Chcesz lepiej zarządzać domowymi finansami i sprawniej kontrolować wydatki? To nic trudnego – do osiągnięcia sukcesu wystarczy sumienność i właściwe planowanie. Poznaj 3 kroki, dzięki którym domowy budżet nie będzie miał przed Tobą tajemnic.

Krok 1. Planowanie to podstawa

Jeśli chcesz osiągnąć w życiu jakiś cel, warto opracować plan, który Ci w tym pomoże. Podobnie powinno się podchodzić do zaplanowania wspólnego budżetu domowego. Bez względu na to, czy prowadzisz go ze współlokatorami, partnerem czy przyjaciółką – określenie wspólnych wydatków to podstawa!

 

Najprościej będzie zacząć od spisania stałych miesięcznych wydatków i porównania ich z przychodami. Realny obraz finansów oraz określenie miesięcznej kwoty, która zostaje w Twojej kieszeni po dokonaniu niezbędnych opłat, to klucz do zapanowania nad codziennymi finansami.

Co należy uwzględnić w comiesięcznym budżecie?

 • Opłaty za dom/mieszkanie: czynsz, wynajem, ratę kredytu mieszkaniowego, opłaty (woda, prąd, gaz, internet, TV);

 • Wydatki na jedzenie: zakupy spożywcze, catering, wizyty w restauracji czy zamawianie jedzenia na wynos;

 • Opłaty komunikacyjne: dla posiadaczy samochodów to m.in.: koszt paliwa, ubezpieczenia, serwisowania. Do tego dochodzą opłaty za bilety, przejazdy taksówką itp.;

 • Raty kredytów, pożyczek itp.;

 • Cykliczne wydatki indywidualne: leki, wizyty u fryzjera, kosmetyczki;

 • Opłaty abonamentowe: telefon, platformy streamingowe, karnet na siłownię, wykupienie dostępu do serwisów.

 

Zastanów się też, ile wydajesz na ubrania, kosmetyki, środki chemiczne, wyposażenie domu, hobby oraz inne przyjemności, bez których nie wyobrażasz sobie swojego życia. Jeśli masz zwierzaka, uwzględnij koszty jego utrzymania w rozliczeniu. Wszystko to, co Ci zostanie po odliczeniu powyższych kosztów, warto odłożyć, np. na koncie oszczędnościowym.

 

 

Gdy określisz już kwotę, która zostaje w Twoim budżecie po dokonaniu wszystkich opłat, możesz zacząć odkładać część z niej na konkretny cel. W oszczędzaniu doskonale sprawdzi się darmowe konto oszczędnościowe. Dodatkowo możesz skorzystać również z dedykowanego rozwiązania mBanku – moje cele. Dzięki możliwości automatycznego odkładania za każdym razem, gdy dokonujesz płatności, niewielka kwota z konta zostaje przelana na konto oszczędnościowe. Dzięki temu, nie musisz rezygnować z codziennych wydatków, a oszczędności systematycznie rosną.

 

 

W zarządzaniu wspólnym gospodarstwem domowym pomoże Ci funkcja polecenia zapłaty na koncie osobistym mBanku. Dzięki temu najważniejsze opłaty, np. do spółdzielni mieszkaniowej lub rata kredytu, będą automatycznie realizowane w wyznaczony przez Ciebie dzień.

Możesz skorzystać także z asystenta płatności w aplikacji mobilnej mBanku. Dzięki niemu z jednego miejsca możesz z łatwością opłacić wszystkie rachunki. Ponadto aplikacja sama wysyła przypomnienia o nadchodzących terminach płatności, dzięki czemu ich nie przegapisz. Samo zlecenie zatwierdzasz jednym kliknięciem w telefonie lub w serwisie transakcyjnym – prosto i szybko.

 

Krok 2. Wspólne wydatki. Jak je podzielić?

 

Dobrym rozwiązaniem może być założenie wspólnego konta, które będzie przeznaczone jedynie do opłacania wspólnych kosztów życia. Każdy z posiadaczy konta ma do niego dostęp. Wspólnie ustalacie, ile pieniędzy wpłacacie na ten rachunek – tak, by uczciwie podzielić wszystkie koszty. Każdy współwłaściciel konta ma wgląd w historię transakcji, co ułatwia podsumowywanie wydatków pod koniec miesiąca. Wszystkie wydatki można z łatwością śledzić w aplikacji. 

Dzięki temu już po miesiącu zobaczysz, ile wynoszą dokładnie koszty stałe. Z pewnością w ten sposób łatwiej będzie również skontrolować wydatki, które można ograniczyć. Dzięki usłudze kategoryzowania wydatków na koncie w mBanku - mNawigacji, z łatwością ustalicie zbędne koszty i będziecie mogli je wyeliminować. mNawigacja to szereg możliwości, które ułatwią zarządzanie pieniędzmi. Od razu po wejściu na konto wyświetla się pasek finansów, który podpowie, ile pieniędzy powinniście zostawić na opłaty, a ile możecie wydać na codzienne potrzeby.

 

 

Jeśli nie chcesz zakładać konta ze swoimi współlokatorami, możesz skorzystać z innych, wygodnych rozwiązań mBanku. Może to być rozliczanie się za pomocą szybkiego przelewu BLIK na numer telefonu. Zaledwie w ciągu kilku minut otrzymasz zwrot kosztów, np. za zrobione zakupy. A jeśli nie lubisz poruszać tematyki finansów wśród znajomych, możesz dyskretnie poprosić o przelew. Prośba o przelew pomaga w łatwy sposób rozliczać wspólne płatności. Prośbę możesz wysłać z aplikacji mobilnej – wystarczy wybrać odpowiednią kwotę, a system sam rozdzieli koszty i wyśle informację do znajomych.

 

Krok 3. Zakupowe szaleństwo. Jak nie wpaść w pułapkę kupowania?

 • Największą pokusą w wydawaniu pieniędzy na co dzień są… zakupy! Chodząc po swoim ulubionym markecie, często ulegamy promocji, ofercie wielopaków czy innej super okazji. W efekcie kupujemy więcej, robiąc zapasy produktów, których  nie potrzebujemy. Ponadto idąc do sklepu z pustym żołądkiem, kupujemy znacznie więcej jedzenia, które potem marnuje się w lodówce. Dbając o środowisko, warto ograniczyć wydatki i zatroszczyć się o planetę, redukując liczbę odpadów. Pomoże Ci w tym regularne przygotowywanie listy zakupów.

   

  Jak powinna ona wyglądać? Podziel ją na konkretne kategorie produktów, tak by nie błądzić bez celu między sklepowymi półkami. Zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko czas, ale również pieniądze!

   

  Jeśli planujesz zakup ubrań lub obuwia, upewnij się, że dana cena jest adekwatna do jakości. Często nie warto robić zakupów na początku danego sezonu, ponieważ ceny są zawyżone - nawet kilkukrotnie. Zimowe lub letnie wyprzedaże to doskonała okazja do zakupu wysokiej jakości odzieży lub obuwia w atrakcyjnych cenach.

Przeczytaj także

Spodziewaj się niespodziewanego. Wydatki, które mogą Cię zaskoczyć

więcej

Pełnomocnictwo do konta bankowego

więcej

Zobowiązania finansowe –  co robić w obliczu nieprzewidzianych sytuacji

więcej

Oszczędzanie na emeryturę, czyli jak zabezpieczyć przyszłość swoją oraz najbliższych?

więcej

Konto oszczędnościowe

Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z rachunkiem eKonto oszczędnościowe znajdują się na stronie https://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/ekonto-oszczednosciowe/ oraz w Regulaminie otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku.

Moje Cele

Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z rachunkiem umożliwiającym regularne oszczędzanie znajdują się w Regulaminie otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku, dostępnych na stronie www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/cele/cele-standard/ w placówkach mBanku oraz u operatorów mLinii.

Konto osobiste w mBanku

eKonto osobiste to: 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta, 0 zł za kartę przy 350 zł transakcji nią w miesiącu (lub 7 zł przy braku spełnienia tego warunku), 0 zł za wypłaty kartą od 100 zł z bankomatów w Polsce (prowizja za wypłaty poniżej 100 zł wynosi 2,50 zł), 0 zł za przelewy internetowe w złotówkach, 0 zł za wypłaty z bankomatów za granicą.

To nie jest oferta. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek.