Posiadanie rodziny to cel życiowy wielu osób. Trudno zatem wyobrazić sobie lepiej wydane pieniądze niż te, które pozwalają na spędzanie wspólnego czasu z bliskimi. Aby jednak wspólnie realizować swoje pasje i móc się cieszyć chwilą, potrzebujemy pieniędzy. Jak zaplanować w domowym budżecie wyjście do kina, na basen czy wyjazd na wakacje?

Wakacje, kino, hobby. Planowanie budżetu domowego

 

Wydatki zawsze warto planować. Szczególnie jeśli budżet dotyczy kilkuosobowej rodziny. Opłaty, pieniądze na ubrania, jedzenie, szkołę… Nie oszukujmy się, jest tego całkiem sporo. Czy wiesz dokładnie, ile wynoszą wydatki Twojego gospodarstwa domowego? Warto nauczyć się je planować.

 

 

Warto przy tym korzystać z narzędzi dostępnych np. w serwisie transakcyjnym mBanku. Regularnie sprawdzaj historię wydatków. Możesz skorzystać z mNawigacji, by lepiej je uporządkować i ustalić, które są zbędne. Dzięki temu łatwiej znajdziesz wolną kwotę, którą możesz przeznaczyć na przyjemności.

 

 

Na co możesz przeznaczyć pieniądze z domowego budżetu?

Może to być wyjście do kina, kawiarni, teatru lub zakup nowych gier planszowych czy telewizyjnych. Jednym słowem wszystko, co sprawia, że Twoja rodzina zrelaksuje się i będzie się dobrze bawić.

 

W planach należy również uwzględnić nieco większe wydatki. Wakacje, remonty, wyprawka szkolna – wiemy o nich dużo wcześniej. Aby oszczędzić sobie nerwowych zakupów, wpisz je w Wasz domowy budżet. Odkładanie nawet niewielkich kwot na konto oszczędnościowe sprawi, że poczujesz się bezpiecznie i stabilnie. Nie będziecie musieli również odmawiać sobie, czy dzieciom drobnych przyjemności.

 

Codzienna pomoc w oszczędzaniu

 

Jak planować wydatki rodzinne? Doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z funkcji „Moje Cele w mBanku. Działa to na bardzo prostych zasadach. Jeśli płacisz kartą przy okazji zakupów, wypłacasz pieniądze z bankomatu lub robisz przelew – niewielkie kwoty automatycznie są odkładane na dodatkowym koncie. W ten sposób niemal niezauważalnie budujesz kapitał, który możesz przeznaczyć na wspólne spędzanie czasu. Jeśli wolisz, możesz również ustalić stałe zlecenie na automatyczne odkładanie środków.

 

 

Dodatkowo, postaraj się patrzeć na wydatki w skali roku, a nie tylko kilku najbliższych tygodni. Wakacje letnie, ferie zimowe, wyprawka dla dzieci do szkoły, serwis auta, remont kuchni… Potencjalnych kosztów jest wiele, jednak nie opracujemy dobrze budżetu, nie biorąc ich wszystkich pod uwagę. Dobrze co miesiąc zostawiać również wolną kwotę na niespodziewane sytuacje. Wizyta u weterynarza, rozerwana kurtka czy wycieczka szkolna. Niestety wszystkiego nie da się zawsze przewidzieć. Jednak można być na takie sytuacje przygotowanym.

 

Okazje i promocje, z których warto skorzystać

 

Dzieci szybko rosną, a trendy modowe zmieniają się z sezonu na sezon. Wydatki rodzinne w tej kwestii są dosyć spore. Zimowe kurtki, buty, ubrania do szkoły, strój do pracy… Dlatego warto korzystać z sezonowych wyprzedaży – już w kilka miesięcy od premiery nowej kolekcji możesz znaleźć Twoje wymarzone modele przecenione nawet o 70%! Szukaj okazji zarówno wśród ubrań dla dorosłych, jak i w kolekcjach dziecięcych.

 

 

Jak zorganizować tanie i bezpieczne wakacje? Korzystając z usług biur podróży, warto zapoznać się m.in. ofertami first minute. Nie dość, że cena takiego wyjazdu może być znacznie niższa, to jeszcze czasem zdarza się, że dzieci do danego wieku mogą podróżować za darmo lub za połowę ceny. Promocja może obejmować też np. darmowe all inclusive. Warto przemyśleć zatem sprawę letnich wakacji już w styczniu, bowiem to właśnie wtedy można natrafić w biurach podróży na prawdziwe perełki. Jeśli brakuje Ci doświadczenia w tym temacie, zajrzyj na blogi, vlogi oraz konta podróżnicze. Wielu influencerów dzieli się swoimi kodami rabatowymi na rodzinne wyjazdy lub pobyty w hotelach.

 

A jeśli chcesz, by zagraniczny wyjazd obył się bez przykrych niespodzianek, zapoznaj się przewodnikiem bezpiecznego podróżowania. Znajdziesz tam kilka przydatnych informacji, m.in. na temat płatności za granicą, działania w określonych sytuacjach, a nawet oszczędzania na wyjazd.

 

 

Co w sytuacji, kiedy nadarza się okazja kupna sprzętu lub wycieczki w bardzo atrakcyjnej cenie, a Twoje konto chwilowo świeci pustkami? Rozwiązaniem może być karta kredytowa. Jej działanie jest proste. Otrzymujesz na niej określone środki do dyspozycji w dowolnym czasie. Po dokonaniu zakupu masz 54 dni na bez odsetkową spłatę należności. W wygodny sposób możesz również całą kwotę rozłożyć na raty, bez konieczności wizyty w banku. Złożenie wniosku w mBanku zajmuje dosłownie kilka minut i jest dostępne w bankowości elektronicznej.

 

Przeczytaj także

Wspólny budżet domowy. 3 podpowiedzi, jak nim zarządzać.

więcej

Pełnomocnictwo do konta bankowego

więcej

Zobowiązania finansowe –  co robić w obliczu nieprzewidzianych sytuacji

więcej

Oszczędzanie na emeryturę, czyli jak zabezpieczyć przyszłość swoją oraz najbliższych?

więcej

Konto oszczędnościowe

Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z rachunkiem eKonto oszczędnościowe znajdują się na stronie https://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/ekonto-oszczednosciowe/ oraz w Regulaminie otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku.

Moje Cele

Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z rachunkiem umożliwiającym regularne oszczędzanie znajdują się w Regulaminie otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku, dostępnych na stronie www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/cele/cele-standard/ w placówkach mBanku oraz u operatorów mLinii.

 

Karta kredytowa

Przykład reprezentatywny dla produktu kredyt konsumencki – karta kredytowa, sporządzony na podstawie przepisów art. 8 ustawy o kredycie konsumenckim: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu (RRSO) wynosi 8,02%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 7 300 zł, całkowita kwota do zapłaty 7 758,19 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 7,20% w skali roku, całkowity koszt kredytu 458,19 zł (w tym opłata za wydanie karty 30 zł, odsetki 428,19 zł), czas obowiązywania umowy – 12 miesięcy. Kalkulacja na dzień 7.04.2021 r. Jeśli pozytywnie ocenimy Twoją zdolność kredytową będziesz mógł otrzymać kredyt. Szczegółowe warunki i opłaty związane z kartą kredytową są określone w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Regulaminie kart kredytowych dla osób fizycznych i klientów Private Banking w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. dostępnych na stronie www.mBank.pl/indywidualny/karty/karty-kredytowe/karta-kredytowa-klasyczna/ To nie jest oferta. Wyjaśnienia pojęć dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, objętych tym materiałem, znajdziesz na www.mBank.pl/slowniczek