Życie bywa nieprzewidywalne. Naprawy, remonty i niespodziewane potrzeby mogą Cię zaskoczyć w najmniej oczekiwanych momentach. Jak przygotować się na takie sytuacje? Najlepiej, gdy posiadasz dodatkowe oszczędności na tak zwaną „czarną godzinę”. Jak skutecznie oszczędzać pieniądze i dlaczego warto to robić?

Dlaczego warto odkładać na czarną godzinę?

Czy Polacy oszczędzają?

 • Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW RESEARCH, blisko 56% badanych zadeklarowało, że w III kwartale 2020 roku udało im się zgromadzić oszczędności.

 • W przypadku 40% wyniosły one więcej niż 1000 zł.

 • Dla 16% respondentów była to kwota między 500 a 999 zł.

 • W przypadku co piątej osoby oszczędności wyniosły od 200 do 499 zł.

 • Oszczędności niższe niż 199 zł miesięcznie wygospodarowało 15% badanych.

Choć taki wynik może wydawać się zadowalający, to wciąż ponad 44% z nas nie stosuje żadnej formy oszczędzania. W porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej Polska wciąż charakteryzuje się niską stopą oszczędności – 3,6%. Z badania zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami wynika, że nawet co piąty Polak nie gromadzi oszczędności na emeryturę.

 • Dlaczego warto oszczędzać? Przede wszystkim posiadanie dodatkowych środków finansowych daje poczucie bezpieczeństwa. Czasy są dość niepewne, a większa suma pieniędzy może okazać się potrzebna nawet z dnia na dzień. Jeśli posiadasz oszczędności, nie musisz martwić się, skąd wziąć pieniądze w obliczu nieprzewidzianych wydatków. 

  Samo posiadanie oszczędności może Ci się przysłużyć również na inne sposoby. Możesz je inwestować, gromadzić na koncie oszczędnościowym, przeznaczyć na własne potrzeby lub wakacyjny wyjazd.

   

  Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Może to robić każdy, a zasobność portfela nie odgrywa tu aż takiej roli, jak mogłoby się wydawać. Kluczem jest przede wszystkim dyscyplina i szukanie oszczędności w codziennych wydatkach. Zacznij od prowadzenia miesięcznego rozliczenia – podliczaj wpływy i wydatki z domowego budżetu. W ten sposób lepiej dostrzeżesz obszary, w których możesz wydawać mniej.

   

   

Finanse pod kontrolą. Narzędzia finansowe, które sprawdzają się w nagłych wypadkach

 

Co w momencie, gdy nie posiadasz jeszcze zaplecza finansowego, a sytuacja będzie wymagać skorzystania z dodatkowych pieniędzy? Wtedy możesz wesprzeć się narzędziami finansowymi, które pomogą Ci w czasie wzmożonych wydatków. Co więcej, takie finansowanie może stanowić też wsparcie, jeśli chcesz zacząć oszczędzać.

 •  

  Kredyt odnawialny

  • Na czym polega kredyt odnawialny? Wyobraź sobie, że chcesz kupić nowy telewizor – jego koszt to 1500 zł, ale na koncie masz jedynie 1200 zł. Posiadając kredyt odnawialny, możesz dokonać takiego zakupu. Pożyczone 300 zł spłacisz automatycznie w momencie, gdy dodatkowe środki pojawią się na Twoim koncie np. po otrzymaniu wypłaty.  

   Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? To przede wszystkim większa elastyczność dla domowych finansów. Gdy znajdziesz się w potrzebie, nie musisz wykorzystywać własnych oszczędności, zamiast tego możesz sięgnąć po dodatkowe środki na koncie bankowym. Jego koszty także nie muszą być duże – odsetki będą naliczane jedynie od wykorzystanej kwoty kredytu.

 •  

  Karta kredytowa

  • Karta kredytowa działa na podobnej zasadzie co wspomniany wyżej kredyt odnawialny. Wybierając kartę, ustalasz limit kredytowy np. 1000 zł. To oznacza, że po otrzymaniu pensji np. 4000 zł, masz do dyspozycji 5000 zł. Kartą możesz płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, punktach usługowych, w internecie, a nawet wypłacać gotówkę z bankomatu.

   Co zyskasz dzięki karcie kredytowej? W tym wypadku dodatkowe środki mogą uchronić Cię przed wydawaniem własnych oszczędności. Ponadto możesz skorzystać z rozwiązań, które sprawią, że taki wydatek nie będzie odczuwalny dla Twojego domowego budżetu. Jednym z nich jest tzw. okres bezodsetkowy. To czas, w którym Twoje zadłużenie nie jest oprocentowane – jeśli spłacisz go w określonym terminie, nie poniesiesz dodatkowych kosztów. W mBanku okres bezodsetkowy trwa do 54 dni.

   Samą kartę możesz spłacić także w formie miesięcznych rat. W ten sposób będzie ona mniej odczuwalna dla Twojej kieszeni. W mBanku taka spłata może obejmować nawet 60 rat.

O czym warto pomyśleć, żeby nie dać się zaskoczyć

 

Skuteczne oszczędzanie to nie tylko gromadzenie środków finansowych na koncie. To także przeciwdziałanie i zapobiegnie sytuacjom, które mogą przyczynić się do zwiększenia wydatków. Poza planowaniem większych zakupów z wyprzedzeniem warto sięgać także po rozwiązania, które uchronią Cię przed ponoszeniem dodatkowych kosztów, związanych np. z naprawą urządzeń, samochodu itp. Wydatki możesz kontrolować wygodnie przez aplikację mBanku. Trzymaj rękę na pulsie, a będziesz w stanie zapanować nad swoimi pieniędzmi. Poznaj wygodne sposoby na zdalną kontrolę!

 

Przykład: chcesz kupić wyposażenie RTV lub AGD do domu. Zwykle jest to decyzja na co najmniej kilka lat, jednak wskutek domowego wypadku lub awarii urządzenie może się zepsuć. W tym wypadku możesz zadbać np. o dodatkowe ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia. Zazwyczaj jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, który w przyszłości może oszczędzić Ci dodatkowych kosztów związanych np. z serwisowaniem sprzętu.

 

Z takiego rozwiązania możesz skorzystać także, płacąc kartą kredytową MasterCard w mBanku. Narzędzie oferuje bezpłatne ubezpieczenie i przedłużenie okresu gwarancyjnego nawet do kwoty 6000 zł. Dzięki ubezpieczeniu możesz też oszczędzić na zakupach. Gwarantuje ono zwrot różnicy pomiędzy kwotą zapłaconą za towar, a jego najniższą ceną w innym sklepie w ciągu 30 dni od zakupu.

 

Jednocześnie zyskujesz ochronę na wypadek kradzieży lub uszkodzenia w ciągu 30 dni od kupna. Ubezpieczyciel wymieni lub naprawi ubezpieczony towar, a jeśli nie jest to możliwe, zwróci równowartość kosztu zakupu do kwoty 6000 zł.

 
Przeczytaj także

Wspólny budżet domowy. 3 podpowiedzi, jak nim zarządzać.

więcej

Spodziewaj się niespodziewanego. Wydatki, które mogą Cię zaskoczyć

więcej

Zobowiązania finansowe –  co robić w obliczu nieprzewidzianych sytuacji

więcej

Oszczędzanie na emeryturę, czyli jak zabezpieczyć przyszłość swoją oraz najbliższych?

więcej

Kredyt odnawialny
To nie jest oferta. Jeśli pozytywnie ocenimy Twoją zdolność kredytową, otrzymasz kredyt w mBanku. Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z kredytem hipotecznym lub pożyczką hipoteczną w mBanku SA znajdują się: w Regulaminie udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., oraz w Regulaminie Promocji „Jestem u siebie” dostępnych na: https://www.mbank.pl/indywidualny/kredyty/kredyty-hipoteczne/wez-kredyt-hipoteczny/ oraz na: https://www.mbank.pl/indywidualny/kredyty/kredyty-hipoteczne/pozyczka-hipoteczna. Reprezentatywny przykład dla udzielenia kredytu odnawialnego: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu wynosi 11,09%, całkowita kwota udzielenia kredytu (bez kredytowanych kosztów) 10 800 zł, całkowita kwota do zapłaty 11 577,60 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 7,20% w skali roku, całkowity koszt kredytu 1 155,60 zł (w tym prowizja za udzielenie kredytu 3,5% od kwoty udzielenia kredytu – 378 zł, odsetki – 777,60 zł), czas obowiązywania umowy – 12 miesięcy. Kalkulacja została dokonana na dzień 13.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie. Przykład reprezentatywny dla podwyższenia kredytu odnawialnego: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu wynosi 8,26%, całkowita kwota podwyższenia kredytu (bez kredytowanych kosztów) 3 600 zł, całkowita kwota do zapłaty 13 828,80 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 7,20% w skali roku, całkowity koszt kredytu 1 054,80 zł (w tym prowizja za podwyższenie kredytu 3,5% od kwoty podwyższenia kredytu – 126 zł, odsetki – 928,80 zł), czas obowiązywania umowy – 12 miesięcy. Kalkulacja została dokonana na dzień 13.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie.

 

Karta kredytowa

Przykład reprezentatywny dla produktu kredyt konsumencki – karta kredytowa, sporządzony na podstawie przepisów art. 8 ustawy o kredycie konsumenckim: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu (RRSO) wynosi 8,02%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 7 300 zł, całkowita kwota do zapłaty 7 758,19 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 7,20% w skali roku, całkowity koszt kredytu 458,19 zł (w tym opłata za wydanie karty 30 zł, odsetki 428,19 zł), czas obowiązywania umowy – 12 miesięcy. Kalkulacja na dzień 7.04.2021 r. To nie jest oferta. Jeśli pozytywnie ocenimy Twoją zdolność kredytową będziesz mógł otrzymać kredyt. Szczegółowe warunki i opłaty związane z kartą kredytową są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie kart kredytowych dla osób fizycznych i klientów Private Banking w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnych na stronie www.mBank.pl/indywidualny/karty/karty-kredytowe/karta-kredytowa-klasyczna/ Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, objętych tym materiałem, znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek