Planowanie wspólnej przyszłości powinno obejmować również kwestie związane z finansami. Troska o bezpieczeństwo i przyszłość najbliższych pozwoli ze spokojem mierzyć się z codziennymi wyzwaniami. Zabezpieczenie przyszłości to nie tylko emerytura, ale również zapas pieniędzy na wydarzenia, których nie możemy przewidzieć. Jakie rozwiązania pomogą w trosce o przyszłość?

Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Emerytura wielu osobom kojarzy się z zasłużonym wypoczynkiem i wyczekanym relaksem. Żeby mogło się tak stać, trzeba wcześniej zadbać o finansowy spokój. Tymczasem Polacy wciąż mają problem z oszczędzaniem. Krajowy Rejestr Długów sprawdził, ile pieniędzy mamy odłożonych na przyszłość. Wyniki nie są zachwycające. Niemal ¼  respondentów przyznaje, że nie ma żadnych oszczędności. A tylko 30 procent z nas ma więcej niż 5 tysięcy zł. Nic dziwnego, że wielu Polaków z niepokojem myśli o emeryturze. Świadczenia emerytalne zwykle nie są wysokie. Aby utrzymać dotychczasowy poziom życia, warto więc wcześniej odkładać pieniądze na emeryturę.

Wysokość emerytury zależy od kilku czynników. Są to:

 • 24% kwoty bazowej (kwota bazowa to 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, w poprzednim roku kalendarzowym)

 • po 1,3% podstawy wymiaru świadczenia za każdy rok okresów składkowych

 • po 0,7% podstawy wymiaru świadczenia za każdy rok okresów nieskładkowych

 • Oznacza to, że wysokość emerytury jest zależna od tego, jak długo pracowałeś i ile zarabiałeś. Im krótszy okres składkowy i niższe zarobki, tym niższe świadczenie emerytalne.

   

  Żeby zorientować się, ile pieniędzy będziesz dostawać, możesz skorzystać z kalkulatorów emerytalnych dostępnych w internecie. Po wypełnieniu krótkiego formularza narzędzie obliczy, jakich świadczeń możesz się spodziewać.

   

Im szybciej zaczniesz myśleć o przyszłości, tym lepiej. Coraz więcej ludzi decyduje się dzisiaj na dodatkowe odkładanie na emeryturę. Nie chcąc rezygnować z dotychczasowego trybu życia, warto oszczędzać środki na własną rękę. Najlepszy czas, by zacząć, jest teraz!

Jak zadbać o przyszłość najbliższych? Wybierz plan ubezpieczeniowy

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia przyszłości Twojej i Twojej rodziny jest wykupienie ubezpieczenia na życie. Pozwoli Ci ono zapewnić bliskim ochronę na wypadek różnych nieprzewidzianych wypadków, m.in. na wypadek Twojej śmierci. Warto też zdecydować się na assistance medyczny, czyli ubezpieczenie wspierające finansowo w razie problemów ze zdrowiem – ciężkiej choroby czy pobytu w szpitalu. Nie wszystko da się przewidzieć. Planując przyszłość, warto brać to pod uwagę.

W zależności od indywidualnych potrzeb możesz wybrać inny plan ubezpieczeniowy.
W ofercie mBanku znajdziesz m.in.:

Wszystkie one będą stanowić ogromne wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Choć koszty leczenia pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia, to warto brać pod uwagę kolejki, odległe terminy i skomplikowane procedury, które towarzyszą diagnostyce i leczeniu. Bywają również terapie i leki, których nie finansuje NFZ. W takiej sytuacji niezwykle pomocne okaże się stosowne ubezpieczenie. Dzięki niemu zapewnisz swojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe.

Warto również przemyśleć ubezpieczenie kredytu. W ten sposób ochronisz siebie i swoich bliskich przed trudnościami pieniężnymi związanymi m.in. z utratą pracy, pobytem w szpitalu czy śmiercią. W mBanku możesz ubezpieczyć zarówno kredyt hipoteczny, jak i gotówkowy czy samochodowy. Daje Ci to gwarancję pomocy w momencie życiowego kryzysu.

Oszczędzanie na emeryturę – jak zabezpieczyć przyszłość finansową?

Wielu ludziom zależy na zapewnieniu sobie godnej emerytury. Na szczęście istnieje sporo narzędzi, które mogą to ułatwić.

Ostatnio dużo się mówi o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Na czym polega ten system? Więcej

 

Na emerytalne oszczędności składają się tutaj trzy strony – pracownik, pracodawca oraz państwo. Każda z tych stron dokłada „cegiełkę” do przyszłej poduszki finansowej. Pracownik oddaje 2% swojego wynagrodzenia brutto, pracodawca 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika, państwo 250 zł na początek i 240 zł każdego roku. Pieniądze kumulują się, tworząc później zabezpieczenie. 

Szukając idealnego sposobu oszczędzania na emeryturę, warto zapoznać się również z lokatami i kontami oszczędnościowymi. To dwa narzędzia stworzone specjalnie z myślą o odkładaniu pieniędzy. Więcej

 

Lokatę wybierają zwykle osoby, które na start dysponują większymi środkami. Wpłacasz na nią określoną kwotę, która potem – miesiąc po miesiącu – zarabia na siebie. W mBanku, w zależności od typu lokaty, możesz zacząć od wpłacania różnych kwot – wystarczy nawet 500 zł.

Konto oszczędnościowe z kolei pozwala na bezpieczne odkładanie pieniędzy na rachunku. Kolejnych wpłat dokonujesz regularnie, np. raz w miesiącu, tworząc bufor finansowy na przyszłość. Więcej

 

W mBanku uruchomienie takiego konta nic nie kosztuje. Co ważne, możesz na bieżąco kontrolować swój budżet – pieniądze są dostępne dla Ciebie w dowolnym momencie. Możesz tu odkładać pieniądze na emeryturę, jednocześnie nie tracąc do nich dostępu w kryzysowej sytuacji. Świetnym rozwiązaniem jest ustawienie regularnego oszczędzania na koncie. Wtedy przy każdej płatności kartą, wypłacie z bankomatu czy przelewie niewielkie kwoty będą zasilać Twój „cel oszczędnościowy”. A Ty zyskasz spokój.

Gdzie odkładać na emeryturę? Fundusze inwestycyjne

Szukając sposobu, by odłożyć na emeryturę, możesz też zdecydować się na lokowanie środków w funduszu inwestycyjnym.

Działanie funduszu inwestycyjnego jest dość proste.

Zbiera on pieniądze od wielu inwestorów (czasem są to nawet niewielkie kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych) i inwestuje je w różne instrumenty, np. akcje lub obligacje.

Twój zysk nie jest znany z góry. Jest zależny od powodzenia inwestycji.

Bywa i tak, że zainwestowane w fundusz pieniądze przepadają. Trzeba jednak podkreślić, że to wciąż stosunkowo bezpieczny sposób inwestowania (w porównaniu np. z kupowaniem akcji spółek giełdowych) Więcej

 

Pieczę nad nim sprawują bowiem eksperci rynkowi, którym zależy na powodzeniu każdej inwestycji. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, dokładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw.

Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, dokładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw.

Oszczędzanie na emeryturę. IKE i IKZE

 • Na początek warto rozszyfrować te dwa skróty. IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, IKZE z kolei to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Oba narzędzia służą do oszczędzania na emeryturę i cieszą się sporą popularnością. Jest jednak między nimi kilka różnic. Co prawda jeden i drugi program jest oferowany przez te same instytucje – banki, zakłady ubezpieczeń czy domy maklerskie, ale różnią się m.in. limitem wpłat.

 • Maksymalny limit wpłat dla IKE na rok 2023 to 20 805 zł), dla IKZE 8 322 zł (dla osób samozatrudnionych 12 483 zł). Zysk z IKE jest zwolniony z podatku od dochodów kapitałowych. Podatku nie musimy płacić również przy wypłacie. Przy IKZE otrzymujemy dodatkową korzyść podatkową w PIT – nawet 2 663,04 zł dla osób samozatrudnionych.

Oba produkty zostały stworzone po to, by pomóc Ci odkładać na emeryturę. Możesz jednocześnie założyć oba konta i korzystać z zalet jednego i drugiego, oszczędzając pieniądze na przyszłość.

 
Przeczytaj także

 

Wspólny budżet domowy. 3 podpowiedzi, jak nim zarządzać.

 

Wydatki rodzinne. Jak je sfinansować?

 

Spodziewaj się niespodziewanego. Wydatki, które mogą Cię zaskoczyć

 

Pełnomocnictwo do konta bankowego

 

Zobowiązania finansowe –  co robić w obliczu nieprzewidzianych sytuacji

To nie jest oferta

Ubezpieczenie życia i zdrowia

Ubezpieczycielem jest UNIQA TU S.A. oraz UNIQA TUnŻ S.A. z siedzibą w Warszawie. mBank S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem RAU 11124813/A. Podana zniżka 10% jest przeznaczona dla klientów, którzy: 1. Nie posiadają żadnego ubezpieczenia w ramach oferty Ubezpieczeń życia i zdrowia i składając wniosek o Ubezpieczenia życia i zdrowia zakupią – w tym samym momencie – co najmniej dwa ubezpieczenia. Zniżka naliczana jest wówczas wg poniższych zasad: a) na wszystkie ubezpieczenia z wyjątkiem jednego z najwyższą Składką; b) jeśli wszystkie ubezpieczenia mają taką samą składkę, Zniżka naliczana jest na wszystkie z wyjątkiem jednego z tych ubezpieczeń; c) jeśli co najmniej dwa ubezpieczenia mają taką samą składkę, wyższą niż pozostałe ubezpieczenia, to Zniżka naliczana jest na wszystkie ubezpieczenia z wyjątkiem jednego spośród tych z taką samą najwyższą Składką. 2. Mają już co najmniej jedno ubezpieczenie w ramach Ubezpieczeń życia i zdrowia i składają wniosek o kolejne Ubezpieczenie życia i zdrowia. Zniżka naliczana jest na każde kolejne ubezpieczenie zakupione w ramach Ubezpieczeń życia i zdrowia. 3. W przypadku zakończenia umowy ubezpieczenia (tj. odstąpienia, wypowiedzenia lub jej rozwiązania w związku z brakiem płatności wymaganych składek), a w odniesieniu do klientów, o których mowa w pkt 2 powyżej, w przypadku zakończenia ostatniej umowy ubezpieczenia, na której nie była naliczona Zniżka, następuje ponowne przeliczenie Zniżek. W wyniku przeliczenia: a) klient traci prawo do Zniżki, jeśli pozostało tylko jedno ubezpieczenie, tzn. kolejne Składki za to ubezpieczenie będą naliczane bez Zniżki; b) jeśli pozostało więcej niż jedno ubezpieczenie, a składki są różnej wysokości, klient traci prawo do Zniżki do jednego z ubezpieczeń z najwyższą składką; tzn. kolejne Składki za to ubezpieczenie będą naliczane bez Zniżek; c) jeśli pozostało więcej niż jedno ubezpieczenie, a składki są tej samej wysokości, klient traci prawo do Zniżki do jednego z tych ubezpieczeń, tzn. kolejne Składki za to ubezpieczenie będą naliczane bez Zniżek. Pozostałe Zniżki pozostają w mocy. Propozycja tylko dla posiadaczy rachunku bankowego w mBanku. Szczegółowe informacje na temat zniżek znajdują się w Regulaminie programu zniżkowego dla klientów mBanku S.A. na stronie www.mBank.pl/indywidualny/ubezpieczenia/ubezpieczenia-ochronne/strona-glowna/ Szczegółowe informacje o ubezpieczeniach życia i zdrowia, w tym Ogólne Warunki Ubezpieczenia, dostępne są na: www.mBank.pl/indywidualny/ubezpieczenia/ubezpieczenia-ochronne/strona-glowna/ Szczegółowe informacje o ubezpieczeniach życia i zdrowia, w tym Ogólne Warunki Ubezpieczenia, dostępne są na:  www.mBank.pl/indywidualny/ubezpieczenia/ubezpieczenia-ochronne/strona-glowna/


Ubezpieczenie na wypadek nowotworu
Maksymalna Suma Ubezpieczenia 150 tys. zł wynika z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia na wypadek nowotworu – indeks R/2021/03 w wariancie premium i przysługuje po zdiagnozowaniu nowotworu złośliwego typu I, czyli każdego nowotworu złośliwego opisanego kodami rozpoznania od C00 do C97, z wyjątkiem nowotworów złośliwych typu II.

 

Ubezpieczenie NNW dla Ciebie i Partnera
Maksymalna Suma Ubezpieczenia 150 tys. zł wynika z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków dla Ciebie i Partnera – indeks NNW/2021/03 w wariancie premium w przypadku śmierci w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Twoja indywidualna suma ubezpieczenia może różnić się od podanej w reklamie. Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu, w tym ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności, dostępne są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków dla Ciebie i Partnera – indeks NNW/2021/03 na stronie www.mBank.pl/indywidualny/ubezpieczenia/ubezpieczenia-ochronne/ubezpieczenie-nnw/

 

Ubezpieczenie NNW dla dziecka

To nie jest oferta. Ubezpieczycielem jest UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie. mBank S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem RAU 11124813/A. Szczegółowe informacje o ubezpieczeniach życia i zdrowia, w tym Ogólne Warunki Ubezpieczenia, dostępne są na:https://www.mbank.pl/indywidualny/ubezpieczenia/ubezpieczenia-ochronne/strona-glowna/

 

Ubezpieczenie kredytu

Ten materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Szczegółowe informacje na temat ubezpieczenia znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia na życie i od innych zdarzeń dla Klientów mBanku oraz szczególnych warunkach ubezpieczenia dla Kredytobiorców, którzy zawarli z mBankiem umowę o kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy. Ubezpieczycielem jest UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Chłodnej 51 oraz UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Chłodnej 51. mBank S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem RAU 11124813/A. Więcej informacji o ubezpieczeniu: www.mBank.pl/indywidualny/ubezpieczenia/ubezpieczenia-kredytow/ubezpieczenie-do-kredytugotowkowego/ Opłata za połączenie zgodna z aktualnym cennikiem operatora

 

Konto oszczędnościowe

Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z rachunkiem eKonto oszczędnościowe znajdują się na stronie https://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/ekonto-oszczednosciowe/ oraz w Regulaminie otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku

 

Lokata

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe warunki i opłaty związane z lokatami znajdują się Regulaminie lokat w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., dostępnym w placówkach mBanku, u operatorów mLinii oraz na stronie Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku.

 

Moje Cele

Szczegółowe informacje, w tym warunki i opłaty związane z rachunkiem umożliwiającym regularne oszczędzanie znajdują się w Regulaminie otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. oraz Tabelach stóp procentowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku, dostępnych na stronie www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/cele/cele-standard/ w placówkach mBanku oraz u operatorów mLinii.

 

IKE

Wypłata z IKE dokonywana jest na wniosek oszczędzającego. Wypłata nie podlega opodatkowaniu, jeżeli jest dokonywana po uzyskaniu uprawnień emerytalnych (osiągnięciu wieku 55 lub 60 lat) i pod warunkiem dokonania ponad połowy wpłat, co najmniej 5 lat przed datą wypłaty lub oszczędzania przez co najmniej 5 lat. Środki zgromadzone na IKE podlegają dziedziczeniu. Możliwe jest wskazanie osoby uposażonej. Limit wpłaty na IKE w 2023 r. wynosi 20 805,00 zł. Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe w ramach IKE wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej. Pamiętaj aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług maklerskich przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/ike-emakler/ oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową. Usługa IKE eMakler może być otwarta tylko przez posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A. Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-850), przy ul. Prostej 18, która prowadzi działalność maklerską w ramach wyodrębnionej jednostki organizacyjnej - Biura Maklerskiego mBanku, nadzorowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

IKZE

Wypłata z IKZE dokonywana jest na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych. Wypłata podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 10 %. Limit wpłat w 2023 r. wynosi 8 322,00 zł. Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe w ramach IKZE wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej. Pamiętaj aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług maklerskich przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/ikze-emakler/ oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową. Usługa IKZE eMakler może być otwarta tylko przez posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A. Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-850), przy ul. Prostej 18, która prowadzi działalność maklerską w ramach wyodrębnionej jednostki organizacyjnej - Biura Maklerskiego mBanku, nadzorowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.