premii w ramach promocji, nie dłużej niż do 28.02.2023 r. Do promocji można przystąpić od 30.05.2022 r. do 02.08.2022 r. lub do wyczerpania limitu 300 000 wniosków.

 

Promocja skierowana jest do klientów indywidualnych banku – osób fizycznych, którzy w czasie jej trwania posiadają w mBanku jeden z rachunków powiązany z usługą SFI, mają aktywną usługę SFI, zaakceptowali treść oświadczenia, wskazanego w regulaminie promocji, w sposób w nim wymieniony i spełniają pozostałe warunki opisane w regulaminie.

 

Aby skorzystać z promocji trzeba złożyć wniosek o zakup funduszy lub o założenie celu inwestycyjnego i zaznaczyć na wniosku opcję przystąpienia do promocji. Dodatkowo, na wniosku trzeba zaakceptować oświadczenie i złożyć dyspozycję zlecenia nabycia oraz zlecenia stałego (regularnego inwestowania) na wybranym funduszu lub w przypadku celów inwestycyjnych - na fundusz, który zarekomendowaliśmy w ramach usługi Jednorazowego Doradztwa Inwestycyjnego. Kwota zlecenia nabycia nie może być mniejsza niż 2000 zł, a zlecenia stałego niż 100 zł.

Jeśli złożysz wniosek promocyjny i zgodnie ze złożonym wnioskiem kupisz wybrany fundusz oraz założysz zlecenie stałe, otrzymasz premię w wysokości 50 zł. Jeżeli spełnisz warunek powyżej oraz zrealizujesz 6 zleceń w ramach ustanowionego na wniosku promocyjnym regularnego inwestowania, otrzymasz kolejną premię w wysokości 100 zł. Łącznie w promocji możesz otrzymać do 150 zł premii.

Szczegółowe warunki promocji i wypłaty premii określa regulamin promocji „Do 150 zł za regularne inwestowanie” dostępny na https://www.mbank.pl/pdf/promocje/inwestycje/regulamin-promocji-do-150-zl-za-regularne-inwestowanie.pdf

 

Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank, tylko dla klientów mBanku. Szczegółowe warunki i opłaty z nią związane, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie świadczenia przez mBank usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz w prospekcie informacyjnym lub KIID danego funduszu, znajdujących się na: https://www.mbank.pl/pomoc/dokumenty/oferta-indywidualna/inwestycje/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/regulamin/https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/ oraz https://www.mbank.pl/serwis-ekonomiczny/notowania-funduszy/.

 

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym.

 

Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek/tytułów uczestnictwa funduszy inwestycyjnych  może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, ewentualny dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów.

 

mBank S.A. oświadcza, że: 1) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 czerwca 2005 roku, zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku, zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 listopada 2015 roku na prowadzenie działalności maklerskiej, 2) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 listopada 1995 roku na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania, 3) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.